Retseptid

14 nõuannet soodsaks puhkuseks Horvaatias sellel aastal

Horvaatia on kiiresti muutumas üheks populaarseimaks reisisihtkohaks seiklusjanuliste turistide seas. See on tõeliselt kaunis ja põnev maa, mida tasub kindlasti külastada, eriti kuna seal puhkamine ei pea tingimata olema liialt kulukas. Briti reisiajakirjanik Mary Novakovich, Balkani ekspert, jagas oma blogis Lonely Planet’is soovitusi, kuidas muuta Horvaatias puhkamine soodsaks ja kvaliteetseks.

Kuidas säästa raha Horvaatias puhates?

Vaatamata sellele, et Horvaatia kogeb viimastel aastatel märkimisväärset turismibuumi, on seal endiselt võimalik puhata mõistliku eelarvega. Luksushotellide arv on kasvanud kiiresti, eriti mõnedes eliitsihtkohtades Aadria ranniku ääres ja mitmetel saartel. Samal ajal on toimunud erakorterite ja perehotellide populaarsuse tõus, mis pakuvad soodsamaid majutusvõimalusi neile, kes jälgivad oma kulutusi.

1. Olge paindlik saabumislennujaama valikul

Juunikuus hakkab lendude arv Spliti märkimisväärselt kasvama, kuna see linn on väravaks mõnedele Horvaatia kõige atraktiivsematele kohtadele. Tasub uurida lennuhindasid ka teistesse Horvaatia lennujaamadesse, mis võivad pakkuda soodsamaid võimalusi. Näiteks võite kaaluda saabumist Zadarisse või isegi Zagrebi, kust saate jätkata oma teekonda bussiga.

2. Vältige suviseid kuid

Mary sõnul on hinnad juulis ja augustis ning tihti ka juuni teises pooles kõige kõrgemad. See kehtib nii majutuse kui ka paljude vaatamisväärsuste kohta, mille külastamine võib suvel olla märkimisväärselt kallim. Näiteks Plitvice järvede rahvuspargi sissepääsutasu on juunist septembrini umbes 40 eurot, samas kui aprillis, mais või oktoobris vaid 25 eurot ning talvel koguni 10 eurot.

Vaata lisaks
Põnevad faktid Malta kohta: Vahemere paradiis, millest sa vähe tead

3. Majutuge kesklinnast veidi eemal

Kesklinnast 15-20 minutit eemal asuv majutus on tavaliselt märkimisväärselt soodsam. Dubrovnik on selleks heaks näiteks: selle asemel, et peatuda vanalinnas või kohe linnamüüride taga, tasub vaadata kaugemale Gruži või Babina Kuka suunas. Mõlemast kohast on lihtne vanalinna bussiga jõuda, kuid hinnad on tunduvalt soodsamad.

4. Eelistage hotellitoa asemel korterit

Viimastel aastatel on Horvaatias lühiajaliseks rendiks pakutavate korterite arv märgatavalt kasvanud. Võimalus ise süüa teha võib reisi oluliselt soodsamaks muuta. Lisaks pakuvad paljud korterid rohkem ruumi ja privaatsust kui tavalised hotelliruumid.

5. Kasutage ronge

Kuigi rongid ei kata kogu riiki, on Horvaatia riiklik raudteeühendus soodne viis liikuda mõnedes piirkondades. Näiteks rongisõit Zagrebist Spliti maksab kõigest 34 eurot. Rongisõit võib pakkuda ka kauneid vaateid maastikule, mida autoaknast ei pruugi näha.

6. Kasutage linnadevahelisi busse

Horvaatia bussiühendus on sama laialdane kui riigi teedevõrk, mis teeb selle mugavaks liikumisvahendiks. Ainus probleem on erinevate ettevõtete vahel navigeerimine, mis pakuvad nii kohalikke kui ka turistidele mõeldud bussiliine. Arriva on hea koht alustamiseks, kuna see ettevõte pakub ka rahvusvahelisi marsruute ja selle veebisaidilt leiab palju kasulikku infot.

