London on ajalooliselt rikas linn, mis meelitab igal aastal kümneid miljoneid turiste kogu maailmast. Ka eestlastele meeldib siia tulla. Suurbritannia pealinn on üks maailma tähtsamaid ärikeskusi, kuid samas on linn täis ajaloolisi vaatamisväärsusi, millest tuleb juttu allpool.
Mida Londonis vaadata?
London on nii rikas vaatamisväärsuste poolest, et neid kõiki on võimatu ühes artiklis käsitleda. Seal on palju muuseume, parke, arhitektuurimälestisi ja linna enda atmosfäär on vaatamisväärsus. Kui sa pole veel Inglismaal käinud, aga tahad teada, mida Londonis näha, siis vaata linna kümne parima objekti nimekirja.
Londoni tower
Londoni tower ehk Londoni torn on Inglismaa ajaloo üks märgilisemaid paiku, asudes Thamesi jõe kaldal. Selle rajamist alustati 1078. aastal William Vallutaja poolt, ja sellel on rikkalik ajalugu, kus ta on täitnud mitmeid rolle. Algselt ehitati see kindluseks, kuid ajapikku on see olnud ka kuninglik palee, vangla ning aaretekamber. Täna on Londoni torn kuulus oma kuninglike kroonide, vanaaegsete relvade ja ajaloolise atmosfääri poolest.
Big Ben kellatorn
Big Ben on koos Londoni torniga Ühendkuningriigi pealinna kõige tuntum vaatamisväärsus, mis on meile tuttav juba koolipõlvest. Tegelikult tähistab nimi “Big Ben” kellatorni suurimat kellu, mis kaalub muljetavaldavad 13,5 tonni. See asub Parlamendihoone põhjapoolses tiivas ja on saanud Londoni ikooniks ning oluliseks osaks linna siluetist. Parim aeg külastamiseks on õhtul, kui valgustus muudab selle veelgi võluvamaks. Kui sul on õnne, võid kuulda Big Beni löömas, andes tunde, nagu oleksid sattunud otse Londoni südamesse.
Westminster Abbey
Westminster Abbey ehk Püha Peetri kloostri kirik Westminsteris on üks Londoni tähtsamaid ja ajaloolisemaid kirikuid, asudes St. James’s Parki lõunaosas. See on olnud oluline osa Briti monarhia ja kiriku ajaloost, kus on peetud mitmeid kuninglikke pulmi, kroonimistseremooniaid ja matuseid. Kiriku sisekujundus on muljetavaldav oma gooti stiili ja kunstiliste detailide poolest. Siin võiks näha kuninglike haudu, kuulsate kirjanike, kunstnike ja teadlaste mälestuskivisid ning imetleda vitraaže, mis jutustavad erinevaid piiblilugusid.
Piccadilly
Piccadilly on üks Londoni kuulsamaid ja elavamaid tänavaid, mis asub West Endis. See tänav on tuntud oma kaubanduse, teatrite, restoranide ja ööelu poolest, muutes selle mitmekülgseks sihtkohaks nii kohalikele kui ka külastajatele. Piccadilly tänav on koduks mitmetele ajaloolistele hoonetele, sealhulgas Piccadilly Circus, mis on väljak, millel asub kuulus reklaamtahvelite valgusinstallatsioon. Tänaval leiab ka traditsioonilisi ja eksklusiivseid kauplusi, kust saab osta kõike alates moest kuni kunstini. Üks Piccadilly peamisi märgiseid on kaunis Green Park, mis pakub rohelist oaasi ja võimalust lõõgastuda linnamelu keskel.
Trafalgari väljak
Trafalgar Square ehk Trafalgari väljak on üks Londoni kõige elavamaid ja ikoonilisemaid avalikke väljakuid, asudes West Endi südames. See on saanud nime 1805. aasta Trafalgari lahingu auks, kus Briti merevägi võitis Napoleon Bonaparte’i. Väljaku peamine märgis on Nelsoni sammas, mis tõuseb keset platsi ja austab admiral Horatio Nelsoni, kes juhtis Briti laevastikku Trafalgari lahingus. Arvatakse, et aasta jooksul külastab platsi üle 15 miljoni turisti.
Buckinghami palee
Buckinghami palee on kuninglik residents ja üks Londoni silmapaistvamaid vaatamisväärsusi. Asudes St. James’s Parki serval, on see olnud Briti monarhide kodu alates kuninganna Victoria valitsemisajast. Palee ees on kuulus Buckinghami palee väljak, kus toimuvad kuninglikud tseremooniad. Palee ise on ehitatud Georgi III tellimusel ja laiendatud mitmete kuninglike perekondade poolt. Soovitan eriti külastada vahetustseremooniat, et tunnetada kuninglikku atmosfääri ja näha palee valvureid oma uhkes rüüs. Kuigi palee siseruumid on enamasti avalikkusele suletud, on selle välisilu ja ajalooline tähtsus piisav, et muuta külastus mõjuvaks elamuseks.
Kensingtoni aiad ja palee
Kensingtoni aiad on idülliline roheala, mis asub Lääne-Londonis Kensingtoni palee kõrval. Need aiad olid algselt osa Hyde Parkist, kuid kuninganna Victoria muutis need eraldi aiaks 1841. aastal. Aedade peamine tõmbenumber on Kensingtoni palee, kuninglik residents, mis on olnud koduks mitmetele kuninglikele peredele. Aedadest jalutades saate nautida kaunist tiikide ja purskkaevudega maastikku ning imetleda arvukaid skulptuure ja mälestusmärke.
Londoni loomaaed
Londoni loomaaed on üks maailma vanimaid ja tuntuimaid loomaaedu, asudes Regent’s Parkis. Avatud alates 1828. aastast, on koduks üle 600 erineva liigi, sealhulgas tiigrid, elevandid, pingviinid ja paljud teised põnevad olendid. Loomaaed on jaotatud erinevate teemade ja ökosüsteemide järgi, luues interaktiivse keskkonna, mis võimaldab külastajatel õppida loomade käitumist ja elupaiku.
Leadenhall Market
Leadenhall Market on ajalooline turg ja kaubanduskeskus, mis asub Londoni finantspiirkonna südames, lähedal Lloyd’s of Londoni hoonele. Selle ajalugu ulatub tagasi 14. sajandi algusesse, muutes selle üheks vanimaks katusega turuks Londonis. Turule annab erilise võlu selle unikaalne arhitektuur – kaetud galeriide ja ornamentidega, mis viitavad viktoriaanlikule ajastule. Leadenhall Market on olnud mitmete filmide ja telesaadete võttekoht, tänu oma maalilisele ilule. Täna on Leadenhall Market populaarne koht nii kohalikele elanikele kui ka turistidele. Siin leiad mitmesuguseid poode, restorane ja baare. Turul müüakse värskeid toiduaineid, käsitöötooteid ja suveniire.
London Eye vaateratas
London Eye, tuntud ka kui Millennium Wheel, on suur observatooriumratastik, mis kerkib Thamesi jõe kaldale South Banki piirkonnas. See on üks Londoni kõige ikoonilisemaid kaasaegseid vaatamisväärsusi ja pakub unikaalset võimalust nautida linnavaateid. Ratas ise on üle 135 meetri kõrge ja koosneb 32 suurest kapslist, mis võimaldavad külastajatel tõusta kõrgemale, et imetleda vaateid Londoni siluetist. London Eye pöörleb aeglaselt, andes külastajatele võimaluse kogeda linna erinevaid aspekte.