Tervis ja Sport

Miks tekib ninaverejooks ja kuidas sellega toime tulla?

Ühel hetkel võib ootamatult ninast veri jooksma hakata, tekitades ebamugavust ja ärevust. Nina limaskesta õrnad veresooned võivad kergesti rebeneda ja põhjustada veritsust, mis enamasti näib tõsisem, kui tegelikult on. Miks aga ninaverejooksud tekivad ja mida teha, kui järsku avastame, et ninast voolab verd?

Ninaverejooksu peamised põhjused

Nina sisepinnal asub tihe võrgustik õrnu veresooni, mis on altid kahjustustele. Ninaverejooksu tekib, kui need veresooned rebenevad või saavad kahjustada, viies veritsuseni. Need õrnad veresooned võivad kahjustuda paljudel erinevatel põhjustel, alates lihtsast nina urgitsemisest kuni tõsisemate meditsiiniliste seisunditeni.

Ninaverejooksu tekkimise sagedasemad põhjused on:

  • Kuiv õhk: talvel või kuivas kliimas võib nina limaskest muutuda kuivaks ja hapraks, suurendades veritsuse riski.
  • Nina trauma: löök ninasse, nina vigastus või nina urgitsemine võib veresooni kahjustada.
  • Kõrge vererõhk: pikaajaline kõrge vererõhk võib nõrgestada nina veresooni.
  • Allergia ja sinusiit: allergiline nohu või põskkoopapõletik võib põhjustada nina limaskesta ärritust.
  • Vere hüübimishäired: teatud haigused või ravimid, mis mõjutavad vere hüübimist, võivad suurendada veritsuse riski.
  • Keemilised ärritajad: tugevatoimelised kemikaalid, nagu puhastusvahendid või tööstuslikud aurud, võivad nina limaskesta ärritada.
  • Ravimid: aspiriini, varfariini ja teiste verd vedeldavate ravimite kasutamine võib suurendada veritsuse riski.
  • Ninaverejooks raseduse ajal: hormoonide muutused ja veresoonte laienemine võivad põhjustada ninaverejooksu raseduse ajal.
Vaata lisaks
Mida teha, kui vererõhk on madal ja kuidas sellega toime tulla?

Kui ohtlik on ninaverejooks?

Enamik ninaverejookse pole ohtlikud ja lõppevad iseenesest mõne minuti jooksul. Need tekivad tavaliselt nina eesmises osas, kus veresooned on õrnemad ja pindmisemad. Selliseid veritsusi on üldiselt lihtsam peatada ja need ei kujuta endast tõsist terviseriski.

Tagumisest nina osast pärinevad ninaverejooksud on siiski haruldasemad ja võivad olla tõsisemad. Need võivad kaasneda suurema verekaotusega, olla raskemini peatatavad ja nõuda meditsiinilist sekkumist. Kas ninaverejooks on muutunud elu tavapäraseks osaks või tekib teil tihti tugev veritsus, mis ei taha lõppeda?

Ninaverejooksu esmaabi: kuidas peatada ninaverejooks

Ninaverejooksu tekkimisel on oluline säilitada rahu ja teada, kuidas õigesti tegutseda. Õiged esmaabivõtted aitavad veritsust kiiresti peatada ja vältida olukorra halvenemist. Järgige neid samme ninaverejooksu peatamiseks tõhusalt ja ohutult.

Ninaverejooksu peatamise sammud:

  1. Istuge püsti või kergelt ettepoole kallutatud asendis – see vähendab vererõhku ninaveresoontes ja aitab veritsust aeglustada.
  2. Pigistage nina – suruge pöidla ja nimetissõrmega nina pehme osa kinni umbes 10-15 minutiks, hingates samal ajal suu kaudu.
  3. Kasutage ninaverejooksu tampoone – kui need on käepärast, võite sisestada spetsiaalsed tampoonid ninasõõrmetesse.
  4. Asetage külm kompress ninale ja näo ülaosale – külm aitab veresooni ahendada ja veritsust vähendada.
  5. Vältige nina nuuskamist või urgitsemist – see võib takistada vere hüübimist ja veritsust pikendada.
  6. Kasutage ninaverejooksu salvi – pärast veritsuse peatumist võib ninaõõnde määrida spetsiaalset salvi, mis aitab limaskesta niisutada.
  7. Hoidke pea püsti, mitte tahapoole kallutatud – tahapoole kallutamine võib põhjustada vere voolamist kurku ja selle allaneelamist.

Mida teha, kui ninaverejooks ei peatu?

Kui ninaverejooks kestab kauem kui 20 minutit hoolimata eeltoodud sammudest, on aeg otsida meditsiinilist abi. Pikaajaline veritsus võib viia märkimisväärse verekaotuseni ja võib vajada professionaalset sekkumist. Erakorraline olukord vajab kiiret reageerimist.

Pöörduge kohe arsti poole, kui ninaverejooksuga kaasneb pearinglus, kiire südametöö, kahvatu nahk või kui veritsus tekib pärast peavigastust. Need sümptomid võivad viidata tõsisemale probleemile, mis vajab meditsiinilist hindamist. Kas olete kunagi mõelnud, mis tunne on, kui tavapärane ninaverejooks muutub millekski, millega ise enam toime ei tule?

Ninaverejooksu ennetamine

Ninaverejooksu ennetamiseks on mitmeid lihtsaid, kuid tõhusaid meetodeid, mida saate oma igapäevaellu lülitada. Regulaarsed ennetavad tegevused võivad oluliselt vähendada ninaverejooksude sagedust ja tõsidust. Õige ninahügieen ja keskkonnatingimuste kohandamine mängivad siin olulist rolli.

Tõhusad ninaverejooksu ennetamise meetodid on järgmised:

  • Niisutage nina limaskesta – kasutage soolalahust või spetsiaalseid ninaniisutajaid, eriti kuiva õhu korral.
  • Kasutage õhuniisutajat – see aitab vältida nina limaskesta kuivamist, eriti talvel või kuivas kliimas.
  • Vältige nina urgitsemist ja tugevat nuuskamist – need võivad kahjustada nina õrnu veresooni.
  • Kasutage vajadusel nina limaskesta kaitseks ninaverejooksu salvi – see aitab hoida limaskesta niiskena ja elastsena.
  • Hoidke vererõhk kontrolli all – kõrge vererõhk võib suurendada ninaverejooksu riski.
  • Tarbige piisavalt vedelikku – hea hüdratatsioon aitab hoida limaskesti niiskena.
  • Vältige ninasõõrmete vigastamist – olge ettevaatlik näiteks nina puhastamisel või küünte lõikamisel.
Vaata lisaks
Migreeni mõistmine: miks see tekib ja kuidas sellega toime tulla?

Ninaverejooks on enamasti healoomuline nähtus, mis möödub kiiresti õige esmaabi korral. Teades, kuidas reageerida ninaverejooksule ja kuidas seda ennetada, saate vähendada ebamugavust ja ärevust, mida selline olukord võib tekitada. Kui ninaverejooksud on sagedased, rasked või pikaleveninud, konsulteerige kindlasti arstiga. Mõnikord võib sage ninaverejooks olla märk tõsisemast terviseprobleemist, mis vajab põhjalikumat hindamist. Eriti tähelepanelik tasub olla ninaverejooksu suhtes raseduse ajal, mil hormonaalsed muutused võivad suurendada veritsuse riski.

Back to top button