Vaata lisaks
Trento – keskaega tardunud Itaalia linn ilma turistide massideta

7. Ostke linnasõidu bussipiletid kioskitest

Linnatranspordi piletid on tavaliselt veidi soodsamad, kui osta need kioskitest, mitte bussijuhilt. Juht võtab tavaliselt vastu ainult sularaha, samas kui kioskides saab maksta ka kaardiga. Samuti on mõistlik uurida päeva- või nädalapileteid, kui plaanite linnas rohkem ringi liikuda.

8. Tehke õigeid valikuid parvlaevadega

Horvaatia parvlaevaühendus võimaldab lihtsalt ja soodsalt reisida asustatud saartele nii mandrilt kui ka saarte vahel. Riiklik praamioperaator Jadrolinija haldab nii autopraamid kui ka ainult reisijatele mõeldud laevu (katamaraane). Viimased on kiiremad, kuid mõnikord ka kallimad, eriti juulis ja augustis. Tavaline autopraam Splitist Hvari maksab umbes 6 eurot reisija kohta, katamaraan aga üle 7 euro.

9. Hoiduge ootamatutest restoraniarvetest

Horvaatia rannikul on mõned Euroopa parimad mereannid, kuid nende eest tuleb sageli rohkem maksta kui oodata võiks. Kala hind on tavaliselt kilogrammides ning täpset summat ei pruugi te teada enne, kui arve saabub. Menüüs on tavaliselt ka palju fikseeritud hinnaga roogasid, nii et alati on selge, mille eest maksate.

10. Tehke marendast üks oma söögikordadest

Marenda on Dalmaatsia versioon brunchist, taskukohase hinnaga toitev eine, mida süüakse enne keskpäeva. Tihti on marenda menüüs olevad toidud, mida serveeritakse ainult lõunasöögiks, ühed odavaimad Dubrovnikus. See on hea viis kohalikku kultuuri ja toitu kogeda ilma liiga palju kulutamata.

11. Proovige kohalikest pagariäridest bureki

Need filotaignast pirukad, mis on ostetud pagariäridest (pekarnica), on odav ja maitsev viis päeva alustamiseks. Bureki võib täita juustuga, spinatiga (mõnikord mõlemaga) või lihaga ning see maitseb hästi ka külmalt, näiteks piknikul suupistena. Kohalikud pagaritöökojad pakuvad tavaliselt ka mitmeid teisi soodsaid ja maitsvaid pagaritooted.

Vaata lisaks
Castellfollit de la Roca: Kataloonia peidetud pärl kaljuserval

12. Jooge kraanivett

Kraanivesi on Horvaatias joomiskõlblik ning võite säästa palju raha, vältides pudelivett poodides ja restoranides. Lihtsalt paluge klaas tavalist vett ja täitke oma veepudel enne päeva alustamist. See on ka keskkonnasõbralikum valik, mis vähendab plastikprügi.

13. Küsige tudengisoodustusi

Kui teil on kehtiv rahvusvaheline üliõpilaspilet (ISIC), võib kokkuhoid olla märkimisväärne. Näiteks selle asemel, et maksta umbes 39 eurot Dubrovniku linnamüüridel jalutamise eest, maksate vaid 15 eurot, kui esitate pileti ostmisel oma kaardi. Tudengisoodustused kehtivad sageli ka muuseumides ja teistes vaatamisväärsustes.

14. Linnaturismikaardid ei ole alati kasulikud

Kuigi linnaturismikaardid, mis pakuvad tasuta sissepääsu teatud vaatamisväärsustesse, tasuta ühistransporti ja allahindlusi restoranides, võivad paberil tunduda head, peate mõnikord külastama pea kõiki loetletud vaatamisväärsusi, et saada tegelikku kokkuhoidu. Tehke arvutused enne turismikaardi ostmist, kuna sageli on üksikpiletid soodsamad, eriti kui te ei plaani külastada kõiki pakutavaid kohti.

Kui te aga ei soovi nii kaugele reisida ja eelistate puhata naaberriikides, oleme rääkinud sellest, kuidas veeta päev lastega Helsingis. Tundub, et see linn on meile hästi tuntud, kuid isegi kui olete seal juba käinud, võib aja planeerimisel tekkida raskusi. Uurige nende kohtade kohta, mida tasub külastada, kui reisite koos lastega.

Back to top button