Jaanalinnud on maailma suurimad linnud, kelle kaal võib ulatuda kuni 170 kilogrammini ja kõrgus peaaegu 3 meetrini. Need mõjuvad oma suurusega väga võimsalt, kuid neil on üks märkimisväärne puudus – nad ei suuda lennata. See tekitab põhjendatud küsimuse: milleks on jaanalindudele tiivad, kui nad neid õhku tõusmiseks kasutada ei saa?
Jaanalindude tiibade evolutsiooniline pärand ja praktiline kasutus
Jaanalinnud kuuluvad lamerindsete lindude (Palaeognathae) rühma, kes on evolutsiooni käigus kaotanud lennuvõime. Nende eellased kunagi lendasid, kuid aja jooksul kohanesid maapealse eluviisiga. Tiivad kaotasid oma esialgse funktsiooni, kuid ei kadunud täielikult, leides oma koha teiste vajalike funktsioonide täitmisel.
Jaanalinnud suudavad arendada kiirust kuni 70 km/h, mis teeb neist ühed kiireimad maismaaloomad. Sellise tempoga liikumisel on oluline säilitada tasakaalu ja kiiresti suunda muuta. Tiivad aitavad jaanalindudel jooksmise ajal tasakaalu hoida, toimides omamoodi roolina. Eriti kasulikud on need järskudel pööretel ja manöövritel, kui lind peab vältima takistusi või kiskjaid.
Kaitserollid ja suhtlemine
Kuigi jaanalindudel on võimsad jalad, millega end kiskjate eest kaitsta, mängivad tiivad samuti olulist rolli kaitses. Kui jaanalind tunneb ohtu, sirutab ta tiivad välja, muutes end visuaalselt suuremaks ja hirmutavamaks. Selline käitumine võib mõned kiskjad eemale peletada, pannes nad rünnakust loobuma.
Jaanalindude tiivad mängivad võtmerolli paaritumisperioodil. Isased kasutavad neid emaste tähelepanu püüdmiseks, esitades keerukaid tantsuliigutusi. Nad sirutavad tiivad välja, tõstavad maast tolmu, kummarduvad ja liiguvad rütmiliselt, demonstreerides oma jõudu ja atraktiivsust. See rituaal on nende paaritumisel oluline aspekt.
Füsioloogilised funktsioonid ja järeltulijate kaitse
Veel üks oluline tiibade funktsioon on kehatemperatuuri reguleerimine. Kuumadel päevadel sirutavad jaanalinnud tiivad välja, luues oma kehale varju ja vähendades seeläbi kuumenemist. Külma ilmaga võivad nad tiivad keha vastu suruda, aidates soojust säilitada. Selline käitumine on eriti märgatav kõrbe- ja poolkõrbepiirkondades, kus temperatuurikõikumised on märkimisväärsed.
Jaanalinnud on hoolivad vanemad. Tiivad aitavad täiskasvanud lindudel oma järeltulijaid kaitsta. Ohu korral võivad emased ja isased tibusid tiibadega katta, luues kiskjate või ilmastikutingimuste eest omamoodi kilbi.

Planeerimisoskus ja suhtlemine karjas
Kuigi jaanalinnud ei oska lennata, võivad nad siiski kasutada oma tiibu väikeseks planeerimiseks hüpete ajal. Näiteks kui jaanalind ületab takistust või liigub ebatasasel maastikul, võib ta kergelt tiibu tõsta, et vähendada jalgadele langevat koormust ja pehmendada maandumist.
Jaanalinnud kasutavad tiibu mitte ainult pulmatantsudes, vaid rakendavad neid aktiivselt ka omavahelisel suhtlemisel. Grupis võivad tiibade liigutused signaliseerida ohust, hoiatada võimaliku ohu eest või demonstreerida isendi sotsiaalset positsiooni. Näiteks domineerivad isased sirutavad konkurentide juuresolekul sageli tiivad välja, näidates oma jõudu.
Võrdlus teiste mittelendavate lindudega
Jaanalinnud pole ainsad lennuvõime kaotanud linnud. Nende hulka kuuluvad nandud, kasuaarid, emud ja kiivid. Igaühel neist täidavad tiivad teatud funktsioone:
- Nandud kasutavad tiibu sarnaselt jaanalindudele: tasakaalu hoidmiseks jooksmisel, paaritumisel ja vaenlaste peletamiseks.
- Kasuaaridel on väga väikesed tiivad, mis on sulestiku all peidus, kuid aitavad tasakaalu hoida, eriti tihedas metsas liikumisel.
- Emud kasutavad tiibu tasakaalustamiseks, aga ka helisignaalide tekitamiseks, lehvitades nendega ohu korral.
- Kiivid on tiivad peaaegu täielikult kaotanud, kuna elavad öist eluviisi ja toetuvad rohkem teistele meeleorganitele.
Kuigi jaanalinnud ei suuda lennata, on nende suurtel tiibadel nende elus oluline roll. Need aitavad lindudel säilitada tasakaalu kiire jooksmise ajal, peletada kiskjaid, osaleda paaritumisel, reguleerida kehatemperatuuri, kaitsta järeltulijaid ja suhelda liigikaaslastega. Seega pole jaanalindude tiivad evolutsiooniline jäänus, vaid mitmefunktsiooniline vahend, mis tagab lindude ellujäämise ja mugavuse nende loomulikus elukeskkonnas.
Varem oleme rääkinud sellest, kui kaua krokodillid tegelikult elavad. On levinud eksitav arvamus, et nad on praktiliselt surematud ning võivad ilma välise sekkumiseta elada sajandeid. Kuid kas see on tegelikult nii?