Novembris hakkavad kehtima uued piirireeglid Euroopa Liidus, mis võivad põhjustada kaost lennujaamades. Reeglid puudutavad eelkõige kolmandate riikide kodanikke, kes läbivad Schengeni ala välispiire. Lennufirmad ja lennujaamad hoiatavad, et oodata on pikki järjekordi ja reiside viivitusi.
Uus süsteem ja selle eesmärk
2017. aastal võeti vastu seadus, mille kohaselt peab Euroopa Liidus hakkama kasutama uut sisenemise ja väljumise süsteemi (Entry/Exit System, EES). Selle süsteemi eesmärk on parandada piirikontrolli ja takistada ebaseaduslikku rännet. Iga kolmanda riigi kodanik, kes ületab Schengeni piiri, peab andma sõrmejäljed ja teda pildistatakse.
Uue süsteemi rakendamine eeldab, et reisijad on valmis andma oma biomeetrilisi andmeid esmakordsel piiri ületamisel. Samuti aitab see süsteem jälgida ja hallata rändesuhteid, mis on muutunud üha keerulisemaks. Piirikontrolli töötajad saavad vajadusel kontrollida, kas reisijatel on sisenemisõigus ning kas nad on eelnevalt keelatud isikute nimekirjas.
Riigid ei ole valmis
Mitmed Euroopa lennujaamad ja lennufirmad on esitanud Euroopa Komisjonile taotluse lükata uute reeglite rakendamine edasi. Nende sõnul ei ole riigid ega lennujaamad piisavalt valmis uue süsteemi kasutamiseks. Paljudes kohtades ei ole tehtud vajalikke teste ja lennureisijate jaoks võib see põhjustada tõsiseid viivitusi.
Lennufirmade ja rahvusvaheliste organisatsioonide, nagu IATA, esindajad on mures, et rakendamise viibimine võib viia kaosele. “EES avaldab märkimisväärset mõju Euroopa lennundusele. Me toetame sujuvat ja tõhusat süsteemi rakendamist, kuid mitmed riigid ei ole selleks valmis,” toovad nad esile. Nende hinnangul on vajalikud kiirete soovituste esitamine, et vältida suuremaid probleeme.
Võimalikud probleemid novembris
Lennufirmad ja rahvusvahelised ühendused rõhutavad, et reeglite rakendamine võib tuua kaasa kaose. Samuti toodi välja, et testide läbiviimisega on olnud tõsiseid probleeme. “Nii ei ole ükski riik suutnud läbida täielikku testimist, mis on nõutud seaduse kohaselt,” tõdesid nad oma avalduses.
Paljud riigid ja lennujaamad ei ole suutelised piisavalt katsetama uut süsteemi. See tähendab, et novembris on reisijatel tõenäoliselt oodata pikki järjekordi ja viivitusi, eriti nende lendude puhul, mis suunduvad Schengeni ala välistele riikidele. Lennufirmad ja lennujaamad teevad oma parima, et sujuvalt uue süsteemiga kohanduda, kuid mured püsivad.
Eesti valmis, kuid järjekorrad võimalikud
Eestis on uue süsteemi rakendamine edukalt testitud ja riik on valmis uuteks reegliteks. Siseministeeriumi esindaja Janek Mägi kinnitas, et Eestis suuri probleeme ei oodata. “Eestis on piisavalt vähe lendusid kolmandatesse riikidesse, et olukord ei oleks nii dramaatiline,” ütles ta.
Tallinna lennujaama esindaja Tarvi Pihlakas märkis, et alates 10. novembrist hakatakse rahvusvahelises andmebaasis registreerima kolmandate riikide kodanike biomeetrilisi andmeid. Kuigi Eesti on süsteemiga hästi ette valmistatud, võib siiski tekkida järjekordi, kui mitu lendu väljuvad korraga. Reisijad peaksid olema valmis pikemateks ooteaegadeks piirikontrollis.
Novembris võivad Euroopa lennujaamades tekkida tõsised viivitused, kui uued piirireeglid jõustuvad. Kuigi Eesti on uue süsteemi kasutuselevõtuks valmis, ei saa probleeme täielikult välistada. Euroopa Komisjonilt oodatakse otsuseid, mis aitaksid vältida suuremat kaost.