Kas oled kunagi voodis pikali heitnud, silmad kinni ja mõelnud, miks und ei tule? Oled loendanud lambaid, hinganud sügavalt sisse ja välja, kuid ikka jääb see kauaoodatud uni tabamatuks. Olen ka mina olnud selles olukorras ja jaganud võitlust unetusega. Seetõttu tahan jagada sinuga mõningaid nõuandeid ja kogemusi, mis aitavad sul ehk kiiremini unelmaadele suunduda.
Mis põhjustab unetust?
Unetus võib tekkida mitmetest põhjustest. Stress, ärevus ja muremõtted on kõige levinumad unetuse kaaslased. Sinu keha ja meel on omavahel tihedalt seotud ning kui su mõtted on pidevas võitluses, on raske lõõgastuda. Lisaks võivad unetust põhjustada ka valed harjumused enne magamaminekut, nagu näiteks ekraanide vaatamine või kofeiinirikkad joogid.
Mida ei tohi teha paar tundi enne magamaminekut?
Kui soovid head und, on oluline vältida teatud tegevusi enne magamaminekut. Esiteks, unusta ekraanid vähemalt tund aega enne uinumist. Sinine valgus, mida seadmed kiirgavad, segab sinu sisemist kella ja pärsib melatoniini tootmist, mis on hädavajalik uinumiseks.
Teiseks, väldi kofeiini ja alkoholi tarbimist õhtul. Ehkki alkohol võib alguses uniseks teha, rikub see sinu une kvaliteeti öö teises pooles. Ja kofeiin, nagu me teame, on erguti, mis hoiab sind ärkvel.
Öeldakse ka, et tühja kõhuga on raske magama jääda. Aga ma tean omast kogemusest, et uni ei tule, kui sa sööd õhtusöögiks liiga palju! Seega peaks viimane söögikord olema paar tundi enne magamaminekut ja see ei tohiks olla raske.
Kuidas kiiresti magama jääda?
Nüüd, kui oleme arutanud, mida vältida, räägime sellest, kuidas kiiresti uinuda. Siin on mõned lihtsad nõuanded:
- Loo rutiin: mine igal õhtul samal ajal magama ja tõuse igal hommikul samal ajal üles, isegi nädalavahetustel. See aitab su kehal välja kujundada kindla unerütmi.
- Lõõgastumistehnikad: proovi meditatsiooni või hingamisharjutusi. Sügav hingamine aitab rahustada meelt ja lõdvestada keha.
- Soojendav dušš või vann: soe vesi lõõgastab lihaseid ja valmistab keha ette puhkuseks. Kuid ära unusta ka seda, kuidas vett kokku hoida, mille kohta on meie portaalis artikkel.
- Mugav keskkond: veendu, et su magamistuba oleks pime, jahe ja vaikne. Kasuta kõrvatroppe ja silmasidet, kui vaja.
- Väldi päevaund: kuigi lühike uinak päeva jooksul võib tunduda ahvatlev, võib see õhtul uinumist raskendada.
Sõdurite uinumise tehnika
Kui sa ei suuda pikka aega magama jääda, proovi sõdurite poolt kasutatavat uinumistehnikat. See töötas minu puhul tugeva väsimuse korral ja aitas mul juba poole tunniga maha saada. Ka sina võid seda proovima.
Kiireks uinumiseks sõdurid alustavad lõõgastumisprotsessi näolihastest, vabastades kõik kogunenud pinged. Nad jätkavad metoodiliselt, liikudes aeglaselt allapoole ja lõdvestades iga kehaosa ükshaaval – alates kaelast, liikudes õlgadele, kätele ja seejärel edasi torso ning jalgadeni. Kui keha on täielikult lõdvestunud, suunavad nad tähelepanu hingamisele, tehes sügavaid sissehingamisi ja rahulikke väljahingamisi, mis soodustavad meelerahu saavutamist.
Füüsilise lõdvestuse kõrval rakendavad sõdurid ka vaimset visualiseerimist. Nad loovad oma meeltesse rahuliku paiga, distantseerudes lahinguvälja kaosest ja stressist. See paik võib olla varasem positiivne mälestus või täielikult fiktiivne idülliline keskkond. Selline mentaalne põgenemine võimaldab neil lahti lasta välistest segajatest ja vajuda kiiresti sügavasse unele.
Unetus on tülikas kaaslane, kuid õnneks on palju viise, kuidas seda hallata ja parandada oma une kvaliteeti. Proovi eelpool nimetatud nõuandeid ja vaata, kuidas need sinu jaoks töötavad. Pea meeles, et kui unetus püsib pikema aja jooksul, on mõistlik pöörduda arsti poole. Uni on meie tervise ja heaolu jaoks hädavajalik, seega ära alahinda selle jõudu. Soovin sulle rahulikke ja kosutavaid öid!