Reisimine on suurepärane võimalus rutiinist välja murda ja maailmaga tutvuda. Lapsega lennukis lendamine võib aga muutuda tõeliseks katsumuseks nii vanematele kui ka kaasreisijatele. Et vältida stressi ja nautida oma reisi, tasub juba enne lendu teha veidi ettevalmistusi.
Kuidas valmistada last ette lennuks?
Lendamine on katsumus nii väikesele lapsele kui ka algkooliõpilasele. Pikad lennutunnid nõuavad istumist paigal, mis võib olla aktiivsele lapsele sama keeruline nagu täiskasvanule päev otsa töölauas istuda. Et lennukogemus oleks meeldiv, on oluline lapsele eelnevalt seletada, mida oodata, ja luua positiivne hoiak.
Selgitage lapsele, kuidas lennujaamas ja lennukis käituda, ning mängige läbi võimalikke olukordi. Väikelaste puhul võib aidata mäng lennukitest ja reisist, samas kui suurematele lastele võib tutvustada reisi plaane, lennuki turvalisust ja reegleid. Lisaks tasub lennule kaasa pakkida lapse lemmikmänguasjad ja -snäkid, mis aitavad teda rahustada ja tegevuses hoida.
Lapse kaasamine reisiks ettevalmistamise protsessi võib samuti aidata teda rahustada ja põnevust suurendada. Näiteks võite lubada tal ise oma asjad kokku panna ja kohvrisse pakkida, juhendades teda vajaduse korral. See loob lapsele tunde, et ta on oluline osa reisist, ja aitab suurendada tema motivatsiooni lennukis reeglitest kinni pidada.
Mida kindlasti lapsele lennule kaasa võtta?
Väiksemate laste puhul on oluline kaasa võtta nende lemmikmänguasjad, mis aitavad neil end turvaliselt ja lõbusalt tunda. Kui laps on juba piisavalt suur, võib kaaluda ka väikeste lauamängude kaasapakkimist, mis hoiavad teda tegevuses. Samas tuleb meeles pidada, et kuni 3–5-aastaste laste meelelahutus sõltub peamiselt vanematest, mistõttu võiksid kohvris olla ka värviraamatud, pliiatsid, pusled või lühikesed lasteraamatud.
Vanematele lastele sobivad ideaalselt raamatud, kuid hea alternatiiv on ka e-luger, mis võtab vähem ruumi ja mahutab rohkem lugemisvara. Kui lapsel on lubatud kasutada nutiseadmeid, võiks lennu ajaks lubada tal tegeleda nutitelefoniga, et aeg mööduks lõbusamalt ja kasulikumalt. Enne lendu tasub telefoni alla laadida lemmikfilmid, multikad või mängud, mida saab kasutada ka ilma internetiühenduseta.
Oluline on veenduda, et kõik kaasavõetud seadmed oleksid täielikult laetud. Et vältida ootamatusi, on soovitatav võtta kaasa ka laetud akupank, et nutiseadmete aku ei saaks keset lendu tühjaks. Hea ettevalmistus tagab, et lapsel oleks lennul huvitavat teha ja reis mööduks rahulikult.
Praktilised asjad lennuks
Lennule kaasa võetavate esemete hulgas ei tohiks unustada praktilisi ja mugavust tagavaid asju, mis võivad lapsele reisi jooksul vajalikuks osutuda. Näiteks on kasulik pakkida väike reisitekk või padi, et laps saaks vajadusel puhata ja end mugavalt tunda. Samuti võiks käepärast olla vahetusriided ja hügieenitarbed, nagu niisked salvrätikud ja desinfitseerimisvahendid, et olla valmis ootamatusteks.
Toidupoolise osas on hea kaasa võtta lapse lemmiksuupisted, mis hoiavad tema kõhu täis ja tuju hea. Lennukitoit ei pruugi alati lapsele sobida, mistõttu on väiksed kergesti söödavad snäkid, nagu küpsised, puuviljad või pähklid, heaks lahenduseks. Lisaks võiks kaasas olla korduvkasutatav veepudel, mida saab vajadusel lennukis uuesti täita.
