Toidud

Hematogeeni kasulikkus: kõik, mida peaksid sellest teadma

Hematogeen on tumepruuni värvi magusvõitu batoon, mis meenutab välimuse ja maitse poolest tiheda tekstuuriga šokolaadikommi. Selle maitse on omapärane – magusa ja veidi metalse noodiga, mis tuleneb selle põhikoostisosast, nimelt veise vere hemoglobiinist. Paljud täiskasvanud meenutavad seda oma lapsepõlvest kui mõnusat maiustust, kuid tegelikult on tegemist toidulisandiga, mille eesmärk on tõsta vere hemoglobiini taset ja parandada üldist tervist. Kas oled kunagi mõelnud, miks just seda toodet on aastakümneid soovitatud kehvveresuse korral?

Mis on hematogeen ja kuidas seda valmistatakse?

Hematogeen on toidulisand, mis koosneb peamiselt veise vere kuivatatud hemoglobiinist, mida on töödeldud koos teiste koostisosadega maitsvaks ja toitvaks batooniks. Selle põhiline tootmisprotsess algab veise vere töötlemisega, millest eraldatakse plasma ja seejärel kuivatatakse hemoglobiin spetsiaalse tehnoloogia abil. Saadud kuiv hemoglobiin segatakse teiste koostisosadega nagu kondenspiim, suhkur, glükoos või fruktoos, mesi, pähklid või kuivatatud puuviljad, et muuta toode maitsvamaks ja rikkamaks.

Hematogeeni tuntakse kõige rohkem endise Nõukogude Liidu riikides, kus see on olnud populaarne toidulisand juba 1920. aastatest. Tänapäeval toodetakse seda peamiselt Venemaal, Eestis, Lätis, Leedus, Ukrainas ja teistes Ida-Euroopa riikides. Traditsiooniliselt süüakse hematogeeni väikeste tükkidena nagu maiustust, kuid erinevalt tavalisest šokolaadist on soovitatud päevane kogus piiratud selle tugeva toiteväärtuse tõttu.

Kasulikud omadused

Hematogeen on rikkaliku toiteväärtusega toidulisand, mis sisaldab mitmeid olulisi toitaineid, eriti rauda ja valke. Selle glükeemiline indeks on umbes 45-50, mis on keskmise väärtusega, seega ei põhjusta see järske veresuhkru kõikumisi. Üks keskmine 40-grammise hematogeeni batoon sisaldab ligikaudu 4-5 grammi valku, mis moodustab umbes 8-10% täiskasvanu päevasest valguvajadusest.

  • Rauaallikas: Hematogeen sisaldab rikkalikult rauda, mis on hädavajalik hemoglobiini tootmiseks ja hapniku transportimiseks kehas; üks batoon võib sisaldada kuni 30% päevasest rauavajadusest.
  • Aneemia vältimine: Regulaarne hematogeeni tarbimine võib aidata vältida rauavaegusaneemiat, kuna see tõstab hemoglobiini taset veres ja parandab hapniku transporti kudedesse.
  • Immuunsüsteemi toetamine: Hematogeen sisaldab B-vitamiine ja rauda, mis mängivad olulist rolli immuunsüsteemi normaalses funktsioneerimises ja aitavad organismil võidelda infektsioonidega.
  • Energiatase: Selles sisalduv raud aitab vältida väsimust ja kurnatust, kuna parandab hapniku jõudmist rakkudesse ja seeläbi tõstab üldist energiataset.
  • Vaimne tegevus: B-vitamiinid ja mineraalid hematogeenis toetavad aju funktsioone ja kognitiivseid võimeid, parandades mälu ja keskendumist.
  • Nahk, juuksed ja küüned: Vitamiinid A, E ja B-grupi vitamiinid ning mineraalained aitavad hoida nahka, juukseid ja küüsi tervena ja tugevana.
  • Luude tervis: Hematogeenis leiduvad kaltsium ja fosfor on olulised luude tugevuse tagamiseks ja luuhõrenemise ennetamiseks.
  • Seedimise parandamine: Valgud ja teised toitained hematogeenis aitavad reguleerida seedesüsteemi tööd ja soodustavad seedeensüümide tootmist.
  • Stressi vähendamine: B-grupi vitamiinid aitavad reguleerida närvisüsteemi tööd ja vähendada stressitaset.
  • Südame tervis: Raud ja teised mineraalained on olulised südamelihase normaalseks tööks ja vereringe parandamiseks.
Vaata lisaks
Rabarberi kasulikkus: miks see hapukas köögivili on tervisele kasulik?

