Loodus

Mida kaasa võtta ja kuidas õigesti riietuda metsa minnes?

Sügisel käivad paljud meist metsas, et korjata seeni ja marju. Metsa minekuks on oluline teada, kuidas end õigesti riietuda ja mida kaasa võtta. Selles artiklis räägin teile väikesed nipid, mis aitavad teil looduses hästi aega veeta ja saagiga koju tulla.

Millised ohud varitsevad metsas?

Metsas on võimalik kokku puutuda mitmesuguste ohtudega, milleks tuleb valmis olla. Kuigi metsloomadega (vaata ka, mida teha, kui kohtad metsas karu) kohtumine on harv, on see siiski võimalik, eriti sügise ajal, mil loomad otsivad toitu talveks. Metsas liikudes võib ootamatult kaotada suuna ja mõista, et oled eksinud, mis on tihedas metsas kergesti juhtuv olukord.

Lisaks on metsas oht saada juhuslikke vigastusi, näiteks komistada oksa otsa või libastuda märjal pinnasel. Putukahammustused, eriti puukide poolt (vaata ka “Puugihammustus: varjatud oht inimestele“), kujutavad samuti terviseohtu. Puugid võivad levitada haigusi, mistõttu on oluline ennetada nende hammustusi ja olla ettevaatlik metsas liikudes.

Metsas võib olla ka ootamatuid looduslikke takistusi, nagu tihedad võsad või ohtlikud maastikuvormid, mis muudavad liikumise keeruliseks. Kõik need tegurid nõuavad metsa minekuks hoolikat ettevalmistust. Õige riietus ja varustus aitavad neid ohte minimeerida ja tagavad turvalisema kogemuse.

Kuidas õigesti riietuda metsas?

Õige riietus on metsas liikumisel väga oluline. Soovitatav on kanda heledaid riideid, mis aitavad paremini märgata putukaid, näiteks puuke. Heledad toonid muudavad ka teid päästjatele paremini nähtavaks, kui peaks juhtuma, et eksite ära ja teid hakatakse otsima.

Vältige kamuflaažriideid, mis sulanduvad ümbritsevasse keskkonda ja muudavad teid raskemini leitavaks. Kandke veekindlad püksid, mis kaitsevad niiskuse ja vihma eest, ning peakatet, mis aitab hoida putukaid eemal. Peakate on oluline, sest vastikud põdrakärbsed võivad teie juukseid kinni panna ja nende hammustused on väga valusad.

Jalad tuleb hoida soojad ja kuivad, seetõttu on soovitatav kanda kummikuid, mis on ühendatud villaste sokkidega. Villased sokid pakuvad soojust ja juhivad niiskust eemale, hoides jalad mugavatena ka pikema jalutuskäigu ajal. Kõik need riietuselemendid tagavad, et olete valmis erinevateks ilmaoludeks ja olukordadeks metsas.

Mida kaasa võtta?

Metsas olles on oluline, et teil oleks kaasas vajalikud esemed, mis võivad osutuda elupäästjaks ootamatute olukordade korral. Esmalt tasub kaasa võtta valge ämber, nagu päästjad soovitavad, mida on lihtne märgata ka kaugelt, näiteks päästeoperatsiooni ajal helikopterilt. See lihtne ese võib osutuda äärmiselt kasulikuks, kui teid otsitakse metsast.

Lisaks on oluline, et teil oleks kaasas laetud mobiiltelefon, et vajadusel saaksite abi kutsuda. Toiduvaru, näiteks võileivad, ja piisav kogus joogivett on samuti vajalikud, et säilitada energiat ja vältida vedelikupuudust. Pisut toitu ja vett aitab teil vastu pidada, kuni abi saabub, kui peaksite eksima.

Võtke kaasa ka kompass või GPS-seade, mis aitab teil metsas orienteeruda. Kaasa võetav varustus peaks olema kergesti kättesaadav ja mugav kanda, et see ei takistaks teie liikumist. Lisaks on oluline kanda kaasas vahendeid putukate tõrjeks, mis kaitsevad sääsehammustuste eest ja peletavad puuke.

Mida teha, kui eksid ära?

Kui avastate, et olete metsas eksinud, on esmane samm jääda rahulikuks ja mitte paanikasse sattuda. Paanika võib takistada mõistlikku otsustamist ja viia teid veelgi rohkem eksiteele. Hingake sügavalt ja mõelge rahulikult, milline võiks olla parim tegevusplaan.

Kui võimalik, liikuge kõrgemale kohale, kust võib olla parem vaade ümbrusele. Sellel viisil võite märgata tuttavaid maamärke või teid, mis aitavad teil tagasi koduteele leida. Kui näete teeviitu või metsaradasid, järgige neid, kuna need viivad tavaliselt tihedamini kasutatavale alale.

Kui olukord on tõsine ja te ei leia teed tagasi, helistage häädaabinumbrile 112 ja andke neile oma asukoha kirjeldus. Oluline on jääda paigale ja mitte edasi ekselda, kuna päästjad otsivad teid selle koha lähedalt, kust viimati teate andsite. Oodates püüdke säilitada soojust ja rahu, et päästjad leiaksid teid võimalikult kiiresti.

Mida teha, kui tagasi tuled metsast?

Kui olete metsast tagasi tulnud, on oluline kontrollida oma keha, et veenduda, et puugid ei ole nahale kinnitunud. Eriti tasub üle vaadata piirkonnad põlvede all ja teised pehmed nahapiirkonnad, kus puugid sageli varjuvad. Juuksed tuleks hoolikalt kammida tiheda kammiga, et eemaldada võimalikud põdrakärbsed, ning riided soovitatakse pesta, et vabaneda kõigist putukatest. Samuti on soovitatav minna duši alla, et eemaldada nahalt mustus ja kõik putukad, mis võivad olla metsast koju toodud.

Metsa ei ole soovitatav minna üksi, kuid kui see on vältimatu, tuleb järgida turvanõudeid. Õige riietus ja varustus aitavad vähendada riske ning tagada turvalise tagasijõudmise. Pidage meeles, et ettevaatus on parim kaitse metsas ning hästi ettevalmistatuna on metsa minek turvalisem ja nauditavam.

Back to top button