Immuunsüsteem mängib meie organismis hädavajalikku rolli, aidates kergemini toime tulla viiruste ja muude haigustega. Mõnikord võib aga immuunsus olla nõrgenenud, mistõttu on oluline teada, kuidas seda tugevdada. Täna räägin, millised tegurid mõjutavad immuunsüsteemi ja kuidas saame oma keha loomulikult kaitsta.
Miks nõrgeneb immuunsus?
Immuunsüsteemi nõrgenemist mõjutavad mitmed tegurid. Stress, ebapiisav uni, ebatervislik toitumine ja teatud haigusseisundid võivad immuunsust märkimisväärselt mõjutada. Eriti tähtis on see talveperioodil ja kevadisel ajal, kui organism vajab lisatuge haiguste vastu võitlemisel.
Immuunsust nõrgestavad tugevasti meie halvad harjumused. Suitsetamine, liigne alkoholitarbimine, istuv käitumine – kõik see viib lõpuks organismi nõrgenemiseni. Seetõttu on oluline muuta oma elustiili, et säilitada immuunsust.
Mis aitab immuunsüsteemi tugevdada?
Lihtsaim viis immuunsüsteemi tugevdamiseks on elada tervislikult. Piisav uni, regulaarne füüsiline aktiivsus ja stressi maandamine on võtmetähtsusega. Siin on parimad nõuanded immuunsüsteemi tugevdamiseks.
- Piisav uni: kvaliteetne uni, vähemalt 8 tundi ööpäevas, on ülioluline immuunsüsteemi toimimiseks. Muide, ma juba rääkisin, mida teha, kui und ei tule. Kui sul on selline probleem, siis pane tähele!
- Tervislik toitumine: tasakaalustatud toitumine, mis sisaldab palju värskeid puu- ja köögivilju, täisteratooteid ning valgurikkaid toite, toetab immuunsüsteemi. Kindlasti võta oma menüüsse kiudainerikkaid toidud.
- Vitamiinid ja mineraalid: eriti olulised on C- ja D-vitamiinid ning tsink ja seleen. Arstid soovitavad pimedamatel aastaaegadel võtta D-vitamiini toidulisandeid ja võtta B-vitamiine kaks korda aastas: üks kursus kevadel ja üks kursus sügisel
- Füüsiline aktiivsus: isegi lihtne jalutuskäik on kasulik. Oluline on liikuda regulaarselt. Kõndimise kasulikkuse kohta vaata artiklit “Mitu sammu peaks päevas tegema“.
- Stressi maandamine: stressi vähendamine, näiteks vältides liigset negatiivsete uudiste tarbimist, aitab tugevdada immuunsüsteemi. Üldiselt on aga stressil kehale hävitav mõju.
- Piisav vee tarbimine: keha korralik hüdratatsioon on tähtis immuunsüsteemi tervisele. Keha normaalseks toimimiseks on soovitatav juua 1,5-2 liitrit vett päevas.
- Toidulisandid: teatud juhtudel võivad toidulisandid, nagu probiootikumid, echinacea, greibiseemne ekstrakt, olla kasulikud.
- Vältida suitsetamist ja liigset alkoholitarbimist: need harjumused võivad immuunsüsteemi kahjustada.
- Hügieeni järgimine: hea hügieen aitab vältida nakkuste levikut. Pese käed pärast õuest tulekut, pärast tualetis käimist ja enne söömist.
- Värskes õhus viibimine: regulaarsed jalutuskäigud värskes õhus parandavad üldist tervist ja tugevdavad immuunsüsteemi.
- Regulaarne intiimne elu: tervislik seksuaalelu võib samuti olla kasulik immuunsüsteemile. Korrapärane seks regulaarse partneriga aitab parandada une ja tugevdab südant.
- Vähendada aega nutiseadmite ees: pikaajaline ekraaniaeg võib mõjutada nii füüsilist kui vaimset tervist, mis omakorda mõjutab immuunsüsteemi.
Toitumise roll immuunsüsteemi säilitamisel
Tervislik toitumine on immuunsüsteemi tugevdamise alus. Vitamiinirikkad toidud nagu puu- ja köögiviljad, täisteratooted ning tervislikud rasvad toetavad immuunsüsteemi. Oluline on hoida mõõdukust ja mitte üle süüa.
Üldise tervise huvides tasub hoiduda rämpstoidust. Ära kuritarvita, vaid pigem loobu rasvasest lihast, söö vähem jahutooteid. Loobu poolfabrikaatide söömisest.
Toidulisandid immuunsuse tugevdamiseks
Lisaks naturaalsetele abinõudele ja tervislikule toitumisele võivad kasuks tulla ka toidulisandid. Näiteks Citrosept (greibiseemne ekstrakt) ja Echinamax (punase päevakübara ekstrakt) on populaarsed valikud immuunsüsteemi tugevdamiseks. Need sisaldavad looduslikke komponente, mis aitavad tõsta keha kaitsevõimet.
Kokkuvõttes on immuunsüsteemi tugevdamine oluline osa tervislikust eluviisist. Oluline on jälgida oma toitumist, puhata piisavalt ja vajadusel kasutada toidulisandeid. Keha eest hoolitsemine ja tervislike harjumuste järgimine aitavad tagada, et immuunsüsteem toimib tõhusalt.