Soojuse saabumisega tahame veeta üha rohkem aega looduses, kuid kuna talv oli soe, ärkasid puugid sel aastal väga vara. Nagu teada, võivad need putukad olla ohtlike haiguste kandjad, millest mõnede vastu pole siiani ravimeid. Seepärast on just õige aeg meelde tuletada, kuidas kaitsta ennast ja oma lemmikloomi, kes on samuti nende väikeste parasiitide ees haavatavad.
Miks on puugid ohtlikud?
Puugid võivad olla mitme tõsise haiguse kandjad, mis võivad ohustada nii inimeste kui ka loomade tervist. Eriti tuntud on puukentsefaliit, mis kahjustab närvisüsteemi ja võib põhjustada pikaajalisi terviseprobleeme. Lisaks võivad puugid kanda borrelioosipisikuid, mis võivad põhjustada pikka ja keerulist haigust.
Lemmikloomade puhul on puukide poolt levitatavad haigused nagu piroplasmoos ja borrellioos eriti ohtlikud. Need haigused võivad areneda kiiresti ja ilma õigeaegse ravita põhjustada tõsiseid tervisehäireid. Seetõttu on oluline kaitsta nii ennast kui ka oma lemmikloomi puukide eest, kasutades tõhusaid ennetusmeetodeid.
Kuidas kaitsta end puukentsefaliidi eest?
Puukentsefaliidi vastu on üks usaldusväärseimaid kaitsemeetodeid vaktsineerimine, mida soovitatakse kõigile, kes veedavad palju aega looduses. Vaktsiin on tõhus ja annab pikaajalise kaitse selle ohtliku haiguse vastu. Lisaks vaktsineerimisele on oluline kasutada puugitõrjevahendeid ja kontrollida end pärast looduses viibimist.
Regulaarne keha kontrollimine pärast väljas käimist on samuti oluline, kuna õigeaegne puugi eemaldamine vähendab nakatumise riski. Puugid vajavad tavaliselt aega, et haigusetekitajaid edasi anda, seega mida kiiremini puuk eemaldatakse, seda väiksem on nakatumise tõenäosus. Seetõttu on oluline kontrollida end põhjalikult pärast iga looduses viibimist.
Mida teha borrelioosikahtluse korral?
Borrellioos on teine tõsine haigus, mida puugid võivad edasi kanda ning mille vastu vaktsiini ei ole. Haigus väljendub sageli punetava lööbena hammustuskoha ümber, millele järgnevad gripitaolised sümptomid. Kui märkate selliseid sümptomeid pärast puugihammustust, tuleb viivitamatult pöörduda arsti poole.
Borrelioosi ravi on efektiivseim haiguse varajases staadiumis, mistõttu on kiire diagnoos oluline. Antibiootikumidega ravi on tavaliselt tõhus, kui seda alustatakse õigeaegselt. Hilisemas staadiumis võib haigus muutuda krooniliseks ja põhjustada tõsiseid terviseprobleeme.
Millal vaktsineerida?
Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimist tuleks alustada enne puugihooaja algust. Täielik kaitse saavutatakse pärast vähemalt kahte doosi, mistõttu on soovitatav vaktsineerimisega alustada talvel või varakevadel. Iga-aastane revaktsineerimine aitab säilitada kaitset selle ohtliku haiguse vastu.
Mida puugid kardavad?
Puugid kardavad teatud lõhnu ja keemilisi aineid, mida sisaldavad spetsiaalsed tõrjevahendid. Tõhusateks osutuvad toodete koostises on näiteks DEET, ikaridiin või permetriin. Neid vahendeid saab hõlpsasti osta apteekidest ja spetsialiseeritud poodidest.
Lemmikloomade kaitseks on saadaval erinevad vahendid nagu tilgad, pihustid ja repellendiga kaelarihmad. Tilgad toimivad tavaliselt 2-3 kuud, samas kui pihusteid võib olla vaja kasutada enne iga jalutuskäiku. Kaelarihmad pakuvad kaitset pikema aja jooksul, kuid on oluline hoolikalt lugeda kasutusjuhendeid ja järgida tootja soovitusi.
Kuidas riietuda, et puugid ei saaks kinnituda?
Riietuse õige valik on oluline puukide vastu võitlemiseks, eriti metsas või kõrges rohus jalutades. Kandke heleda värvi riideid, mis muudab puukide märkamise lihtsamaks. Püksid tuleks panna sokkide sisse ja kanda kinniseid jalanõusid, et puukidel oleks raskem nahale pääseda.
Enne jalutuskäiku võite riideid töödelda spetsiaalsete puugitõrjevahenditega, mis muudavad need putukate jaoks eemaletõukavaks. Oluline on meeles pidada, et neid vahendeid tuleks kanda ainult riietele, mitte otse nahale. Korralik riietus ja tõrjevahendite kasutamine vähendavad oluliselt puugihammustuse riski.
Varem oleme rääkinud sellest, kuidas kompenseerida istuva eluviisi puudusi. Me kõik teame, et liikumine aitab probleemiga toime tulla, kuid kui palju ja kuidas täpselt peaks liikuma? Vastused leiate meie artiklist.