Sügis, talv ja isegi varakevad on külmetushaiguste ja viirusnakkuste hooaeg, mis kurnavad meie organismi. Kõige ebameeldivam sümptom, millega sel perioodil kokku puutume, on köha. See võib tabada ootamatult, häirida igapäevaelu ja võtta viimased jõuvarud. Loomulikult tahab igaüks meist sellest võimalikult kiiresti vabaneda ning järgnevalt räägin teile, mis aitab köha vastu.
Mis on köha ja miks see tekib?
Köha on keha loomulik refleks, mille eesmärk on puhastada hingamisteed lima, tolmu või muude ärritajate eest. See võib olla kuiv ehk ebaproduktiivne, kui lima ei teki, või märg ehk produktiivne, kui köhimisel eritub röga. Köha iseloomu järgi saab sageli hinnata selle põhjust ja sobivaid raviviise.
Kõige sagedasemad köha põhjused on viirusinfektsioonid, nagu nohu ja gripp. Lisaks võib köha tekkida ka allergiate, astma või reflukshaiguse korral, kus maosisu liigub söögitorusse ja ärritab limaskesta. Teatud juhtudel põhjustavad köha ka välised ärritajad, nagu suits, kemikaalid või saastunud õhk.
Kui köha kestab pikemat aega, võib see olla märk tõsisematest terviseprobleemidest, näiteks kopsupõletikust või kroonilisest bronhiidist. Sellistel juhtudel on oluline pöörduda arsti poole, et leida köha põhjus ja alustada õiget ravi.
Köha staadiumid
Köha areneb tavaliselt mitmes etapis ning nende eristamine on oluline, et mõista selle põhjuseid ja ravi vajadust. Kuigi krooniline ja jääk-köha võivad tunduda sarnased, on nende olemus ja tekkepõhjus erinevad.
- Äge köha kestab kuni kolm nädalat ja on enamasti põhjustatud viirusinfektsioonidest, näiteks nohust või gripist. Sel perioodil on köha keha loomulik reaktsioon hingamisteede ärritajatele, nagu lima või viiruste osakesed. Tavaliselt kaob äge köha koos haiguse paranemisega ja ei vaja keerulist ravi.
- Alaäge köha kestab kolm kuni kaheksa nädalat ning tekib sageli pärast ägedat bronhiiti või teisi hingamisteede põletikke. Selle staadiumi köha võib olla jääknäht pärast põhihaiguse taandumist. Alaäge köha võib põhjustada püsiv ärritus hingamisteedes, kuid see ei ole tavaliselt märk tõsisest haigusest.
- Krooniline köha on köha, mis kestab üle kaheksa nädala ja mille põhjused võivad olla mitmekesised. Erinevalt jääk-köhast ei ole krooniline köha seotud otseselt hiljuti põetud viirushaigusega. See võib viidata kroonilistele terviseprobleemidele, näiteks astmale, kroonilisele bronhiidile, gastroösofageaalsele refluksile (GERD) või isegi südamepuudulikkusele. Kroonilise köha korral on sageli täiendavaid sümptomeid, nagu röga tekkimine, õhupuudus või valu rindkeres, ning see vajab põhjalikku arsti poolt määratud diagnoosi ja ravi.
- Jääk-köha on kuiv ja ebaproduktiivne köha, mis jääb püsima pärast ägeda haigusfaasi möödumist. See ei ole seotud uue haigusega, vaid tekib hingamisteede taastumisprotsessi käigus, mis võib võtta aega nädalaid. Jääk-köha tekib siis, kui hingamisteede limaskest on pärast nakkust veel tundlik ja reageerib ärritajatele, nagu külm õhk või tolm. Erinevalt kroonilisest köhast ei ole jääk-köha pikaajaline ega viita tõsistele terviseprobleemidele.
