Toidud

Jõhvikamahla kasulikkus ja kahjulikkus: mida on oluline teada?

Jõhvikamahl on üks populaarsemaid looduslikke jooke, mida hinnatakse selle rikkalike toitainete poolest. Samas tekitab see küsimusi võimalike kahjulike omaduste kohta. Kuidas jõhvikamahla valmistatakse ja milline mõju on sellel tervisele?

Mis on jõhvikamahl ja kuidas seda tehakse?

Jõhvikamahl valmistatakse tavaliselt värsketest või külmutatud jõhvikatest, mida pressitakse mahla saamiseks. Sageli lisatakse mahlale vett ja magusaineid, et pehmendada marjade loomulikku haput maitset. Alternatiivina valmistatakse mahla ka jõhvikamoosist, lahjendades seda veega ja kurnates läbi sõela.

Koduse jõhvikamahla valmistamiseks võib kasutada erinevaid meetodeid, näiteks aurutamist või külmpressimist. Külmpressitud mahl säilitab rohkem vitamiine ja mineraale, kuid vajab kiiremat tarbimist. Poes müüdavad mahlad sisaldavad sageli säilitusaineid ja lisandeid, mistõttu tasub alati lugeda toote etiketti.

Jõhvikamahla kasulikud omadused

Jõhvikamahl on hinnatud selle paljude tervisele kasulike omaduste poolest. See sisaldab rohkelt antioksüdante, vitamiine ja mineraale, mis toetavad organismi funktsioone. Regulaarne tarbimine võib parandada üldist tervist ja aidata ennetada mitmeid terviseprobleeme.

  1. Kuseteede tervis: jõhvikates sisalduvad proantotsüanidiinid takistavad bakterite kinnitumist kuseteede seintele, aidates ennetada ja leevendada infektsioone.
  2. Seedimise tugi: kõrge kiudainesisaldus toetab soolestiku mikrofloora tasakaalu ja parandab seedimist.
  3. Kolesteroolitaseme reguleerimine: jõhvikamahl võib aidata alandada halva LDL-kolesterooli taset ja suurendada hea HDL-kolesterooli taset.
  4. Vererõhu alandamine: flavonoidid aitavad lõdvestada veresooni, soodustades vereringet ja alandades vererõhku.
  5. Immuunsüsteemi tugevdamine: rikkalik C-vitamiini sisaldus parandab organismi vastupanuvõimet haigustele.
  6. Põletikuvastane toime: jõhvikamahl vähendab põletikku kehas, aidates leevendada kroonilisi haigusi ja valu.
  7. Antioksüdantne kaitse: jõhvikates leiduvad antioksüdandid aitavad võidelda vabade radikaalide vastu ja aeglustada vananemisprotsesse.
  8. Naha tervis: jõhvikamahl võib parandada naha seisundit, vähendada aknet ja anda nahale tervisliku sära.
  9. Diabeedi tugi: jõhvikamahla mõõdukas tarbimine aitab reguleerida veresuhkru taset madala glükeemilise indeksiga.

Jõhvikamahl sisaldab ka valku, kuigi väga väikeses koguses – umbes 0,1 g 100 ml kohta. See katab märkimisväärse osa päevasest C-vitamiini vajadusest, pakkudes 100 ml kohta ligikaudu 20% soovituslikust päevasest kogusest.

Vaata lisaks
Kuidas teha jõhvikamahla ja miks see kasulik on tervisele?

Vitamiinide sisaldus

VITAMIIN KOGUS (100 ml) % PÄEVASÕÕDUST
C-vitamiin 9 mg 20%
E-vitamiin 1,2 mg 8%
K-vitamiin 5 µg 6%
B1-vitamiin (tiamiin) 0,03 mg 2%
B2-vitamiin (riboflaviin) 0,02 mg 1%
B3-vitamiin (niatsiin) 0,1 mg 1%
B6-vitamiin 0,05 mg 3%
Foolhape 1,5 µg 0,4%

Mikro- ja makroelemendid

ELEMENT KOGUS (100 ml) % PÄEVASÕÕDUST
Kaalium 80 mg 4%
Magneesium 6 mg 2%
Kaltsium 8 mg 1%
Fosfor 11 mg 2%
Raud 0,1 mg 1%
Naatrium 1 mg 0%
Tsink 0,05 mg 0,5%
Vask 0,02 mg 2%

Toiteväärtus ja kalorsus

TOITAINED KOGUS (100 ml) KALORSUS
Süsivesikud 10 g 40 kcal
Valgud 0,1 g 0,4 kcal
Rasvad 0 g 0 kcal

Jõhvikamahla kahjulikud omadused

Kuigi jõhvikamahl on tervislik, võib liigne tarbimine põhjustada soovimatuid kõrvaltoimeid. Kõrge happe sisaldus võib ärritada tundlikku magu ja soodustada hambaemaili kahjustusi. Lisaks võib liigselt magustatud jõhvikamahl tõsta veresuhkru taset ja põhjustada kaalutõusu.

Samuti tuleks olla ettevaatlik, kui tarvitate verd vedeldavaid ravimeid, kuna jõhvikamahl võib suurendada nende toimet. Allergikud peaksid olema valvsad, kuna mõnel inimesel võivad jõhvikad põhjustada reaktsioone. Parim on järgida mõõdukat tarbimist ja konsulteerida arstiga, kui teil on kahtlusi.

Kuidas juua jõhvikamahla?

Jõhvikamahla soovitatakse juua lahjendatud kujul, et vähendada happesust ja kaitsta hambaid. Ideaalne on segada seda veega vahekorras 1:1 või lisada teisi puuviljamahlu maitse parandamiseks.

Kasutage jõhvikamahla osana tervislikust toitumisest, tarbides seda päeva jooksul väikestes kogustes. Selle joomine enne sööki aitab parandada seedimist ja tugevdada immuunsüsteemi.

Vaata lisaks
Kalkuniliha kasulikkus: miks see on tervisliku toitumise lahutamatu osa?

Jõhvikamahl on mitmekülgne jook, mis pakub arvukalt tervisehüvesid, kuid nõuab teadlikku tarbimist. Tasakaalustatud kogustes nautimine aitab ennetada terviseprobleeme ja parandada üldist heaolu. Hoolikalt valmistatud kodune jõhvikamahl on parim viis tagada kvaliteet ja kasulikud omadused.

Back to top button