Tervis ja Sport

Lapsega esimest korda hambaarsti juurde: Millal minna ja kuidas valmistuda?

Hammaste tervis on ülioluline alates lapse varajasest east, mistõttu on oluline pöörata tähelepanu suuhooldusele juba varakult. Regulaarne hambaarsti külastamine mängib suurt rolli tervete hammaste säilitamisel. Järgnevalt räägin, kuidas valida õige aeg lapse esimeseks hambaarsti külastuseks ja kuidas selleks ette valmistada, et kogemus oleks lapse jaoks võimalikult meeldiv.

Millal lapsega esimest korda hambaarsti juurde minna?

Hambaarstide soovituste kohaselt peaks esimene visiit toimuma juba lapse esimese hamba ilmumisel või hiljemalt lapse esimeseks sünnipäevaks. See aitab luua varajast suhtlust hambaarstiga ja ennetada tulevasi hambaprobleeme. Sellel varajasel etapil hambaarstile minemise põhjused on mitmekülgsed:

  • Ennetamine: esimesel visiidil saab hambaarst hinnata lapse suutervise üldseisu ja anda nõu, kuidas vältida tulevikus hammaste probleeme. Varajane sekkumine võib aidata ennetada kaariese tekkimist ja muid suuprobleeme.
  • Harjumuse kujundamine: varane tutvus hambaarstiga aitab lapsel kujundada positiivset suhtumist suuhügieeni ja hambaravi protseduuridesse. See muudab tulevased külastused hambaarsti juurde vähem stressirohkeks.
  • Nõuanded vanematele: esimesel visiidil saavad vanemad olulist teavet lapse suuhoolduse kohta, sealhulgas nõuandeid õige harjamistehnika, sobivate hambaharjade ja pastade valiku ning toitumisharjumuste osas.
  • Varajane probleemide avastamine: hambaarst suudab tuvastada võimalikke hammaste arenguga seotud probleeme, nagu näiteks hammaste paigutus või hammustuse anomaaliad, mida on varases staadiumis lihtsam korrigeerida.

Seega, lapse esimene hambaarsti külastus on oluline samm nii hammaste tervise säilitamisel kui ka positiivse suhtumise kujundamisel hambaravisse.

Kuidas valmistada last ette hambaarsti juurde minekuks?

Hambaarsti juurde mineku ettevalmistamine peaks olema positiivne ja rahustav. Selgita lapsele lihtsalt ja selgelt, mida hambaarstil käimine endast kujutab, rõhutades selle olulisust. Võite mängida koos “hambaarsti mängu”, harjutades läbi visiidi erinevaid etappe. Samuti on kasulik lugeda raamatuid või vaadata õpetlikke multikaid, mis käsitlevad hambaarsti külastust.

Pärast edukat hambaarsti külastust on oluline tugevdada lapse positiivset kogemust ning leevendada võimalikku stressi, mis võis kaasneda esmakordse visiidiga. Selleks sobib hästi mõni mittemateriaalne üllatus või preemia. Näiteks võib minna koos lapsega kohvikusse, kus ta saab valida endale meelepärase tervisliku maiuse või joogi.

Mida teha, kui laps kardab ja ei taha minna?

Lapse hirmu hambaarsti ees saab leevendada, kui olla kannatlik ja mõistev. Püüa aru saada lapse hirmu põhjustest ja vastata neile rahulikult. Kiida last julguse eest ja pakku tuge. Mõnikord võib abi olla ka hambaarsti külastamisest eelnevalt, et laps saaks tutvuda kliiniku ja personaliga.

Kuidas valida lapsele hambaarsti?

Vali hambaarst, kellel on kogemusi lastega töötamisel ja kes mõistab nende vajadusi. Hea hambaarst on kannatlik, sõbralik ja suudab luua lapsega usaldusliku suhte. Soovitatav on küsida soovitusi sõpradelt või perearstilt.

Kui palju maksab lapse hambaarsti juures käimine Eestis?

Pea meeles, et  Eestis on laste hambaravi riiklikult finantseeritud kuni 19-aastaseks saamiseni , mis tähendab, et enamik teenuseid on lapsele tasuta. Siiski võivad mõned eriteenused või -materjalid olla tasulised. Täpse info saamiseks on soovitatav pöörduda konkreetse hambaarstikliiniku poole.

Esimene hambaarsti külastus on lapsele oluline sündmus, mis paneb aluse tema suutervisele. Varajane ja positiivne kogemus aitab kujundada suhtumist hambaravisse kogu eluks. Oluline on valida sobiv hambaarst, valmistada laps visiidiks ette ja toetada teda, kui ta tunneb hirmu. Eesti pakub lastele tasuta hambaravi, mis teeb selle olulise sammu veelgi kättesaadavamaks.

Back to top button