Seega on kroonilise köha ja jääk-köha vahe peamiselt põhjus ja kestus. Krooniline köha kestab kauem kui kaheksa nädalat ning viitab tihti haigusele, mis vajab meditsiinilist sekkumist. Jääk-köha on lühiajaline nähtus, mis järgneb ägedale infektsioonile ja möödub iseenesest, kui hingamisteed taastuvad. Täpse diagnoosi saamiseks tuleb siiski pöörduda arsti poole, kui köha kestab pikalt või muutub häirivaks.
Millised vahendid aitavad köha vastu?
Köha leevendamiseks on olemas mitmeid tõhusaid vahendeid, mis aitavad nii sümptomeid leevendada kui ka taastumist kiirendada. Õige meetodi valik sõltub köha tüübist ja põhjustest – kuiv köha vajab rahustamist, samas kui märg köha nõuab lima väljutamist. Kodused looduslikud vahendid ning apteegiravimid täiendavad üksteist ja aitavad köhast kiiremini vabaneda.
Tõhusad vahendid köha leevendamiseks:
- Soe mesi sidruniga: leevendab ärritust kurgus ja rahustab kuiva köha.
- Ingveritee: ingveril on põletikuvastane toime, mis aitab vähendada hingamisteede ärritust.
- Soolalahuse inhalatsioonid: niisutavad limaskesta ja aitavad lahtistada kinnist lima.
- Taimeteed: kummel, tüümian ja pärnaõis rahustavad köha ja omavad põletikuvastast toimet.
- Soe piim meega: ideaalne vahend kuiva köha korral, mis rahustab kurku.
- Auruga inhalatsioonid: keedetud veega, kuhu on lisatud eukalüpti või piparmündi eeterlikku õli.
- Imemistabletid ja pastillid: aitavad niisutada kurku ja vähendada köharefleksi.
- Rinna soojendamine: sinepiplaastrid või soojad soolakotid aitavad parandada vereringet rindkere piirkonnas.
- Soe ja niiske õhk: õhuniisutajad või avatud veeanumad aitavad kuivust vältida.
- Palju vedelikku: soe vesi, puljong ja mahlad aitavad organismi niisutada ning lima vedeldada.
Õige vahendi valimisel tuleb arvestada köha põhjusega. Kui köha ei möödu või sümptomid süvenevad, tuleb kindlasti pöörduda arsti poole, et välistada tõsisemad haigused ja saada täpsem ravi.
Apteegiravimid köha vastu
Kui köha on tugev või pikaajaline, on abi apteegis müüdavatest ravimitest. Apteegiravimid jagunevad kahte peamisse kategooriasse:
- Rögalahtistid: aitavad lahtistada lima ja soodustavad selle väljutamist. Levinud ravimid on näiteks ACC, Ambroxol ja Bromhexin.
- Köhavastased preparaadid: sobivad kuiva köha korral, et vähendada köharefleksi. Näited on Kodeiin ja Dekstrometorfaan.
Lisaks on saadaval looduslikud siirupid, mis sisaldavad näiteks männiokkaekstrakti või islandi käokõrva. Nende toime on pehmem ja sobib hästi lastele.
Millal muutub köha ohtlikuks ja vajab antibiootikume?
Kui köha ei möödu või süveneb, võib see viidata bakteriaalsele infektsioonile. Sellistel juhtudel on vajalik antibiootikumravi. Näiteks võib köha kaasneda kõrge palaviku, röga kollase värvuse või valuga rindkeres.
Bakteriaalsed haigused, nagu kopsupõletik või sinusiit, nõuavad arsti sekkumist ja antibiootikume. Samuti tuleb olla ettevaatlik, kui köha tekib nõrgestatud immuunsusega inimestel või krooniliste haigustega patsientidel.
Köha on levinud tervisemure, millel on erinevaid põhjuseid ja ravi võimalusi. Õigeaegne hooldus ja sobivad vahendid aitavad leevendada sümptomeid ja kiirendavad paranemist. Kui köha püsib pikemat aega või muutub raskemaks, on oluline konsulteerida arstiga.