Et reis kulgeks sujuvalt, tasub kaasas kanda ka väikest esmaabikomplekti, mis sisaldab vajalikku peavalu, kõhuvalu või kriimustuste leevendamiseks. Selline ettevalmistus annab vanematele kindluse, et nad on valmis igaks olukorraks, ja aitab muuta lennukogemuse meeldivamaks nii lapsele kui ka vanematele.
Kuidas veeta aega lennujaamas?
Tänapäeva turvanõuded tähendavad, et lennujaama tuleb jõuda aegsasti, sageli mitu tundi enne lendu. See võib olla lapse jaoks väsitav ja tekitada rahutust, mistõttu on oluline aeg seal mõistlikult sisustada. Paljudes lennujaamades on spetsiaalsed mängualad, kus lapsed saavad turvaliselt energiat kulutada.
Lennujaamas viibimine on suurepärane võimalus süvendada lapse huvi reisimise vastu ja tutvustada talle lennunduse maailma. Näidake talle saabuvate ja väljuvate lennukite liikumist ning selgitage, kuidas toimub reisijate pardale minek ja lennuki ettevalmistamine lennuks. Tallinna lennujaamas on akendest lisaks tõusvale ja maanduvale liiklusele võimalik näha ka pagasi laadimist, mis võib pakkuda lapsele põnevat avastamisrõõmu.
Oluline on leida tasakaal tegevuse ja puhkuse vahel. Andke lapsele võimalus mängida, kuid veenduge, et ta saaks ka piisavalt puhata. Enne lennuki peale minekut tasub laps toita ja veenduda, et ta on joonud piisavalt vett. Viimaseks, kuid mitte vähem tähtsaks, viige laps enne pardaleminekut tualetti, et vältida tarbetuid katkestusi lennu ajal.
Kuidas hoida last lennukis tegevuses?
Lennukis pika aja paigal istumine võib olla lapsele tõeline katsumus, kuid selle leevendamiseks on mitmeid praktilisi lahendusi. Kui lennuki stabiilsus ja turvareeglid lubavad, võib lapsega mööda lennukit jalutada. Näidake talle lennuki erinevaid osi, näiteks kööki või personali istumiskohti, ning tehke sellest põnev avastusretk. See aitab lapsel energiat kulutada ja vaheldust leida, muutes lennu lõbusamaks.
Kui laps istub akna ääres, kasutage võimalust seletada, kus praegu lendate, ja näidake talle põnevaid maastikke. Näiteks pilvemustrid, päikeseloojang või allpool paistvad linnad võivad pakkuda lapsele avastamisrõõmu. Kui lendate tuttavate paikade kohal, rääkige neile nende kohta lugusid, et hoida huvi ja tähelepanu. Selline interaktiivne lähenemine muudab lennukogemuse harivaks ja meelelahutuslikuks.
Kui tunnete, et laps hakkab väsima ja olukord on rahulik, proovige soodustada uinumist. Väike reisipadi, soe tekk ja mugav asend võivad aidata tal kiiresti uinuda. Lennukimüra võib toimida loodusliku unemuusikana, mistõttu on lennureis hea aeg, et laps saaks puhata ja end välja magada. Rahulik ja välja puhanud laps muudab ka kogu reisi meeldivamaks.
Kui imik hakkab lennukis nutma
Lennukis nuttev imik on tavaline ja mõistetav nähtus, kuid see võib põhjustada stressi vanematele. Kui beebi muutub rahutuks, proovige teda rahustada, andes talle lutipudeli või rinnaga toitu, kuna neelamine aitab kõrva lukustumist leevendada. Teine võimalus on beebi liigutamine ja õrn kiigutamine, et ta tunneks end turvaliselt.
Kapriiside korral võivad abiks olla kaasa võetud esemed, nagu lemmiktekid või mänguasjad, mis aitavad lapsel rahuneda. Kui võimalik, proovige ka lapse unerutiini järgida, et ta tunneks end tuttavalt ja mugavalt. Oluline on jääda rahulikuks ja kannatlikuks, sest beebi tunnetab vanema pinget.
Lapsega lendamine ei pea olema stressirohke kogemus. Ettevalmistus ja rahulik suhtumine võivad muuta reisi meeldivaks nii teile, teie lapsele kui ka kaasreisijatele. Pidage meeles, et iga lend on uus kogemus ja võimalus oma lapsega toredaid mälestusi luua.