Männiriisikas on pilvikuliste sugukonda riisika perekonda seen mis leidub peaaegu igast Eesti männimetsast. Need on ühed kõige levinumad seened meie riigis, mistõttu nende korjamine pole keeruline ülesanne. Toiduks kasutatakse männiroisku eelkõige konserveeritud kujul, olles eriti hinnatud soolatuna, mis toob välja nende parima maitse.
Millal ja kus kasvavad männiriisikud?
Männiriisikad hakkavad kasvama juba augusti kekspaigas, kuid nende korjehooaeg jõuab haripunkti septembri teises pooles ja kestab kuni oktoobri alguseni. Kui sügis on soe ja kuiv, võib neid korjata terve oktoobri vältel. Neid seeni hinnatakse ka sellepärast, et nad on harva ussitanud, mis muudab nende kogumise veelgi lihtsamaks.
Seente leidmine männimetsades ei nõua erilisi oskusi, kuna need kasvavad laialdaselt ja on kergesti nähtavad. Tavaliselt leitakse neid sambla sees, kus mullastik ja niiskustase on neile sobivaim. Kui metsas liikuda tähelepanelikult ja rahulikult, on võimalik korjata korralik saak vaid mõne tunniga.
Kuidas valmistada männiriisikaid?
Männiriisikad on oma toorena mõru maitse tõttu mittesöödavad, mistõttu on oluline neid enne tarvitamist töödelda. Enne toiduvalmistamist tuleb seened vähemalt mitme päeva jooksul vees leotada, vahetades vett vähemalt kord päevas, ent ideaalis iga 3–5 tunni järel. Leotamine aitab eemaldada kibeda maitse ning valmistab seened ette edasiseks töötlemiseks.
Kõik road tehakse juba soolatud männiriisikatest, kuna see on nende kõige tavalisem töötlemisviis. Seente soolamiseks on kaks peamist meetodit: külm ja kuum soolamine. Külmsoolamisel asetatakse leotatud seened vähemalt kuuks ajaks soolveega täidetud puutünni. Kuumsoolamine eeldab seente keetmist ning seejärel nende panemist klaaspurkidesse. Mõlemal juhul säilitavad männiriisikad oma erilise ja meeldiva maitse.
Kuidas säilitada männiriisikat?
Männiriisikate ainus säilitamisviis on nende konserveerimine, mis tagab nende pikaajalise säilimise ja võimaldab neid nautida ka väljaspool seenehooaega. Enne konserveerimist on oluline purgid korralikult steriliseerida ja need tihedalt sulgeda, et vältida riknemist. Kuigi mõni eelistab männiriisikaid marineerida, on soolamine kõige levinum viis nende säilitamiseks.
Soolatud seened säilivad toatemperatuuril vähemalt ühe aasta, kuid paljud eelistavad hoida neid külmkapis, kui selleks ruumi leidub. Külmkapis säilivad seened kauem värskena ning nende maitseomadused püsivad paremini. Säilitamistingimustest hoolimata on oluline tagada, et purgid oleksid korralikult suletud ja õhutihedad.
Kui oled algaja seenekorjaja, on kasulik teada, kuidas seened otsida ja kuidas neid korjata. Sügis on seenehooaja tippaeg ja see on hea aeg hoidiste tegemiseks. Seega tasub olla kursis.