Reisimine

Huvitavad faktid Saksamaa kohta: kultuur, ajalugu ja tänapäev

Saksamaa on riik, mis üllatab oma mitmekesisuse ja rikkaliku ajalooga. See on maa, kus kohtuvad keskaegsed lossid ja modernne tehnoloogia, klassikaline muusika ja maailmakuulsad brändid. Kui otsite põnevaid fakte selle võimsa Euroopa riigi kohta, siis olete õiges kohas. Sukelduge Saksamaa ajaloo, kultuuri ja tänapäeva maailma!

Saksamaa ajalugu ja areng

Saksamaa juured ulatuvad kaugele ajalukku. Germaani hõimud asustasid seda piirkonda juba esimesel aastatuhandel eKr. Aastal 843 tekkis Ida-Frangi kuningriik, mida peetakse tänapäevase Saksamaa eelkäijaks. Aastal 962 krooniti Otto I Püha Rooma impeeriumi keisriks, mis eksisteeris kuni 1806. aastani.

19. sajandi keskpaik tõi kaasa suurte muutuste ajastu. Pärast Napoleoni sõdu loodi 1815. aastal Saksa Liit, kuid alles 1871. aastal ühendas Preisimaa kõik Saksamaa osad, luues Saksa keisririigi. Saksamaa ajalugu on tihedalt seotud maailmasõdadega, mis muutsid riigi ja kogu maailma saatust. 20. sajandil jagunes Saksamaa kaheks eraldi riigiks, kuid 1990. aastal taasühines Föderatiivne Vabariik.

Neuschwansteini loss
Neuschwansteini loss, Foto: AuHaidhausen, Wikimedia Commons

Kultuur ja teadus: Saksamaa panus maailmale

Saksamaa kultuuripärand on maailmakuulus. Filosoofia ajalugu rikastavad suured nimed nagu Immanuel Kant ja Friedrich Nietzsche, kes on mõjutanud kogu maailma mõttelugu. Kirjanduse maailmas säravad Johann Wolfgang von Goethe ja Friedrich Schiller. Klassikaline muusika on Saksamaa visiitkaart, tänu heliloojatele nagu Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven ja Richard Wagner.

Lisaks on Saksamaa andnud maailmale palju teaduslikke saavutusi. Albert Einstein ja Max Planck on vaid mõned Saksamaa teadlased, kes on oma avastustega kujundanud kaasaegset maailma.

Vaata lisaks
Saksamaa lossid, mida iga turist peab külastama

Rahvaarv ja rahvuslik mitmekesisus

Saksamaa on Euroopa Liidu kõige suurema rahvaarvuga riik – seal elab üle 83 miljoni inimese. Kuigi enamik sakslasi on etniliselt sakslased, moodustavad suure osa rahvastikust ka sisserändajad. Olulisel kohal on türklaste kogukond, kes hakkasid Saksamaale saabuma 1960. aastatel, olles tänapäeval üks suurimaid vähemusi.

Saksamaal elab hinnanguliselt umbes 3,5% türgi päritolu inimesi. Riigi kultuuriline mitmekesisus kajastub ka köögis, festivalides ja traditsioonides.

Riigipäevahoone Berliin
Riigipäevahoone. Foto: Niki Nagy, Pexel

Keeled ja dialektid Saksamaal

Saksamaa ametlik keel on saksa keel, kuid sellel on palju erinevaid piirkondlikke dialekte. Põhja-Saksamaal räägitakse madalsaksa keelt, keskosas kesk-saksa keelt ja lõunas ülemsaksa dialekte. Lisaks saksa keelele on ametlikuks tunnistatud friisi, taani ja sorbi keeled.

Keelelised erinevused peegeldavad Saksamaa mitmekesist ajalugu ja piirkondlikku kultuuri. See rikastab kohalikku elu ja annab igale regioonile oma eripära.

Loodus ja loomastik

Saksamaa loodus on mitmekesine, alates Alpidest kuni Põhja-Saksamaa tasandikeni. Riigi metsades elavad loomad nagu hirved, metssead, rebased ja jänesed. Eriti Lõuna-Saksamaa mägistes piirkondades võib kohata mägilambaid ja Alpi närilisi.

Rikkalik linnuriik hõlmab kotkaid ja kurgi. Saksamaa rahvusparkides, nagu Švaabimaa Alpides ja Švarzwaldis, saavad loodusehuvilised kogeda kohaliku looduse ilu.

Suurimad linnad ja nende tähtsus

Saksamaa suurimad linnad on Berliin, Hamburg, München, Köln ja Frankfurt. Berliin on pealinn, mis on tuntud oma ajaloo ja elava kultuurielu poolest. Hamburg on üks Euroopa suurimaid sadamalinnu, samas kui München paistab silma oma ajalooliste hoonete ja Oktoberfesti poolest.

Köln on kuulus oma muljetavaldava katedraali poolest, ning Frankfurt on rahanduse ja ärimaailma süda. Iga linn peegeldab oma ajalugu ja kultuurilist unikaalsust.

Vaata lisaks
Berliini vaatamisväärsused: 12 kohta, mida igaüks peaks vaatama

Kuulsad Saksa brändid

Saksamaa on koduks maailmakuulsatele kaubamärkidele. Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz ja Audi esindavad tippklassi autotööstust. Kodutehnika valdkonnas on tuntud Siemens ja Bosch. Saksa õlled, nagu Beck’s ja Paulaner, on samuti rahvusvaheliselt hinnatud. Need brändid sümboliseerivad Saksa kvaliteeti ja innovatsiooni, olles ülemaailmselt tunnustatud.

mercedes-benz
Foto: Ingo Joseph, Pexel

Religioon Saksamaal

Saksamaa usuline maastik on mitmekesine. Kristlus on domineeriv religioon, mille järgijateks on katoliiklased ja protestandid. Lisaks on islam, mida praktiseerib umbes 5% elanikkonnast, kolmas suurim religioon.

Samuti on Saksamaal väike, kuid ajalooliselt tähtis juudi kogukond, ning järjest rohkem inimesi määratleb end usuvabadena.

Tuntumad Saksa koeratõud

Saksamaa on kuulus oma koeratõugude poolest, mille seas on näiteks saksa lambakoer, dobermann, rotveiler ja taks. Need tõud on tuntud oma töökindluse, lojaalsuse ja intelligentsuse poolest.

Saksa koerad on populaarsed nii kodukoerte kui ka teenistuskoertena. Nende aretus peegeldab Saksamaa täpsust ja kvaliteeti.

Saksamaa ja fassism: rasked õppetunnid

20. sajandi Saksamaa ajalugu on tihedalt seotud natsismi ja fašismiga. Adolf Hitleri juhitud natsionaalsotsialistlik režiim tõi kaasa Teise maailmasõja ja holokausti, kus tapeti miljoneid süütuid inimesi.

Sõjajärgne Saksamaa on teinud suuri jõupingutusi oma mineviku tunnistamiseks ja selle vigade heastamiseks. Riik on kehtestanud seadusi antisemitismi vastu ja loonud mälestusmärke holokausti ohvritele.

Vaata lisaks
Saksa veiselihahautis: toit, mis soojendab südant ja hinge

Saksamaa on riik, mille ajalugu, kultuur ja kaasaeg pakuvad lõputult avastamist. See on maa, kus traditsioonid ja innovatsioon kohtuvad, luues midagi unikaalset ja inspireerivat.

Back to top button