Toidud

Punakapsas kui vitamiinide ja mineraalide allikas

Punakapsas on tuntud oma rikkaliku värvi ja kasulike omaduste poolest. See köögivili on hinnatud nii toiduainena kui ka tervisetoetajana. Käesolevas artiklis käsitleme punakapsa kasulikkust, selle vitamiine, mineraalaineid ning parimaid viise tarbimiseks.

Punakapsa ajalugu ja iseloomustus

Punakapsas on kapsa perekonda kuuluv köögivili, mille lehed on lillakaspunased. Punane värvus on tingitud pigmendist, mida nimetatakse antotsüaniinideks. Punakapsas on levinud üle maailma ja seda kasvatatakse mõõduka kliimaga piirkondades. Eestis algab punakapsa koristushooaeg hilissügisel, tavaliselt septembris ja oktoobris, kuid seda saab säilitada ja tarbida ka talvekuudel. Punakapsas on külmakindel taim, mis talub hästi ka madalaid temperatuure.

Punakapsa kasulikud omadused

Punakapsa regulaarne tarbimine võib aidata vähendada halva kolesterooli (LDL) taset veres, kuna selles leiduvad antioksüdandid ja kiudained toetavad kolesterooli ainevahetust. Lisaks aitab kiudainerikas toit, nagu punakapsas, stabiliseerida veresuhkru taset, vältides veresuhkru kiireid tõuse ja langusi. Lisaks punakapsa kasulikkus on seotud selle mitmekesise mõju tõttu erinevatele kehasüsteemidele:

  1. Immuunsüsteem – Punakapsas sisaldab palju C-vitamiini, mis aitab tugevdada immuunsust ja kaitseb keha haiguste eest.
  2. Seedesüsteem – Tänu kõrgele kiudainesisaldusele aitab punakapsas parandada seedimist ja ennetada kõhukinnisust.
  3. Südame-veresoonkonna süsteem – Antotsüaniinid, mis annavad punakapsale selle erilise värvi, aitavad vähendada põletikku ja kaitsta südame tervist.
  4. Nägemine – A-vitamiin, mida leidub punakapsas, toetab silmade tervist ja aitab säilitada teravat nägemist.
  5. Luude tervis – Kapsas sisaldab K-vitamiini ja kaltsiumi, mis on olulised luude tugevuse säilitamiseks.
  6. Antioksüdantne toime – Punakapsas olevad antioksüdandid aitavad neutraliseerida vabu radikaale, mis võivad kiirendada vananemisprotsessi ja soodustada haiguste teket.
Vaata lisaks
Kiudainete rikkad toidud

Vitamiinide sisaldus

Vitamiin Sisu (mg/100 g)
C-vitamiin 57
K-vitamiin 0,1
A-vitamiin 20
B1-vitamiin (tiamiin) 0,05
B2-vitamiin (riboflaviin) 0,04
B6-vitamiin 0,2
Foolhape (B9-vitamiin) 43
E-vitamiin 0,2

Mikro- ja makroelementide sisaldus punakapsas

Element Sisu (mg/100 g)
Kaltsium 45
Raud 0,8
Magneesium 16
Kaalium 243
Fosfor 30
Mangaan 0,2
Tsink 0,2
Vask 0,03

Punakapsa toiteväärtus ja kalorsus

Toitainesisaldus (100 g kohta) Kogus
Kalorid 31 kcal
Vesi 90,4 g
Kiudained 2,1 g
Süsivesikud 6,1 g
Rasvad 0,2 g
Valgud 1,4 g

Kuidas süüa punakapsast?

Punakapsast saab tarbida mitmel erineval viisil. Seda võib kasutada toorsalatites, hautistes, suppides ja isegi smuutides. Sageli valmistatakse punakapsast ka marineerituna või hapendatuna. Küpsetamisel muutub punakapsa värvus, kuid selle toiteväärtus säilib. Parim viis punakapsa kasulike omaduste säilitamiseks on selle toorelt tarbimine, kuna kuumutamisel võib osa vitamiine hävida.

Kellele on punakapsas vastunäidustatud?

Punakapsas on üldiselt ohutu, kuid mõnel inimesel võib see põhjustada seedetrakti probleeme. Inimestel, kellel on kilpnäärme alatalitlus, peaksid tarbima punakapsast mõõdukalt, kuna see võib mõnel juhul häirida joodi omastamist. Samuti võivad inimesed, kellel on tundlik kõht või seedesüsteemi probleemid, tunda ebamugavust suure kiudainesisalduse tõttu.

Kuidas valida ja säilitada punakapsast?

Kvaliteetse punakapsa valimisel tasub tähelepanu pöörata kapsapeadele, mis on tihedad ja tugevad. Lehed peaksid olema värsked ja läikivad, ilma kahjustusteta. Punakapsast võib säilitada külmkapis kuni kaks nädalat. Kui soovid säilitada seda kauem, võib punakapsa ka hapendada või külmutada, mis aitab selle kasulikke omadusi pikemalt säilitada.

Vaata lisaks
Hapukapsa säilitamine: kuidas hoida see värskena talveks?

Punakapsas on tõeline supertoit, millel on mitmekülgne mõju tervisele. Lisaks suurele vitamiinide ja mineraalainete sisaldusele on see köögivili ka maitsev ja lihtsasti kasutatav igapäevastes toitudes.

Back to top button