Toidud

Kasemahla kasulikkus: mida peaks teadma kevadisest loodusannist?

Kevad toob endaga kaasa looduse ärkamise ning ühe erilise aastaringi sündmuse – kasemahla kogumise aja. Põhjamaa rahvad on aastasadu kasutanud kasemahla tervise tugevdamiseks ja organismi puhastamiseks. Igal kevadel tekib küsimus – kas kasemahl on tõesti nii kasulik, kui rahvatarkus väidab?

Mis on kasemahl ja kuidas seda kogutakse?

Kasemahl on läbipaistev vedelik, mis tekib puu juurestiku kaudu imendunud toitainete liikumisel üles võrsetesse. Kevadel, kui temperatuur tõuseb üle nulli, hakkab mahl puu soontes liikuma, võimaldades selle kogumist. Mahla kogumine toimub tavaliselt märtsi lõpust aprilli keskpaigani, sõltuvalt ilmastikuoludest.

Kasemahla kogutakse traditsiooniliselt tüvesse puuritud augu kaudu, kuhu asetatakse spetsiaalne tila või toru. Kogumisprotsess peab olema hoolikas ja vastutustundlik, et mitte kahjustada puud. Õigesti kogutud kasemahl on kristallselge ja kergelt magusa maitsega.

Kasemahla kasulikud omadused

Kasemahl on tõeline looduslik vitamiini- ja mineraalainete allikas. Selle glükeemiline indeks on madal, kõigest 15, mis teeb sellest suurepärase janakustutaja ka diabeetikutele. Ühes liitris kasemahlas sisaldub keskmiselt 40% päevasest C-vitamiini vajadusest.

  • Immuunsüsteemi tugevdamine. Kasemahl sisaldab rohkelt C-vitamiini ja tsinki, mis aitavad tugevdada organismi kaitsevõimet. Need ained on eriti olulised kevadväsimuse perioodil, kui organism vajab lisatoetust.
  • Ainevahetuse parandamine. Kasemahlas leiduvad mineraalained ja bioaktiivsed ühendid kiirendavad ainevahetust ja aitavad organismil vabaneda jääkainetest. Regulaarne kasemahla tarbimine võib aidata kaasa ka kaalulangusele.
  • Neerude ja maksa töö toetamine. Kasemahl omab kerget diureetilist toimet, mis aitab puhastada organismi toksiinidest. See toetab nii neerude kui ka maksa normaalset tööd.
  • Naha tervis. Kasemahlas sisalduvad antioksüdandid ja mineraalained aitavad parandada naha seisukorda ja aeglustada vananemisprotsesse. Regulaarne kasemahla tarbimine võib aidata säilitada naha elastsust.
Vaata lisaks
Kuidas koguda ja säilitada kasemahla? Jutustame põhjalikult

Vitamiinide sisaldus

Vitamiin Kogus 100ml kohta % päevasest vajadusest
C-vitamiin 15 mg 18%
B1-vitamiin 0,03 mg 2%
B2-vitamiin 0,02 mg 1,5%
B6-vitamiin 0,05 mg 3%

Mineraalainete sisaldus

Mineraalaine Kogus 100ml kohta % päevasest vajadusest
Kaltsium 8,5 mg 1%
Kaalium 25 mg 1,3%
Magneesium 2,5 mg 0,7%
Tsink 0,02 mg 0,2%

Toiteväärtus ja kalorid

Näitaja Kogus 100ml kohta
Energia 20 kcal
Süsivesikud 4,3 g
Valgud 0,1 g
Rasvad 0 g

Kasemahla kahjulikud omadused

Vaatamata kasemahla paljudele kasulikele omadustele tuleb arvestada ka võimalike kõrvaltoimetega. Liigne kasemahla tarbimine võib põhjustada seedehäireid ja kõhuvalu, eriti tundliku seedesüsteemiga inimestel. Kasemahl võib mõjutada ka vere glükoositaset, kuigi see mõju on tavaliselt väike.

Mõnel inimesel võib esineda allergilist reaktsiooni kasemahla suhtes. Allergikud peaksid olema eriti ettevaatlikud ja alustama väikeste kogustega. Kasemahla ei soovitata tarbida inimestel, kellel on diagnoositud kaseõietolmu allergia.

Kui palju kasemahla võib juua?

Optimaalne kasemahla kogus täiskasvanud inimese jaoks on 1-2 klaasi (200-400 ml) päevas. Suuremad kogused ei anna tingimata paremat efekti ja võivad põhjustada ebamugavustunnet. Kasemahla tasub juua hommikuti tühja kõhuga või 30 minutit enne sööki.

Lastele soovitatakse väiksemaid koguseid, umbes pool klaasi (100 ml) päevas. Rasedad ja imetavad emad võivad kasemahla tarbida, kuid peaks konsulteerima arstiga sobiva koguse osas. Krooniliste haiguste korral tuleks samuti enne kasemahla tarbimist konsulteerida arstiga.

Vaata lisaks
Apelsini mahla kasulikkus ja kahjulikkus: kas võluvedelik või suhkrupomm?

Kasemahl on väärtuslik kevadine loodustoode, mis pakub tervisele mitmekülgset tuge. Mõõdukas tarbimine ja tähelepanelik suhtumine oma organismi reaktsioonidesse aitab saada kasemahlast maksimaalset kasu. Nautides seda kevadist loodusandi, toetame oma tervist ja hoiame elus iidset traditsiooni.

 

Back to top button