Loodus

Mida teha, kui kohtud karuga metsas või matkarajal?

Kevad on saabunud ja paljud meist tormavad metsa matkaradadele, nautima värsket õhku ja looduse ilu. Kuid kevad toob kaasa ka mõned väljakutsed, eriti seoses loomadega, kes on just ärganud talveunest. Üheks selliseks loomaks on karu, keda võid metsas kohtuda. Kuidas peaksid sellises olukorras käituma?

Millal on kõige tõenäolisem karuga metsas kohtuda?

Kõige tõenäolisem on karudega kohtuda kevadel, kui nad ärkavad talveunest. Aleksei Turovski, tuntud Eesti zooloog, selgitab, et karu talvine uni pole sügav ja näljatunne ärkab koos loomaga. Eriti märtsikuus, kui ilmad soojenevad, muutub karu aktiivsemaks, otsides toitu ja tutvustades ennast taas loodusele.

Karusid on Eestis peaaegu kõikjal. Kõige sagedamini leidub neid aga Lääne-Virumaal, Ida-Virumaal ja Jõgevamaal. Viimastel aastatel on karudega kohtumine Harjumaal muutunud üha sagedasemaks, näiteks on neid mitmel korral nähtud ka Kose vallas.

Kõige ebatavalisem koht, kus on nähtud emakaru koos poegadega, on Haabersti linnaosa Tallinnas. Pandeemia ajal, 2020. aasta kevadel, kõndis loom Vabaõhumuuseumi ja Õismäe raba vahel. Päästjad üritasid seda kinni püüda, kuid loom keeldus vangistamisest ja põgenes tundmatus suunas.

Käitumisreeglid karuga kohtumisel

Kui kohtud metsas karuga, on oluline meeles pidada mõningaid käitumisreegleid. Esiteks, ära lõika metsalise põgenemisteid ära. Hoia distantsi ja väldi otsest silmsidet, kuna see võib looma ärritada. Samuti tuleb vältida nii sosistamist kui ka valjuhäälset karjumist, mis võivad karu ehmatada ja provotseerida rünnakut. Pööra karule alati nägu, ära pööra talle selga ja ära põgene – see võib esile kutsuda kiskjalikke instinkte.

Mida teha, kui karu liigub sinu poole?

Kui karu tõesti hakkab sinu poole liikuma, soovitab Aleksei Turovski lamada maha, käed tagant kokku lüüa ning mitte liigutada. See käitumine võib karu segadusse ajada ja vähendada rünnaku tõenäosust. Turovski rõhutab, et karud on kogenud toiduotsijad ja võivad eksida ka linna piiridesse, seega on nende käitumine ettearvamatu.

Internetis võib näha videoid, kus inimesed karjudes karusid eemale ajavad. Eksperdid ei soovita aga looma peale karjuda, rääkimata selle peale kiikumisest. Valju heli ja äkilised liigutused võivad vastupidi provotseerida rünnakut.

Kokkuvõtteks võib järeldada, et kui metsas karuga kohtud, ei tohiks seda kunagi provotseerida. Ei tohiks tõsta häält, pöörata talle selga ega üritada põgeneda. Kõige parem on jääda rahulikuks ja oodata, kuni karu lahkub.

Kuidas vältida karuga kohtumist?

Karuga kohtumise vältimiseks on mitmeid viise. Esiteks, ole metsas liikudes teadlik ja tähelepanelik. Karu võib olla häiritud ootamatust kohtumisest. Teiseks, matkates kasuta häält – räägi kaaslasega, laula või kasuta muud müratekitajat. Kolmandaks, hoia metsas oma toit suletud anumates ja väldi toidujääkide jätmist loodusesse. Nii vähendad sa lõhna, mis võiks karusid ligi meelitada.

Kogenud matkajad võtavad näiteks metsa tirisevaid esemeid kaasa. Näiteks võid siduda taskusse kellukesed või võtmekimpu, et need kõndides helisema panna. Nii annad loomadele teada, et oled tulemas ja nad püüavad tõenäoliselt kohtumist vältida.

 

Kokkuvõttes, kevadel metsa minnes on tark olla ettevaatlik ja valmis kohtumiseks karuga. Oluline on meeles pidada Turovski nõuandeid ja järgida neid rangelt. Hoides vahemaad, vältides otsest silmsidet ja käitudes rahulikult, saad vähendada kokkupõrkeohtu. Ja mis kõige tähtsam, ära unusta nautida looduse ilu ja rahu, mida mets pakub, olles teadlik ja austav meie metsade suurte elanike suhtes.

Back to top button