“Üksinda kodus” on kahtlemata üks kõigi aegade armastatumaid jõulufilme, mille esmaesitus toimus 1990. aastal. Kuigi film on juba üle kolme aastakümne vana, pole see oma võlu kaotanud ja leiab igal aastal tee uue põlvkonna vaatajateni. Selle südamlik lugu, meeldejäävad tegelased ja naljakad olukorrad teevad sellest ajatu klassika, mis kuulub iga pühadehooaja juurde.
Filmi fenomenaalne kommertsedu
Filmi populaarsus pole ainult juhus – selle edu taga on režissöör Chris Columbus ja legendaarne stsenarist John Hughes, kes lõid koos unustamatu loo Kevin McCallisterist. Lugu täiskasvanuks saamisest, vastutuse võtmisest ja pere olulisusest puudutab inimesi igas vanuses.
Kui “Üksinda kodus” esilinastus, ei osanud keegi arvata, et sellest saab ülemaailmne hitt. Film teenis rohkem kui 476 miljonit dollarit, saades tol ajal kõige edukamaks komöödiaks ajaloos. Ainuüksi USA kinodes hoidis film rekordilist 12 nädalat järjest esikohta, mis tõstis selle staatusesse, milleni paljud jõulufilmid ei küündi.
Lisaks rahalisele edule saavutas film ka märkimisväärset populaarsust koduvideoturul. Inimesed ostsid VHS-kassette ja hiljem DVD-sid, et filmi igal aastal jõulude ajal uuesti vaadata. “Üksinda kodus” ei olnud lihtsalt film, vaid osa perepühadest ja kodusoojusest.
Kriitikute ja publiku erinevad arvamused
Kriitikud suhtusid filmi esialgu skeptiliselt, pidades seda liiga lihtsaks ja sentimentaalseks. Kuid just see lihtsus ja südamlikkus võlusid publikut, kelle jaoks film oli täpselt see, mida jõulufilmilt oodata. Paljude jaoks jäi meelde Macaulay Culkin’i hiilgav etteaste, mis tõstis ta superstaariks.
Film sai ka mitmeid auhindu ja nominatsioone, sealhulgas kaks Oscari nominatsiooni muusika eest, mille autor oli legendaarne John Williams. Kuigi kriitikute arvustused olid segased, pole vaatajad kunagi kahelnud filmi emotsionaalses väärtuses ja humoorikates stseenides.
Võtteplatsil juhtunud naljakad hetked
Filmi üheks ikoonilisemaks sümboliks on McCallisterite maja, kuid kõik stseenid ei filmitud seal. Tegelikult loodi paljud interjöörid spetsiaalses võimlas, kus oli võimalik vabalt erinevaid stseene lavastada. Näiteks kelder, kus Kevin seisab silmitsi oma suurima hirmuga – boileriga –, oli täielikult ehitatud lavastus.
Naljakaid hetki jagus ka näitlejate seas. Joe Pesci, kes kehastas Harryt, vältis filmimise ajal teadlikult Macaulay Culkiniga rääkimist, et säilitada oma tegelaskuju tõsine ja hirmutav kuvand. Samuti juhtus, et Pesci, kes oli harjunud täiskasvanute filmidega, lasi kogemata välja roppu sõna, mis tuli hiljem dubleerida.
Näitlejate elu pärast filmi
Macaulay Culkinist sai hetkega maailma kuulsaim lapsnäitleja, kuid tema elu võttis hiljem keerulise pöörde. Noor staari elu täitus probleemidega, sealhulgas vanemate tüli raha pärast ja isiklikud võitlused, sealhulgas narkootikumide kasutamine. Õnneks suutis Culkin lõpuks taastuda ja keskenduda uuesti oma karjäärile ning pereelule.
Teised näitlejad, nagu Joe Pesci ja Catherine O’Hara, jätkasid oma edukaid karjääre. Pesci keskendus tõsisematele rollidele, nagu “Goodfellas”, ja O’Hara saavutas tohutu edu seriaaliga “Schitt’s Creek”. Daniel Stern leidis oma tee lavastamise ja häälnäitlemise kaudu, tuues oma loomingu ka järgmisele põlvkonnale.
Miks on “Üksinda kodus” kõigi aegade parim jõulufilm?
Filmi edu peitub selle universaalses sõnumis ja ajatus vormis. Kombinatsioon südamlikkusest, huumorist ja jõulumaagia tunnetusest teeb sellest midagi enamat kui lihtsalt filmi. See on traditsioon, mis toob pered kokku ja meenutab neile lihtsaid, kuid olulisi väärtusi.
“Üksinda kodus” on rohkem kui lihtsalt film – see on osa pühade vaimust. Selle ikoonilised stseenid ja tsitaadid on kultuurilised sümbolid, mis jäävad veel mitmeks põlvkonnaks elama. See on film, mis toob naeru, rõõmu ja jõulumeeleolu igal vaatamiskorral.