Selgub, et lühike jalutuskäik looduses või isegi temaatilise dokumentaalfilmi vaatamine võib vähendada valutunnet. Teadlased on leidnud ideaalse valuvaigisti, millel puuduvad kõrvaltoimed: looduse vaatamisest piisab, et end paremini tunda. Sellest kirjutab Briti tabloid Independent.
Uus uuring näitas, et loodusfilmide vaatamine ja isegi pargis jalutamine võib füüsiliselt vähendada valu. Teadlased Exeteri Ülikoolist ja Viini Ülikoolist avastasid, et looduse mõju ajule muudab selle viisi valusiginaalide töötlemisel. Uuringus osales 49 inimest, kelle ajuskaneeringud näitasid, et valu intensiivsus vähenes, kui neile näidati loodusvaateid, erinevalt linnapiltidest või kontoriruumidest.
Uuringu peamine autor, Viini Ülikooli doktorant Max Steininger selgitas teadusliku lähenemise tagamaid. “Paljud uuringud on näidanud, et inimesed teatavad regulaarselt vähem valust, kui nad on loodusega kontaktis,” ütles ta. “Kuid seni on selle nähtuse põhjused jäänud ebaselgeks, ning meie uuring on esimene, mis pakub tõendeid ajuskaneeringute põhjal.”
Teadlased avastasid, et looduse valuvaigistav toime on tõeline, kuigi see on umbes pool tavalistest valuvaigistitest. Inimesed, kes kannatavad valu käes, peaksid jätkama neile määratud ravimite võtmist, kuid tulevikus võib loodusega suhtlemine olla kasulik valu juhtimise parandamiseks. Osalejad said erinevate videote vaatamise ajal kergemaid elektrilööke ning skaneeringud näitasid loodusstseenide valuvaigistava mõju.
Dr Alex Smalley, Exeteri Ülikooli kaasautor, lisas olulise tähelepaneku virtuaalse looduse kohta. “See uuring rõhutab, kuidas virtuaalsed kohtumised loodusega võivad tuua tervendavat potentsiaali neile, kes ei saa välja minna,” ütles ta. “Loodame ka, et meie tulemused tuletavad meelde tervete ja toimivate looduslike ökosüsteemide kaitsmise tähtsust.”
Mõlemad teadlased rõhutasid loodusega kokkupuutumise olulisust inimese heaolule. See asjaolu, et valuvaigistav efekt on saavutatav virtuaalse loodusega suhtlemise kaudu, mida on lihtne korraldada, omab olulisi praktilisi tagajärgi ravimiteta ravile. Uuringu tulemused avaldati teaduslikus ajakirjas ning on tekitanud huvi meditsiiniringkondades.
Uuring näitab, et lihtne kokkupuude loodusega, olgu see reaalsuses või läbi ekraani, võib olla võimas tööriist valu leevendamiseks. See avab uusi horisonte inimese ja keskkonna vahelise seose mõistmisel ning täiendavate meetodite otsimisel, et aidata kroonilise valuga inimesi. Teadlased loodavad, et edasised uuringud aitavad paremini mõista mehhanisme, mille kaudu loodus meie ajule mõju avaldab.
Valuvaigistite kõrvaltoimed on sageli probleemiks inimestele, kes peavad neid regulaarselt kasutama. Looduse tervendav jõud pakub alternatiivset lähenemist, mis võib parandada elukvaliteeti ilma keemilist mõju avaldamata. Järelikult võib regulaarne looduses viibimine või loodusfilmide vaatamine olla lihtne ja tõhus viis valu leevendamiseks igapäevaelus.
Varem tõestasid Briti teadlased, et mereannid stimuleerivad laste aju tegevust. Me teame, et sageli on raske veenda last kala sööma, kuid mõnikord tuleb seda siiski teha. Nii et aidakem oma lastel olla tervemad.