Meelelahutus

Donald Trump: faktid USA endise ja tulevase presidendi kohta

Donald John Trump on silmapaistev USA ärimees, poliitik ja popkultuuri ikoon, kelle elu ja karjäär on täis vastuolulisi, ent meeldejäävaid sündmusi. 2024. aasta novembris valisid ameeriklased Trumpi taas presidendiks ning alates 2025. aasta jaanuarist saab temast üks peamisi maailma liidreid, kelle otsused kujundavad meie maailma tulevikku paljudeks aastateks, võib-olla isegi aastakümneteks. Selles artiklis toome esile tema elu, saavutuste, poliitiliste otsuste ja kultuurilise mõju kõige huvitavamad faktid.

Trumpi elulugu ja Isiklik elu

Donald Trump sündis 14. juunil 1946 New Yorgis, Queensis, Fred Trumpi ja Mary Anne MacLeodi perre. Tema isa oli edukas kinnisvaraarendaja, kelle ettevõte keskendus soodsa elamispinna pakkumisele, ja ema pärit Šotimaalt, kus ta üles kasvas enne Ameerikasse emigreerumist. Donald oli perekonna viiest lapsest neljas, kes paistis juba varakult silma oma isikupärase suhtumise ja juhtimisoskustega.

Trump on olnud abielus kolm korda, mis on toonud talle suurt tähelepanu ka meediaruumis. Esimese naise, tšehhi modelli Ivana Zelníčkovága, abiellus ta 1977. aastal, ja neil on kolm ühist last: Don Jr., Ivanka ja Eric. Pärast lahutust 1992. aastal abiellus ta näitleja Marla Maplesiga, kellega tal sündis tütar Tiffany, kuid ka see abielu lõppes lahutusega. 2005. aastal abiellus Trump Sloveeniast pärit modelli Melania Knavsiga, kellega tal on poeg Barron.

Trumpi eraelu on tihti olnud meedia huviorbiidis, eriti tema keerukate peresuhete ja abielude tõttu. Samuti on palju tähelepanu pälvinud tema vanemlik suhe Ivankaga, kes on aktiivselt osalenud isa poliitilises ja ärilises karjääris. Melania Trumpi esinduslikkus on teinud temast samuti rahvusvaheliselt tuntud figuuri.

Vaata lisaks
Parimad Eesti filmid meie minevikust ja vabadusvõitlusest

Äri ja karjäär

Trumpi äritegevus algas pärast lõpetamist Pennsylvania Ülikooli Whartoni koolis, kus ta õppis ärijuhtimist. 1971. aastal võttis ta üle pereäri, mis sai nimeks The Trump Organization, ja viis selle uuele tasemele. Ta keskendus luksuslike pilvelõhkujate, hotellide, kasiinode ja golfiklubide arendamisele, mis tõid talle rahvusvahelise kuulsuse.

Trump Tower, mis valmis 1983. aastal New Yorgis, on üks tema kuulsamaid projekte, mis sümboliseerib tema luksuse ja ambitsioonide esteetikat. Samuti on tema kinnisvaraportfellis Trump International Hotel and Tower Chicagos ja mitmed golfiklubid, sealhulgas Šotimaal ja Iirimaal. Trump ei piirdunud kinnisvaraga, vaid litsentsis oma nime ka erinevatele toodetele ja teenustele, sealhulgas rõivastele, toidule ja mööblile.

Lisaks ärile sai Trump tuntuks tõsielusaate “The Apprentice” juhina, mis jooksis televisioonis üle kümne aasta. Saates sai osalejatest algajad ettevõtjad, kelle ülesandeks oli erinevate projektide kaudu tõestada oma ärioskusi. Trumpi ikooniline fraas “You’re fired!” muutus kiiresti kultuuriliseks fenomeniks.

