Enamik inimesi arvab, et Euroopa vanim tsivilisatsioon asub Kreekas või Itaalias, kuid tegelikult on olemas linn, mis tekkis umbes 3000 aastat varem. Jutt käib Bulgaaria linnast Plovdivist, mida peetakse Euroopa vanimaks linnaks ja mis pärineb vähemalt 6000. aastast enne meie ajaarvamist, nagu kirjutab Express.
Plovdivi ajalooline taust ja areng
Asustus sai alguse piirkonnas nimega Nebet-tepe, mis asub ühel Plovdivi künkal. Seda peetakse oluliseks varaste asulate seas kiviaja ja uue kiviaja vahelisel perioodil, mis algas umbes 4300. aastal eKr. Hiljem tekkis selle asula ümber linn, mida tugevdasid traaklased rauaajal, umbes 1200. aastal eKr.
Traaklased olid indoeuroopa rahvas, kes rääkisid indoeuroopa keelt ja elasid Kagu-Euroopas ning Loode-Anatoolias – Türgi poolsaarel, mis asub Lääne-Aasias. Nad elasid peamiselt tänapäeva Bulgaaria, Rumeenia, Põhja-Kreeka ja Loode-Türgi aladel. Pärast kindlustamist nimetati linn ümber Eumolpiaks kuninga Eumolpuse järgi, kes valitses umbes 1200. aastal eKr.
Linna vallutamine ja ümbernimetamine
Juba 342. aastal eKr, Ateena kuldajastul, vallutas Eumolpia Philippos II, Aleksander Suure isa, mistõttu see nimetati ümber Philippopoliseks. Pärast taastamist laiendas Philippos II linna ja tugevdas seda veelgi, muutes selle tol ajal tähtsaimaks linnaks, mida tunti nime all Tanes. Plovdivi laiem linnapiirkond kasvas kaubanduse ja selle soodsa sõjalise asukoha tõttu, mis oli looduslikult kindlustatud.
Võrdlus teiste vanalinnadega
Võrdluseks on Kreeka vanim linn ja Euroopa teine vanim linn Ateena, mis pärineb alles 3000. aastast enne meie ajaarvamist. Tänapäeva Plovdiv on oluline linn ja Bulgaaria suuruselt teine, asudes 150 kilomeetrit kagusse pealinnast Sofiast. 2017. aastal oli linna elanike arv umbes 343 000 inimest.
Plovdivi silmapaistvad vaatamisväärsused

Plovdiv pakub külastajatele põnevat ajaloolist teekonda läbi aastatuhandete. Vanalinnas asub hästi säilinud Rooma amfiteater, mis pärineb 2. sajandist ja on üks Balkani poolsaare paremini säilinud antiikseid teatreid. Selle läheduses leiab külastaja Džumaja väljaku koos 14. sajandist pärit Džumaja mošeega, mis moodustavad ajaloolise keskuse, kus erinevad kultuurikihid kohtuvad.
Linna lääneosas asub võimas Rooma staadion, mille ehitas 2. sajandil keiser Hadrianus ja mis võis mahutada kuni 30 000 pealtvaatajat. Plovdivi rikkalikku kultuuripärandit tutvustavad arvukad muuseumid, millest olulisimad on Etnograafiamuuseum ja Arheoloogiamuuseum, kus saab põhjaliku ülevaate piirkonna ajaloost. Need asutused pakuvad ainulaadse võimaluse tutvuda linna 8000-aastase ajalooga läbi hoolikalt säilitatud eksponaatide.
Kaasaegse Plovdivi südameks on kujunenud Kapana loovuspiirkond, mis pakub värvikat kontrasti ajaloolistele vaatamisväärsustele. See boheemlaslik linnaosa köidab külastajaid oma kunstigaleriide, käsitööpoodide ja trendikate kohvikutega, muutes Plovdivi mitte ainult ajalooliseks, vaid ka elavaks kultuurikeskuseks. Tänu sellele mitmekesisusele on Plovdiv üha populaarsem sihtkoht kultuurihuviliste turistide seas, kes soovivad kogeda Euroopa vanimat linna kogu selle ajaloolises rikkuses.
Varem oleme rääkinud Frankfurdi vaatamisväärsustest. Kui külastate seda linna tihti läbisõidul, siis teadke, et siin võib ka kauem peatuda. Linn on väga kaunis ning siin on palju, mida imetleda ja kuhu minna.