Toidud

Rukola kasulikud omadused meestele ja naistele

Rukola, tuntud ka kui roheline raket või eruca sativa, on lehtköögivili, mida on sajandeid hinnatud oma terava, piprase maitse ja tervisele kasulike omaduste poolest. See kuulub ristõieliste sugukonda, mis teeb temast sugulase sellistele taimedele nagu brokoli ja lillkapsas. Rukola on populaarne kogu maailmas, olles üks olulisi koostisosi Vahemere köögis.

Mis on rukola ja kus see kasvab?

Rukola on aastatuhandeid Vahemere piirkonnas kasvatatud kultuurtaim, mille ajalugu ulatub tagasi Rooma impeeriumi aegadesse, kus seda hinnati mitte ainult oma erksa maitse, vaid ka väidetavate afrodisiaakumite omaduste tõttu. Ta eelistab parasvöötme kliimat, kasvades hästi avamaal, kuid on võimeline kohanduma ka erinevate kasvutingimustega. Rukola on küllaltki vastupidav ja võib kasvada ka kehvemates mullatingimustes, eelistades siiski hästi kuivendatud ja viljakat mulda.

Rukola on meetaim, mis tähendab, et see eritab teatud keemilisi ühendeid, mida paljud loomad leiavad ebameeldivana ja seetõttu väldivad selle söömist. See omadus aitab taimel end looduslikult kaitsta ja säilitada.

Rukolat saab kasvatada mitte ainult köögiviljaaedades või tööstuslikes kasvuhoonetes, vaid ka kodus, näiteks rõdul või aknalaual. Rukola on väga tagasihoidlik taim ja vajab kolme tunni jagu päikesevalgust päevas.

Rukola kasulikud omadused

Rukola on hea magneesiumi ja kaaliumi allikas, mis on olulised mineraalid lihaste funktsiooni ja tervise jaoks. Need aitavad optimeerida lihaste kontraktsioone ja vähendada väsimust, mis on eriti oluline füüsiliselt aktiivsetele meestele. Rukola pakub erinevaid tervisele kasulikke omadusi nii meestele kui ka naistele:

  • Südame tervis: rukola sisaldab nitraate, mis võivad aidata alandada vererõhku ja parandada südame tervist.
  • Vähiriski vähendamine: glükosinolaatide kõrge sisaldus aitab vähendada teatud tüüpi vähiriski, ergutades keha tootma vähivastaseid ühendeid.
  • Luude tervis: kõrge K-vitamiini sisaldus aitab tugevdada luid.
  • Silma tervis: luteiini ja zeaksantiini sisaldus toetab silmade tervist, aidates vähendada katarakti ja vanusest tingitud makuladegeneratsiooni riski.
  • Seksuaaltervis (meestele): traditsiooniliselt peeti rukolat looduslikuks afrodisiaakumiks. Kuigi teaduslikud tõendid on piiratud, näitavad mõned uuringud, et rukola võib aidata parandada vereringet, mis on oluline tugeva seksuaaltervise jaoks.
  • Nahatervis: rukola sisaldab A- ja C-vitamiini, mis on olulised naha tervise jaoks. A-vitamiin aitab parandada naha tekstuuri ja elastsust, samal ajal kui C-vitamiin toetab kollageeni tootmist, aidates seeläbi vähendada vananemise märke.
  • Rasedus: rukola on hea foolhappe allikas, mis on kriitilise tähtsusega raseduse varajastes staadiumides. Foolhape aitab vältida loote närvitoru defekte ja toetab üldist loote arengut.
Vaata lisaks
Lillkapsa kasulikkus: vitamiinide rikkus sinu taldrikul

Rukola vitamiinide sisaldus

Vitamiin Kogus (mg) % päevasest normist*
A-vitamiin (retinool) 119 µg 13%
C-vitamiin (askorbiinhape) 15,0 mg 17%
K-vitamiin 108,6 µg 91%
E-vitamiin 0,43 mg 3%
B1-vitamiin (tiamiin) 0,04 mg 3%
B2-vitamiin (riboflaviin) 0,09 mg 6%
B3-vitamiin (niatsiin) 0,31 mg 2%
B6-vitamiin 0,07 mg 5%
Foolhape 97 µg 24%

Rukola mineraalide sisaldus

Mineraal Kogus (mg) % päevasest normist*
Kaltsium 160 mg 16%
Raud 1,5 mg 11%
Magneesium 47 mg 12%
Fosfor 52 mg 7%
Kaalium 369 mg 18%
Naatrium 27 mg 2%
Tsink 0,47 mg 4%
Mangaan 0,32 mg 16%
Vask 0,08 mg 9%

Kuidas valida ja säilitada rukolat?