 

Poliitiline tegevus

Donald Trumpi poliitiline karjäär algas ametlikult 2015. aastal, kui ta teatas oma kandideerimisest USA presidendiks. Ta esindas Vabariiklikku Parteid ja keskendus kampaanias sellistele teemadele nagu majanduse tugevdamine, immigratsiooni piiramine ja “Ameerika esimesena” poliitika. 2016. aastal valiti ta USA 45. presidendiks, olles üks vastuolulisemaid figuure selles ametis.

Tema presidendiaeg tõi kaasa mitmeid olulisi muudatusi, sealhulgas Pariisi kliimaleppe tühistamise ja kaubanduslepingute ümbervaatamise. Ta keskendus ka USA lõunapiiri tugevdamisele, püüdes rajada seina Mehhiko vastu. Samuti tõmbas ta tähelepanu oma suhtlemisega teiste maailma liidritega, sealhulgas Venemaa presidendi Vladimir Putini ja Põhja-Korea juhi Kim Jong Uniga.

2024. aasta presidendikampaania ajal keskendus Donald Trump mitmete rahvusvaheliste konfliktide lahendamisele. Eelkõige rõhutas ta vajadust lõpetada sõda Ukrainas, lubades saavutada rahu 24 tunni jooksul pärast ametisse astumist. Lisaks väljendas Trump soovi lõpetada USA osalemine “lõpututes sõdades” ja keskenduda Ameerika huvidele, mis viitab tema kavatsusele vähendada USA sõjalist kohalolekut Lähis-Idas ja teistes konfliktipiirkondades.

Üks tema tähelepanuväärsemaid väljaütlemisi puudutas Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskõid. Pennsylvanias toimunud valimiskampaania üritusel ütles Trump:

„Ma näen, et Zelenskõi on siin. Ma arvan, et Zelenskõi on ajaloo parim müügimees: iga kord, kui ta tuleb, lahkub ta 60 miljardi dollariga.”

See oli osa tema kriitikast USA rahalise toetuse kohta Ukrainale, samas väljendas ta ka valmisolekut aidata Ukraina ja Venemaa läbirääkimiste alustamisele kaasa.

Donald Trump popkultuuris ja filmides

Trumpi kuulsus ulatub kaugemale ärist ja poliitikast, kuna ta on olnud aktiivne ka popkultuuris, osaledes mitmetes filmides ja teleseriaalides. Siin on täielik nimekiri tema filmide ja seriaalide esinemistest:

  • „Home Alone 2: Lost in New York / Üksinda kodus 2: Kadunud New Yorgis” (1992): Trump juhatab peategelase Kevini õiges suunas Plaza hotellis.
  • „The Little Rascals / Pisikesed kaabakad” (1994): Mängib tegelase Waldo isa.
  • „Two Weeks Notice / Armastus teatega” (2002): Esineb stseenis koos Hugh Grantiga.
  • „Zoolander” (2001): Ilmub punasel vaibal intervjuud andmas.
  • „The Fresh Prince of Bel-Air / Beverly Hillsi prints” (1994): Esineb koos oma toonase naise Marla Maplesiga.
  • „Nanny” (1996): Kohtub peategelasega heategevusüritusel.
  • „Sex and the City / Seks ja linn” (1999): Stseen restoranis Samantha tegelaskujuga.
  • „Sabrina, the Teenage Witch / Sabrina, teismeline nõid” (1998): Ilmub teleekraanil, andes nõu peategelasele.
  • „Saturday Night Live” (2004): Juhtis üht populaarse saate episoodi.


Vaata lisaks
Kes on Roosabanaanike? Eesti blogija, kes aitab Riigikogul noorteni jõuda

Donald Trump on isiksus, kes jätkab maailma tähelepanu köitmist oma julgete otsuste, erilise stiili ja karismaatilisusega. Tema karjäär hõlmab ärimaailma, poliitikat ja popkultuuri, muutes ta üheks ajaloo meeldejäävamaks figuuriks. Trumpi mõju ulatub kaugemale tema ametiaegadest, kujundades tulevikku veel paljudeks aastateks.

Back to top button