Pohlad on sügisel Eestis üks populaarsemaid marju. Nende magushapu maitse on alati olnud hinnatud, mida tõestab pohlamoosi retseptide rohkus vanades kokaraamatutes. Siin on kolm ajaloolist pohlamoosi retsepti, mis pärinevad 1934. aasta Läti ajakirjast “Zeltene”.
Klassikaline pohlamoos
See retsept on lihtne ja nõuab vaid mõnda koostisosa. Vajate:
- 2 liitrit pohli
- 1 kilogrammi suhkrut,
- 0,5 liitrit vett
- kaneel või nelk.
Alustuseks keetke suhkrust ja veest siirup, seejärel lisage pestud marjad ja keetke neid madalal kuumusel, kuni marjad muutuvad läbipaistvaks. Kuum moos tuleb kohe purkidesse panna, et säilitada selle värskus.
Pohla-õunamoos
Pohla-õunamoosi retsept ühendab pohlade ja õunte maitset, luues rikkaliku ja sügisese maiuspala. Selleks vajate:
- 3 liitrit pohli,
- 1-1,5 kilogrammi suhkrut
- 1,5-2 kilogrammi kooritud õunu.
Keetke pohlamassi kuni keemiseni, lisage suhkur ja keetke veel natuke, seejärel lisage õunad ja keetke, kuni need muutuvad püreeks. Nagu klassikalise moosi puhul, tuleb ka see kuumalt purkidesse valada.
Pohlamoos kõrvitsaga
See unikaalne retsept ühendab pohlade ja kõrvitsa maitset, lisades soovi korral veidi sidrunikoort ja vürtse. Vajate:
- 3 liitrit pohli,
- 1 kilogrammi kõrvitsat,
- 1,5 kilogrammi suhkrut
- maitseained nagu sidrunikoor, kaneel või nelk.
Kõigepealt keetke pohlad ja hõõruge läbi sõela, seejärel lõigake kõrvits tükkideks ja leotage kaks päeva pohlamahlas. Hiljem keetke mahl koos suhkru ja maitseainetega, lisage kõrvits ning keetke, kuni kõrvits muutub läbipaistvaks, kuid ei ole veel püreestunud. Ka see moos tuleb kuumalt purkidesse panna.
Mooside säilitamisel on oluline purke enne konserveerimist steriliseerida. Nõuetekohaselt valmistatud pohlamoos säilib toatemperatuuril terve aasta. Järgige retsepte hoolikalt ja ärge tehke konserveerimisel vigu, et tagada moosi parim maitse ja säilivus.