Reisimine

Huvitavad faktid Jaapani kohta: ajalugu, kultuur ja kuulsad paigad

Jaapan – tõusva päikese maa, mis on kogu maailmas tuntud oma rikkaliku ajaloo, kõrgtehnoloogia ja lummava looduse poolest. See riik ühendab omavahel iidse samuraikultuuri ja ultramoodsad linnad, kus pilvelõhkujad ulatuvad pilvedesse. Samal ajal kummardatakse Fuji mäe varjus tuhandeid aastaid vanu pühamuid. Kuidas Jaapanist sai selline kontrastide maa? Mis teeb selle nii unikaalseks, et igal aastal reisib sinna miljoneid turiste?

Jaapani ajalugu: Keiserlikust Yamato riigist kaasaega

Jaapani ajalugu algab kaugest minevikust, kui esimesed inimesed asusid saarestikule juba 40 000 aastat tagasi. Kolmandal sajandil pKr hakkas kujunema esimene tsentraliseeritud riik, Yamato, mis pani aluse keisrivõimule. Legendi järgi on Jaapani esimene keiser Jimmu, kes tõusis troonile 660. aastal eKr. Kuigi legendi ajaloolisus on kaheldav, on keisrivõim üks maailma vanimaid järjepidevaid valitsusvorme.

16. sajandil avastasid eurooplased Jaapani, tuues kaasa kaubanduse, kristluse ja uued ideed. Kuid Edo perioodil (1603–1868) sulges Jaapan end välismaailma eest, keskendudes rahvuslikule enesemääramisele. Kõik muutus 1868. aastal Meiji restaureerimisega, mil Jaapan astus moderniseerimise teele ja kasvas kiiresti tööstusjõuks. 20. sajandi alguses sai Jaapanist suurriik, kuid see tee viis ka tragöödiani Teise maailmasõja ajal.

Hiroshima ja Nagasaki tragöödia

1945. aasta augustis langesid Hiroshima ja Nagasaki tuumapommide ohvriks. See oli USA otsus lõpetada Teine maailmasõda Jaapani kapitulatsiooniga. Hiroshimas hukkus koheselt üle 140 000 inimese ja Nagasakis üle 70 000. Pommitamise tagajärjed olid katastroofilised, põhjustades lisaks vahetutele ohvritele ka pikaajalisi tervisekahjusid radiatsioonist.

Need sündmused on jäänud ajaloo ainsateks juhtudeks, mil tuumarelva sõjaliselt kasutati. Hiroshima ja Nagasaki sümboliseerivad maailma rahupüüdlusi ja on õpetanud inimkonda hoiduma sellise relva kasutamisest tulevikus. Hiroshima rahupark ja aatomipommi muuseum meelitavad iga-aastaselt miljoneid külastajaid, pakkudes võimalust mõtiskleda sõja mõjude üle.

Vaata lisaks
Huvitavad ja üllatavad faktid Austraalia kohta

Kultuur: samuraid ja bushido vaim

jaapani samurai
Foto: DSD, Pexels

Jaapani kultuuri lahutamatuks osaks on samuraid, kes olid keskajal sõdalaste eliit ja poliitilised liidrid. Nende elu juhendas bushido – aukoodeks, mis nõudis truudust, austust ja eneseohverdamist. Samuraikultuur mõjutas Jaapani kunsti, kirjandust ja isegi tänapäevast ärikultuuri, kus rõhutatakse distsipliini ja lojaalsust.

Kuigi samuraide aeg lõppes ametlikult 19. sajandil Meiji ajastul, elab nende vaim edasi filmides ja kirjanduses. Samuraidest inspireeritud lugusid leidub ka rahvusvahelises popkultuuris. Näiteks Akira Kurosawa filmid, nagu Seitse samuraid, on klassikalised teosed, mis tutvustasid samuraide elu maailmale.

Kuulsad režissöörid ja Jaapani filmid

Jaapan on koduks maailmakuulsatele filmitegijatele, kelle looming on kujundanud rahvusvahelist kinokunsti. Akira Kurosawa, keda peetakse üheks suurimaks režissööriks, lõi filme, mis inspireerisid nii Hollywoodi kui ka Euroopa kino. Tema teosed, nagu Rashomon ja Seitse samuraid, on saanud ajaloo klassikuteks.

Hayao Miyazaki on kaasaegse animatsiooni geenius, kelle loodud Studio Ghibli filmid, nagu Vaimudest viidud ja Minu naaber Totoro, on võitnud nii Oscarid kui ka miljonite vaatajate südamed. Miyazaki looming toob esile Jaapani looduse ilu, tugeva moraali ja sügava humanismi.

