Toidud

Glögi valmistamise kunst: kuidas teha maitsvat talvejooki

Talvised õhtud ja jõuluaeg toovad endaga kaasa soojad joogid, mis loovad hubase meeleolu. Üks neist on hõõgvein ehk glögi – aromaatne ja maitsev jook, mis sobib ideaalselt külmade ilmade nautimiseks. Glögi on käsikäes jõulutraditsioonidega ja väärib kohta igas kodus, kus hinnatakse soojust ja rõõmu.

Mis on glögi?

Glögi on klassikaline talvine jook, mida valmistatakse traditsiooniliselt punasest või valgest veinist. Joogi eriliseks tunnuseks on selle maitsebukett, mis koosneb vürtsidest nagu kaneel, nelk, kardemon ja apelsinikoor. Alkoholisisaldus varieerub sõltuvalt retseptist ja veinist, kuid üldiselt jääb see 8–12% vahele.

Tänapäeval leidub ka palju alkoholivabu glögisid, mis sobivad suurepäraselt lastele ja neile, kes eelistavad vältida alkoholi. Alkoholivaba glögi valmistatakse tavaliselt viinamarja- või õunamahlast, mida maitsestatakse samade vürtsidega nagu traditsioonilist glögi. See variant on sama maitsev ja loob sama sooja tunde.

Üheks eriliseks glögiks Eestis on “Järgmine Mõttetu Glögi,” mida toodab Nudist Drinks. Alates 2021. aastast saadaval olev karusmarjahõõgvein on madala suhkrusisaldusega ning maitsestatud unikaalsete komponentidega, nagu tonka oad ja apelsinikoored. See on kergem ja värskendavam alternatiiv traditsioonilisele glögile, pakkudes uut elamust glögiarmastajatele.

Vaata lisaks
Kuidas leida motivatsiooni ja saavutada mis tahes eesmärke?

Kuidas valida veini hõõgveini jaoks?

Glögi valmistamisel on veini valik oluline, et jook oleks tasakaalustatud ja maitsev. Tavaliselt kasutatakse punast veini, mis annab joogile klassikalise sügava maitse ja kauni värvuse, kuid valge vein võib pakkuda kergemat ja värskemat varianti. Valiku tegemisel tasub arvestada veini tüübiga, alkoholisisaldusega ning selle üldise maitseprofiiliga.

Siin on mõned nõuanded õige veini valimiseks glögi jaoks:

  1. Veini tüüp: kasuta kuiva või poolkuiva punast veini. Liiga magusad veinid võivad muuta glögi liiga raskeks. Valge veini puhul sobivad kuivemad ja puuviljased variandid.
  2. Alkoholisisaldus: soovitatav on valida vein, mille alkoholisisaldus jääb 7–12% vahele. See tagab, et jook jääb piisavalt aromaatseks ja ei muutu liiga kangeks.
  3. Maitseprofiil: väldi väga parkainerikkaid (tanniinseid) veine, kuna need võivad kuumutamisel anda kibeda järelmaitse. Eelista noori ja värskeid veine.
  4. Viinamarjasordid: Punaste veinide puhul sobivad hästi Merlot, Cabernet Sauvignon või Pinot Noir. Valge veini jaoks vali Chardonnay või Sauvignon Blanc.
  5. Hind ja kvaliteet: Pole vaja valida kallist veini, kuna kuumutamisel ja vürtside lisamisel kaob peen maitsenüanss. Samas väldi liiga odavaid veine, mille kvaliteet võib mõjutada joogi lõppmaitset.

Kui glögi valmistamine tundub ajamahukas või keeruline, on hea uudis see, et tootjad on juba sinu eest töö ära teinud. Tänapäeval on Eesti kauplustes saadaval mitmeid valmis hõõgveine, mis on maitsestatud traditsiooniliste vürtsidega ja valmis kohe nautimiseks. Piisab vaid joogist väiksel kuumusel soojendamisest, et saada täiuslik talvine jook kiirelt ja lihtsalt.

Kuidas teha glögi ise?

