Toidud

Ananassi kasulikkus ja praktilised nõuanded vilja värskuse hindamiseks

Ananass on troopiline vili, mis on tuntud oma magusa maitse ja mitmekülgse kasulikkuse poolest. Selle viljaliha sisaldab rohkelt vitamiine, mineraale ja ensüüme, mis toetavad üldist tervist. Lisaks oma tervist parandavatele omadustele on ananass armastatud ka oma värskendava maitse ja kulinaarsete kasutusvõimaluste poolest.

Mis on ananass ja kus see kasvab?

Ananass (Ananas comosus) on bromeelialiste sugukonda kuuluv troopiline taim, mis pärineb Lõuna- ja Kesk-Ameerikast. Selle kasvatamine sai alguse juba sajandeid tagasi, kui kohalikud rahvad avastasid vilja toitvad ja tervistavad omadused. Tänapäeval kasvatatakse ananassi laialdaselt troopilistes ja subtroopilistes piirkondades, sealhulgas Costa Ricas, Brasiilias, Filipiinidel ja Tais.

Ananass kasvab madalal taimel, mille lehed moodustavad roseti ning vilja keskosast areneb kompaktne ja mahlane vili. Ananassi tööstuslik kasvatamine algas 19. sajandi lõpus, mil see muutus kergemini kättesaadavaks ka Euroopa ja Põhja-Ameerika turgudel. Tänu sellele on ananass tänapäeval saadaval aastaringselt pea kõikjal maailmas.

Ananassi kasulikud omadused

Ananass on tõeline tervisesõber, pakkudes organismile mitmeid vajalikke aineid. Selle glükeemiline indeks jääb keskmisele tasemele, mis tähendab, et seda võib mõõdukalt tarbida ka diabeedi korral. Ananassi kõige tuntum ühend on bromelaiin, ensüüm, mis aitab valke lagundada ja toetab seedimist.

Ananassi peamised kasulikud omadused:

  • Tugevdab immuunsüsteemi. C-vitamiin aitab tõsta keha vastupanuvõimet infektsioonidele ja kiirendab haavade paranemist.
  • Parandab seedimist. Bromelaiin, ananassis sisalduv ensüüm, soodustab valkude lagundamist ja seedimisprotsessi üldiselt.
  • Vähendab põletikku. Bromelaiini põletikuvastane toime aitab leevendada lihaspingeid ja kroonilisi põletikke.
  • Toetab südame tervist. Kaalium aitab reguleerida vererõhku ja vähendab südame-veresoonkonna haiguste riski.
  • Parandab naha seisundit. Ananassis sisalduvad antioksüdandid ja vitamiinid, eriti C-vitamiin, aitavad võidelda vananemisilmingutega ja toetavad naha elastsust.
  • Tugevdab luid. Mangaan aitab säilitada luude ja kõhrede tugevust ning vähendab osteoporoosi riski.
  • Aitab kaalulangetamisel. Madal kalorisisaldus ja kõrge veesisaldus muudavad ananassi heaks vahepalaks kaalulangetajatele.
  • Võitleb vabade radikaalidega. Ananassis leiduvad antioksüdandid, nagu flavonoidid ja fenoolühendid, aitavad kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest.
  • Leevendab lihasvalusid. Bromelaiin aitab taastuda intensiivsest füüsilisest koormusest, vähendades lihasvalusid ja turseid.
  • Parandab raua imendumist. C-vitamiin soodustab taimse raua omastamist, aidates ennetada rauapuudusaneemiat.
Vaata lisaks
Mandariini kasulikkus, kalorsus ja vitamiinide sisaldus

Vitamiinide sisaldus

Vitamiin Kogus 100 g kohta % päevasest vajadusest
C-vitamiin 47,8 mg 80%
A-vitamiin 58 IU 1%
B1-vitamiin (tiamiin) 0,079 mg 5%
B2-vitamiin (riboflaviin) 0,032 mg 2%
B3-vitamiin (niatsiin) 0,5 mg 3%
B5-vitamiin (pantoteenhape) 0,213 mg 4%
B6-vitamiin 0,112 mg 5%
Foolhape (B9) 18 mcg 4%
E-vitamiin 0,02 mg 0,1%
K-vitamiin 0,7 mcg 1%