Vitamiinide sisaldus

Vitamiin Sisaldus 100g kohta % päevasest vajadusest
Vitamiin A 0.1-0.3 mg 10-30%
Vitamiin B1 (tiamiin) 0.05-0.1 mg 3-7%
Vitamiin B2 (riboflaviin) 0.2-0.4 mg 12-24%
Vitamiin B3 (niatsiin) 1.0-2.0 mg 5-10%
Vitamiin B5 (pantoteenhape) 0.5-1.0 mg 10-20%
Vitamiin B6 (püridoksiin) 0.1-0.3 mg 6-18%
Vitamiin B9 (folaat) 10-20 μg 2.5-5%
Vitamiin B12 (kobalamiin) 0.5-2.0 μg 20-80%
Vitamiin C 1.0-3.0 mg 1-3%
Vitamiin E 0.5-1.5 mg 3-10%

Mikro- ja makroelementide sisaldus

Element Sisaldus 100g kohta % päevasest vajadusest
Raud (Fe) 7.0-10.0 mg 40-60%
Kaltsium (Ca) 100-150 mg 10-15%
Fosfor (P) 100-150 mg 12-18%
Kaalium (K) 150-250 mg 3-5%
Magneesium (Mg) 30-50 mg 7-12%
Naatrium (Na) 40-70 mg 2-3%
Tsink (Zn) 1.0-2.0 mg 9-18%
Vask (Cu) 0.2-0.4 mg 20-40%
Mangaan (Mn) 0.1-0.3 mg 4-12%
Seleen (Se) 5-15 μg 9-27%
Jood (I) 3-8 μg 2-5%

Toiteväärtus ja kalorisisaldus

Toitaine Sisaldus 100g kohta Sisaldus ühes batoonis (40g)
Energia (kcal) 350-400 kcal 140-160 kcal
Valgud 10-15 g 4-6 g
Süsivesikud 65-75 g 26-30 g
sh suhkrud 50-60 g 20-24 g
Rasvad 4-8 g 1.6-3.2 g
sh küllastunud rasvad 2-4 g 0.8-1.6 g
Kiudained 0.5-1.5 g 0.2-0.6 g
Vesi 8-12 g 3.2-4.8 g

Kahjulikud omadused

Vaatamata oma kasulikele omadustele võib hematogeen teatud tingimustel põhjustada kõrvaltoimeid või olla mõnele inimesele ebasobiv. Selle kõrge suhkrusisaldus võib olla probleemiks diabeetikutele ja inimestele, kes peavad oma süsivesikute tarbimist piirama. Lisaks on hematogeen väga kaloritihe toidulisand, mis võib liigsel tarbimisel soodustada kaalutõusu, eriti istuvat eluviisi harrastavatel inimestel.

Hematogeen võib põhjustada allergilisi reaktsioone inimestele, kes on tundlikud selle koostisosade suhtes, eriti veise vere hemoglobiini või kondenspiima suhtes. Kõrge rauasisaldus võib olla kahjulik inimestele, kellel on hemokromatoos (raua liigne kogunemine organismi) või kes tarbivad juba muid rauapreparaate. Konsulteeri alati arstiga, kui sul on kroonilised terviseprobleemid või võtad ravimeid, mis võivad rauaga reageerida.

Kui sageli ja kui palju võib süüa?

Täiskasvanud võivad tarbida hematogeeni profülaktilises mõttes 20-40 grammi (pool kuni üks standard batoon) päevas, mis annab piisava koguse rauda ja teisi toitaineid, ilma et süsivesikute ja kalorite tarbimine muutuks liigseks. Lastel vanuses 3-12 aastat on soovituslik kogus väiksem, umbes 10-20 grammi päevas, võttes arvesse nende väiksemat kehakaalu ja toitainevajadust. Rasedate ja imetavate emade puhul võib küll rauavajadus olla suurem, kuid hematogeeni tarbimist tuleks arutada arstiga, kuna see sisaldab ka muid koostisosi, mis võivad teatud juhtudel mitte sobida.

Kui kasutad hematogeeni rauavaegusaneemia raviks, siis peaks täpse annuse määrama arst, sõltuvalt hemoglobiini tasemest ja individuaalsetest vajadustest. Tavaliselt võib sellisel juhul soovituslik kogus olla 40-80 grammi päevas, jagatuna mitmeks annuseks. Ära kasuta hematogeeni pikaajaliselt suures koguses ilma arsti järelevalveta, kuna liigne rauatarbimine võib põhjustada terviseprobleeme, sealhulgas seedeprobleeme ja organite kahjustusi.

Vaata lisaks
Halvaa kasulikkus: miks see maitsev maiustus on parem kui arvate?

Hematogeen on väärtuslik toidulisand, mis pakub mitmeid tervisekasusid tänu oma rikkale toitainete sisaldusele, eriti raua osas. See on eriti kasulik rauavaegusaneemia ennetamisel ja ravimisel, aga ka üldise tervise toetamisel, kuna sisaldab olulisi vitamiine ja mineraale. Kuid nagu iga toidulisandi puhul, on oluline jälgida tarbimise koguseid ja arvestada individuaalseid tervisevajadusi. Hematogeen võib olla mõnus viis oma tervise toetamiseks, kui seda tarbida mõõdukates kogustes ja teadlikult.

Back to top button