Astelpaju on üks looduse võimsamaid vitamiinipomme, mis on sajandeid olnud tuntud oma erakordsete raviomaduste poolest. Need erkoranžid marjad sisaldavad rohkem C-vitamiini kui apelsinid ning on rikkalikud oomega-rasvhapete, antioksüdantide ja mineraalainete poolest. Nende toitainete kombinatsioon teeb astelpajust tõelise supertoidu, mis toetab tervist mitmel erineval moel.
Mis on astelpaju ja miks ta on kasulik?
Astelpaju on ogaline põõsas, mis võib kasvada kuni 6 meetri kõrguseks. Selle põõsa marjad on erilised just oma toitainete sisalduse poolest, sisaldades üle 190 erineva bioaktiivse ühendi. Need marjad sisaldavad kõiki vajalikke aminohappeid, vitamiine ja mineraalaineid, mida organism vajab.
Astelpaju erilisus peitub tema võimes kohaneda rasketes keskkonnatingimustes, mis on andnud talle võime toota erakordselt palju kasulikke ühendeid. Taim sisaldab haruldast omega-7 rasvhapet, mida leidub looduses väga vähestes toiduainetes. Lisaks on astelpajus rohkelt E-vitamiini, beetakaroteeni ja flavonoide.
Millal ja kuidas astelpaju marju korjata?
Astelpaju marjade korjamine toimub tavaliselt hilissügisel, kui marjad on saavutanud täisküpsuse. Parim aeg korjamiseks on pärast esimesi öökülmi, sest siis muutuvad marjad pehmemaks ja neid on lihtsam põõsast eemaldada. Korjamine nõuab täpsust ja kannatlikkust, sest marjad on õrnad ning võivad kergesti puruneda.
Marjade korjamiseks on mitu meetodit, millest kõige traditsioonilisem on käsitsi korjamine. Efektiivsem viis on lõigata terved marjadega oksad ja need sügavkülmutada, misjärel marjad saab kergesti okste küljest eemaldada. See meetod säästab aega ja vaeva, kuid tuleb jälgida, et põõsast ei kahjustataks liiga tugevalt.
Kas astelpaju kasvatamine aias on võimalik?
Astelpaju kasvatamine koduaias on täiesti võimalik ja isegi soovitatav. Taim ei ole nõudlik kasvutingimuste suhtes ning talub hästi Eesti kliimat. Oluline on teada, et astelpaju on kahekojaline taim, mis tähendab, et viljade saamiseks on vaja nii emas- kui ka isastaimede olemasolu.
Istutamisel tuleb arvestada, et põõsad vajavad piisavalt ruumi ja päikesevalgust. Taimed tuleks istutada vähemalt 3-4 meetriste vahedega ning tagada hea õhuringlus. Nii saavad põõsad korralikult areneda ja annavad rikkaliku saagi.
Kuidas astelpaju kasutatakse?
Astelpaju marju saab kasutada väga mitmekülgselt, alates värskelt söömisest kuni erinevate töödeldud toodete valmistamiseni. Marjadest pressitakse väärtuslikku õli, mis on tuntud oma raviomaduste poolest. Samuti valmistatakse mahla, moosi ja erinevaid toidulisandeid.
Värskeid marju võib lisada smuutidesse, müslile või jogurtile. Populaarne on ka astelpajumahlast või -püreest valmistatud kastmed, mis sobivad hästi liha- ja kalaroogade juurde. Marjadest valmistatud teed peetakse eriti kasulikuks külmetushaiguste perioodil.
Milliste haiguste puhul astelpaju aitab?
Astelpaju on tuntud oma mitmekülgsete raviomaduste poolest, mis tulenevad tema rikkalikust toitainete sisaldusest. See looduslik ravim on näidanud positiivset mõju paljude terviseprobleemide korral. Astelpaju aitab järgmiste tervisehädade puhul:
- külmetushaigused ja immuunsüsteemi tugevdamine
- seedeprobleemid ja maohaavandid
- naha- ja limaskestade probleemid
- südame-veresoonkonna haigused
- silmade tervis
- põletikuvastane toime
- maksa kaitsmine ja detoksifikatsioon
- stressiga toimetulek
- haavade paranemine
Kuidas astelpaju säilitada?
Astelpaju säilitamiseks on mitu head võimalust, mis aitavad marjade väärtuslikke omadusi pikaks ajaks alles hoida. Kõige lihtsam meetod on marjade sügavkülmutamine, mis säilitab enamiku kasulikest toitainetest. Enne külmutamist tuleb marjad hoolikalt puhastada ja kuivatada.
Teine populaarne säilitusviis on mahla või püree valmistamine. Värskelt pressitud mahl tuleks kohe pakendada ja külmutada või pastöriseerida. Samuti võib valmistada moosi või hoidiseid, kuid tuleb arvestada, et kuumtöötlemine võib vähendada mõnede vitamiinide sisaldust. Astelpajuõli säilib hästi pimedas ja jahedas kohas.
Astelpaju tinktuuri retseptid
Astelpaju tinktuur on tervislik ja maitsev jook, mis on eriti populaarne külmal aastaajal. See on suurepärane viis säilitada astelpaju kasulikke omadusi ja nautida selle maitset aastaringselt. Järgnevalt tutvustame kahte lihtsat retsepti, mida saab kodus valmistada.
Klassikaline astelpaju tinktuur
Koostisosad:
- 1 kg astelpaju marju
- 1 l viina või puhastatud alkoholi (45%)
- 150 g suhkrut
Valmistamine:
- Sorteeri marjad, eemalda riknenud ja ebaküpsed viljad. Pese marjad hoolikalt ja aseta need suurde klaasanumasse.
- Lisa suhkur ja purusta marjad kergelt. Sega hoolikalt.
- Vala peale alkohol, sulge anum ja loksuta.
- Aseta segu kuuks ajaks pimedasse sooja kohta. Loksuta segu 2-3 korda nädalas.
- Kurna tinktuur läbi marlii või vatifiltri, kuni vedelik muutub selgeks.
Apelsini ja vürtsidega astelpaju tinktuur
Koostisosad:
- 1 kg astelpaju marju
- 2 l viina või puhastatud alkoholi (45%)
- 500 g suhkrut
- 1 apelsin
- 20 nelgiõit
- pool kaneelipulka
- 1 pakike vaniljesuhkrut
Valmistamine:
- Sorteeri ja pese marjad ning aseta need suurde klaasanumasse.
- Lisa suhkur ja purusta marjad kergelt. Sega hoolikalt.
- Tee apelsini koorde paar sisselõiget ja aseta neisse nelgiõied. Pane terve apelsin anumasse.
- Lisa ülejäänud vürtsid ja vala peale alkohol.
- Lase segul kuus aega pimedas soojas kohas seista.
- Eemalda apelsin ja kurna tinktuur läbi marlii, kuni vedelik muutub selgeks.
Mõlemat tinktuuri tuleb säilitada õhukindlates pudelites jahedas kohas. Säilivusaeg on kuni 3 aastat.
NB! Tinktuur ei sobi allergilistele inimestele ning neile, kellel on probleeme maksa, sapipõie või seedetraktiga. Enne tarvitamist pidage nõu arstiga.
Astelpaju on tõepoolest märkimisväärne taim, mille raviomadused on teaduslikult tõestatud. Selle mitmekülgsed kasutusvõimalused ja rikkalik toitainete sisaldus teevad sellest väärtusliku lisandi igaühe toidulauale. Õige korjamise ja säilitamisega saab astelpaju tervendavaid omadusi nautida aastaringselt, toetades nii oma tervist loodusliku supertoidu abil.