Kodune hõõgveini valmistamine võimaldab sul kontrollida nii joogi maitset kui ka koostisosi, tehes sellest isikupärase ja tervislikuma alternatiivi poest ostetavale variandile. Olgu see traditsiooniline alkohoolne glögi või alkoholivaba versioon, saad kodus valmistades kohandada vürtside tugevust, magusust ja lisandeid vastavalt oma eelistustele. Alljärgnevalt leiad lihtsa retsepti, mis sobib nii klassikalise kui ka alkoholivaba glögi valmistamiseks.

Koostisained

    • 1 pudel punast või valget veini (alkoholivaba variandi puhul kasuta viinamarja- või õunamahla)
    • 2 kaneelipulka
    • 5 nelki
    • 3 kardemoni kauna
    • 1 apelsini koor (ilma valge osata)
    • 100 g suhkrut või mett (maitse järgi)
    • 1 dl brändit (valikuline)

Valmistamine

    • Vala vein või mahl potti ja lisa kõik vürtsid ning apelsinikoor.
    • Alkoholivaba glögi puhul sobivad eriti hästi täidlased mahlad, näiteks tumedam viinamarjamahl, mis meenutab oma maitseprofiililt punast veini, või naturaalne õunamahl kergema maitse saavutamiseks.
    • Kuumuta segu madalal kuumusel, vältides keemistemperatuuri.
    • Magusta suhkruga vastavalt oma maitsele ja lisa soovi korral brändi (alkohoolse glögi puhul).
    • Lase joogil 10–15 minutit maitsestuda ja serveeri soojalt.

Viinamarjamahla või õunamahla kasutamine annab alkoholivabale glögile autentse maitse, säilitades samas kõigile sobiva variandi.

Vaata lisaks
Hiina teadlased avastasid vananemist aeglustava joogi

Kuidas glögi kuumutada?

Glögi õige kuumutamine on võtmetähtsusega, et säilitada selle maitsed ja aroomid. Kuumuta jooki alati madalal kuumusel, vältides keemist, sest keemistemperatuur hävitab nii alkoholi kui ka vürtside nüansid.

Parim viis kuumutamiseks on kasutada paksupõhjalist potti, mis jaotab soojust ühtlaselt. Soojenda glögi 70–80 kraadini, mis võtab umbes 10 minutit madalal kuumusel. Kui kasutad alkoholivaba varianti, võib kuumutamine olla veidi intensiivsem, kuna pole vaja karta alkoholi aurustumist.

Kuidas glögi õigesti juua?

Glögi nautimine on omaette rituaal, mida saab täiustada õigete lisanditega. Traditsiooniliselt serveeritakse seda kuumalt koos mandlite ja rosinatega, mis lisatakse otse klaasi.

Kõrvale sobivad suurepäraselt piparkoogid või jõulupärased maiustused, mis täiendavad glögi magusat ja vürtsikat maitset. Samuti on oluline valida õiged serveerimisnõud – soojapidavad kruusid või klaasid aitavad säilitada joogi temperatuuri kauem.

Kas glögi on kasulik?

Mõõdukas glögi tarbimine võib pakkuda teatud tervisehüvesid, eriti kui jook sisaldab kvaliteetseid koostisosi. Punases veinis leiduvad antioksüdandid, nagu resveratrool, aitavad parandada südame tervist. Vürtsid, näiteks kaneel ja nelk, võivad toetada immuunsüsteemi ja parandada seedimist.

Alkoholivaba glögi on samuti tervislik valik, pakkudes vitamiine ja mineraale mahlast ning vürtside rahustavat mõju. Oluline on siiski meeles pidada, et glögi on kõrge suhkrusisaldusega jook, seega tuleks seda tarbida mõistlikus koguses.

Vaata lisaks
Granaatõuna mahla kasulikkus: kaitseb organismi usaldusväärselt

Hõõgvein on talviste õhtute lahutamatu osa, mis toob sooja tunde ja jõulumeeleolu. Olgu see traditsiooniline alkoholiga variant või mahe alkoholivaba jook, glögi valmistamine ja nautimine on lihtne ning pakub rõõmu igale maitsele. Proovi seda kodus valmistada ja jaga rõõmu oma pere ja sõpradega!

Back to top button