Suvel, kui inimesed veedavad rohkem aega väljas, suureneb puukidega kokkupuutumise oht märkimisväärselt. Puugihammustus võib põhjustada mitmeid ohtlikke haigusi, sealhulgas borrelioosi ja entsefaliiti. Seetõttu on oluline teada, kuidas puukidega kokku puutuda, mida otsida, kui kahtlustate hammustust, ja kuidas end kaitsta.
Kus võib Eestis puukidega kokku puutuda?
Puugid on levinud kogu Eestis, kuid on mõned kohad, kus on suurem tõenäosus nendega kokku puutuda. Puugid eelistavad niiskeid, varjulisi kohti, seega on metsad ja niidud nende lemmikpaigad. Kuid ärge laske end petta – puugid võivad leida tee ka teie eramaja aeda, eriti kui see piirneb metsa või niiduga.
Kuidas toimub puugihammustus?
Puugihammustus on tavaliselt valutu, kuna puugid eritavad anesteetilist ainet, mis tuimestab hammustuskohta. Puugid otsivad inimese kehal pehmeid ja sooje kohti, kus nahk on õrnem ja hea verevarustusega. Nende lemmikkohtadeks on:
- põlveõndlad
- kõrvatagused
- kael (eriti lastel)
- kubemepiirkond
- tuharad
- õlavöö
- küünarvarre sisemine pool
- kõhu piirkond.
Kui puuk on nahale kinnitunud, ei saa teda lihtsalt käsitsi eemaldada. Selleks tuleb kasutada abivahendeid ja olla ettevaatlik.
Puugihammustuse sümptomid
Puugihammustus on tavaliselt valutu ja enamik inimesi ei märka puuki kohe. Sageli avastatakse puuk juhuslikult, näiteks duši all käies, riiete vahetamisel või keha ülevaatamisel. Puugihammustuse koht võib sügeleda, kuid see ei pruugi alati nii olla. Mõned inimesed võivad tunda kerget ebamugavust või valu hammustuskohas, kuid see on pigem erand kui reegel.
Hammustuskoha ümber võib tekkida punetus, mis võib olla märk lokaalsest põletikust. Kui puuk on kehal olnud pikka aega, võib hammustuskoht muutuda paistes ja punaseks. Mõnel juhul võib tekkida ka laienev punane laik, mis võib olla märk Lyme’i tõvest, eriti kui see ilmneb 3-30 päeva pärast hammustust. Kui märkate sellist laiku, pöörduge kindlasti arsti poole.
Lisaks võivad mõned inimesed kogeda üldisi sümptomeid, nagu palavik, väsimus, peavalu, lihas- või liigesevalu või lümfisõlmede turse. Need sümptomid võivad ilmneda päevade või isegi nädalate jooksul pärast hammustust ja võivad viidata puugi poolt levitatavale infektsioonile. Kui teil tekivad need sümptomid, pöörduge arsti poole.
Puugi eemaldamine
Puugi eemaldamine nõuab ettevaatust. On oluline, et te ei purustaks teda keha ega jäta selle osi nahka. Parim viis puugi eemaldamiseks on kasutada peenikeste otstega pintsette või spetsiaalset puugieemaldusvahendit, mida saab osta apteegist. Haarake puugi nii lähedalt naha külge kui võimalik ja tõmmake see aeglaselt välja, püüdes mitte purustada putuka keha.
Kuigi mõned inimesed soovitavad kasutada õli või muid aineid, et “uppuda” puuk ja sundida teda lahti laskma, ei soovita tervishoiutöötajad seda meetodit. Õli või muude ainete kasutamine võib põhjustada puugi stressi, mis võib omakorda suurendada nakkuse edasikandumise ohtu. Pärast eemaldamist tuleb haav puhastada antiseptilise lahusega.
Mida teha, kui puugi pea jääb nahka?
Kui puugi pea jääb nahka, tuleb see ohutult eemaldada. Kui te ei suuda seda ise teha või kui hammustuskoht muutub punaseks, paistes või valulikuks, pöörduge arsti poole. Mõne aja pärast lükkab keha selle võõrkeha ise välja, nagu oleks tegu tavalise väikese puupinnuga. Sellega võib kaasneda hammustuskoha punetus ja väike mädapaise, mis annab märku, et organismi immuunrakud tegutsevad usinasti võõrkeha eemaldamiseks.
Puugihammustuse jälgimine
Pärast puugihammustuse leidmist tuleb oma tervist jälgida mõnda aega. Kui märkate mõnda ebatavalist sümptomit, nagu palavik, väsimus, lihas- või liigesevalu, peavalu või lümfisõlmede turse, pöörduge arsti poole. Pärast puugihammustuse leidmist on oluline jälgida oma tervist vähemalt 30 päeva, kuna sümptomid võivad ilmneda mitu nädalat pärast hammustust.
Lyme’i tõve sümptomid, nagu laienev punane laik hammustuskohas, palavik, väsimus ja lihasvalu, võivad ilmneda 3-30 päeva pärast hammustust. Puukentsefaliidi sümptomid, nagu palavik, peavalu, lihasvalu ja nõrkus, võivad ilmneda 1-2 nädalat pärast hammustust, kuid mõnel juhul võib see võtta kuni 28 päeva. Kui teil tekivad need sümptomid või kui teil on mure oma tervise pärast, pöörduge arsti poole.
Hammustuskohta tuleb kohelda ettevaatlikult. Seda ei tohi hõõruda, pigistada ega imeda. Hammustuskoht tuleb pesta puhta veega ja seejärel desinfitseerida antiseptilise lahusega.
Pärast puugi eemaldamist tuleb see hävitada. Surnud puugi võib visata WC-potti, lõkkesse või prügikasti. Kui ei ole kindel, kas puuk on elus või surnud, tuleb puuk enne äraviskamist kindlalt kinni pakkida, kasvõi paberümbrikku, et ta põgenema ei pääseks. Kõige ohutum on puuk põletada, et vältida võimalikke haiguste edasikandumist.
Millal pöörduda arsti poole?
Kui teil tekivad puugihammustuse järgselt palavik, lihasvalu, väsimus, peavalu, lümfisõlmede turse või kui hammustuskoht muutub punaseks, paistes või valulikuks, pöörduge arsti poole. Samuti, kui puugi pea jääb nahka ja te ei suuda seda ise eemaldada, on soovitatav pöörduda arsti poole.