Suurimad linnad ja rahvastik

Jaapani rahvastik on umbes 125 miljonit, mis teeb sellest ühe tihedamalt asustatud riigi maailmas. Pealinn Tokyo on maailmas ainulaadne megapolis, kus iidne ajalugu ja moodne arhitektuur põimuvad. Siin võib külastada iidseid templeid, nagu Senso-ji, ja samas jalutada Shibuya ultramoodsates kvartalites.

Teised tähtsad linnad on Osaka, mis on tuntud oma toidukultuuri poolest, ning Kyoto, mille templid ja aiad esindavad traditsioonilist Jaapanit. Sapporo põhjas on kuulus oma talviste festivalide ja lumerohkete alade poolest.

Vaata lisaks
Huvitavad faktid ja põnevad detailid Rootsi kohta

Turismiobjektid: Fuji mägi ja Kyoto aiad

fuji mägi
Fuji. Foto: Alpsdake, Wikimedia Commons

Jaapan pakub turistidele lõputult avastamisväärset. Kyoto, kunagine pealinn, on täis ajaloolisi templeid, keisripaleesid ja lopsakaid aedu. Gion, traditsiooniline geišade kvartal, viib külastajad ajas tagasi.

Fuji mägi, Jaapani kõrgeim tipp, on püha koht ja UNESCO maailmapärandi nimistus. Igal aastal ronivad tuhanded inimesed selle tippu, et nautida päikesetõusu vaadet. Miyajima saar oma kuulsate “ujuvate” torii väravatega on samuti üks populaarsemaid sihtkohti.

Loodus ja loomad

Jaapani loodus on erakordselt mitmekesine, ulatudes põhjapoolsetest lumemägedest kuni troopiliste saarteni lõunas. Fuji mägi, kirsiõied kevadel ja momiji ehk punased vahtralehed sügisel on loodusvaatemängud, mis tõmbavad külastajaid.

Loomastik on samuti mitmekülgne: jaapani makaak ehk lumemakaak on tuntud oma harjumuse poolest leida varjupaik kuumaveeallikates. Teised märkimisväärsed loomad on tanuki (jaapani kährik) ja kraana, mida peetakse pikaealisuse sümboliks.

Jaapani kaubamärgid ja majandus

faktid jaapani kohta
Foto: DSD, Pexels

Jaapan on maailmas tuntud oma tehnoloogiliste saavutuste poolest. Toyota, Sony, Panasonic ja Canon on vaid mõned Jaapani brändid, mis sümboliseerivad kvaliteeti ja innovatsiooni.

Lisaks elektroonikale ja autotööstusele on Jaapan juhtiv ka animatsiooni, mängude ja robootika valdkonnas. Nende loovus ja oskus ühendada traditsioone ning tehnoloogiat on teinud Jaapani üheks majanduslikult mõjukamaks riigiks maailmas.

Relvajõud ja rahupoliitika

Pärast Teist maailmasõda võttis Jaapan vastu põhiseaduse, mis keelas ründearmee loomise. Tänapäeval on Jaapani relvajõud tuntud kui isevalvejõud, mille eesmärk on kaitsta riiki välisohtude eest.

Viimastel aastatel on Jaapan tugevdades oma kaitsevõimet, suurendanud ka koostööd rahvusvaheliste partneritega, sealhulgas USA-ga. Rahupõhimõte jääb siiski Jaapani poliitika keskmesse.

Jaapani kultuur Tallinna südames – Kadrioru Jaapani aed

Jaapani kultuuriga saab tutvuda ka Tallinnas, Kadrioru pargis asuvas Jaapani aias. See aed rajati 2011. aastal Jaapani maastikuarhitekti Masao Sone juhendamisel ning peegeldab Jaapani aiakunsti harmooniat ja rahu. Aias kasvavad mõned kaunid sakurad ja Eesti loodusele omased kased, mis ühendavad Jaapani esteetikat kohaliku taimestikuga.

Jaapani aed on kujundatud hoolikalt valitud kivide, voolava vee ja taimede kombinatsiooniga, luues külastajatele rahuliku atmosfääri. See on ideaalne koht jalutamiseks või hetkeks linnamelust põgenemiseks, pakkudes võimalust kogeda tükikest Jaapani looduse ilu otse Tallinna südames.

Vaata lisaks
Maailma 10 populaarsemat muuseumi Google'i andmetel

Jaapan on ainulaadne riik, mis ühendab iidseid traditsioone ja moodsaid saavutusi, pakkudes avastamisrõõmu igale külastajale.

Back to top button