Noor rukola on kõige maitsvam ja tervislikum ning tal ei ole kibedat maitset, erinevalt vanadest, aegunud lehtedest. Rukola valimisel tuleks juhinduda lehtede värvusest: need peaksid olema helerohelised, ilma tumedate laikudeta või nähtavate vigastusteta. Rukola on soovitatav süüa mõne päeva jooksul pärast ostmist, sest see närbub üsna kiiresti. Et taim säiliks kauem värskena, tuleks seda hoida külmkapis, olles eelnevalt pannud taime niiske paberiga täidetud konteinerisse.

Et äsja koristatud rukolat värskena hoida, tuleb kõik lehed põhjalikult pesta ja seejärel rätiku peal kuivatada. Pärast seda mähitakse rohelised lehed niiskesse paberrätikusse, pannakse konteinerisse ja suletakse tihedalt kaanega. Lõigatud rukolat tuleks eelistatavalt kasutada mõne päeva jooksul, sest liiga pika säilitamise tõttu võib maitse ja lõhn muutuda.

Kuidas süüa rukolat?

Rukolat saab tarbida mitmel viisil, sealhulgas värskena salatites, lisandina võileibadele või pitsadele, pesto koostisosana või kergelt kuumutatult lisandina pasta- ja riisiroogades. Rukola on organismile kõige kasulikum värskena, kuna nii säilivad kõik vitamiinid ja mineraalid kõige paremini. Rucola seemneid kasutatakse sinepi valmistamiseks.

Meditsiinilised kasutusalad

Meditsiinilisest vaatepunktist on rukolal mitmeid kasutusalasid. India meditsiinis on rukola seemneid traditsiooniliselt kasutatud ärrituse ja nahapõletiku leevendamiseks. Need sisaldavad õlisid ja teisi ühendeid, mis võivad aidata vähendada põletikku ja edendada naha tervist.

Rahvameditsiinis on rukola mahla kasutatud väliste nahaprobleemide, nagu haavandid, frekid, verevalumid ja villid, raviks. Selle taimse mahla peetakse omama antiseptilisi ja põletikuvastaseid omadusi, mis aitavad kiirendada paranemisprotsessi ja leevendada nahaprobleeme.

Rukola mitmekülgne kasutamine nii toiduvalmistamisel kui ka traditsioonilises ja rahvameditsiinis rõhutab selle taimse päritolu terviklikkust ja tervisele kasulikkust. Olgu selle kasutusviisid meditsiinilised või kulinaarsed, rukola pakub laias valikus eeliseid, mis ulatuvad toitumisest kuni tervise parandamiseni.

Kellele on rukola vastunäidustatud?

Esiteks peaksid verd vedeldavaid ravimeid tarvitavad inimesed olema ettevaatlikud. Selle ravimirühma kasutamisel ei tohiks organism saada liiga palju K-vitamiini, kuna see mõjutab vere hüübimist. Ja just seda vitamiini leidub suures koguses rukolas.

Lisaks sellele võivad mõned inimesed kogeda seedetrakti ärritust või allergilisi reaktsioone. Inimesed, kes on tundlikud ristõieliste köögiviljade suhtes, peaksid olema ettevaatlikud. Samuti peaksid inimesed, kellel on kilpnäärmeprobleemid, konsulteerima arstiga, kuna rukola sisaldab goitrogeene, mis võivad mõjutada kilpnäärme talitlust.

Vaata lisaks
Kuidas ujumine parandab tervist ja elukvaliteeti?

Rukola on tervislik ja toitev lisand igapäevasele toidulauale, pakkudes rikkalikku valikut vitamiine, mineraale ja antioksüdante. Selle mitmekülgsus ja tervislikud omadused teevad sellest suurepärase valiku terviseteadlike tarbijate seas.

Back to top button