Mikro- ja makroelementide sisaldus

Element Kogus 100 g kohta % päevasest vajadusest
Mangaan 0,927 mg 45%
Kaalium 109 mg 3%
Vask 0,11 mg 12%
Raud 0,29 mg 2%
Kaltsium 13 mg 1%
Magneesium 12 mg 3%
Tsink 0,12 mg 1%
Fosfor 8 mg 1%
Naatrium 1 mg 0%
Seleen 0,1 mcg 0%

Toiteväärtus ja kalorsus

Toitaine Kogus 100 g kohta
Kalorid 50 kcal
Valgud 0,54 g
Rasvad 0,12 g
Süsivesikud 13,12 g
Kiudained 1,4 g

Ananassi kahjulikkus

Kuigi ananass on tervislik, võib see teatud juhtudel põhjustada probleeme. Selle happelisus võib kahjustada hambaemaili, kui seda liialdatult tarbida. Maohaavandite või kõrvetiste all kannatavatel inimestel võib ananass põhjustada ebamugavust.

Samuti tuleks ananassi vältida inimestel, kellel on allergia bromelaiini suhtes. Soovitatav päevane kogus on umbes 150–200 grammi.

Kuidas ananassi õigesti süüa?

Ananassi saab tarbida mitmel erineval moel – värskelt, külmutatult, konserveeritult või kuivatatult. Parim viis on siiski värske ananassi söömine, kuna selles säilivad kõik toitained. Lisaks sobib ananass smuutidesse, salatitesse ja isegi grillitud roogade juurde.

Kuidas valida küps ananass?

Küps ananass on magus, mahlane ja täisväärtusliku maitsega. Õige vilja valimiseks tuleks pöörata tähelepanu järgmistele tunnustele:

  1. Koori värvus: Küps ananass on väljast kuldkollane, kuid veidi roheline toon lehtede lähedal on normaalne. Täiesti roheline vili on tõenäoliselt toore, samas kui liiga pruun või pehme koor viitab üleküpsenud või riknenud viljale.
  2. Lõhn: Ananassi lõhna järgi saab hõlpsasti määrata küpsust. Küps vili lõhnab magusalt ja puuviljaselt, eriti vilja aluse lähedal. Kui lõhn on hapukas või kääritatud, on vili üleküpsenud.
  3. Lehed: Kontrolli ananassi lehekrooni. Terved, erkrohelised ja tugevad lehed viitavad värskusele. Kui lehed on närtsinud või kergesti eemaldatavad, võib vili olla liiga küps või seismise tõttu kvaliteedi kaotanud.
  4. Koori tekstuur: Vajuta õrnalt ananassi koort. Küps vili on veidi vetruv, kuid mitte liiga pehme. Kui vili on kõva ja jäik, on see tõenäoliselt toore, ning väga pehme või lötsakas tekstuur viitab riknemisele.
  5. Kaal: Küps ananass on oma suuruse kohta raske, kuna see sisaldab palju mahla. Kergena tunduv vili võib olla kuiv ja maitsetu.
  6. Heli test: Kui koputad ananassi vastu, peaks see andma täidlase ja veidi summutatud heli. Õõnes heli viitab sellele, et vili on tõenäoliselt kuiv ja üleküps.
Vaata lisaks
Sidruni kasulikkus ja kahjulikkus inimestele

Ananass on mitmekülgne ja tervisele kasulik vili, mis sisaldab rohkelt vitamiine ja mineraale. Regulaarne ja mõõdukas ananassi tarbimine võib toetada immuunsüsteemi, seedimist ja südame tervist. Lisa see troopiline vili oma menüüsse, et rikastada oma toitumist ja nautida selle ainulaadset maitset!

Back to top button