Loodus

Koerad mõistavad meid ajutasandil: teadlased avastasid hämmastava seose

Hiina ja Suurbritannia teadlased on avastanud, et koera aju sünkroniseerub inimesega suhtlemise ajal. Uuring näitab, et silmside ja paitamine aktiveerivad koera ajus erinevaid piirkondi. Need neuroteaduse avastused võivad aidata paremini mõista nii loomade käitumist kui ka teatud psüühikahäireid.

Aju sünkronisatsioon loomade ja inimeste vahel

Varasemad uuringud on näidanud, et inimeste omavahelises suhtluses sünkroniseeruvad nii emotsioonid kui ka ajutegevus. Eriti tugev on see seos lähedastes suhetes olevate inimeste vahel, kuid see erineb näiteks parimate sõprade ja romantiliste partnerite vahel. Teadlased on avastanud, et vestluse ajal töötleb iga osapoole aju infot sõna-sõnalt ja arvestab seejuures konteksti.

Hiina Teaduste Akadeemia, Pekingi Pedagoogilise Ülikooli ja Suurbritannia Lincolni Ülikooli teadlased uurisid, mis toimub inimese ja koera ajus nende omavahelise suhtlemise ajal. Nad avaldasid oma uurimistulemused maineka teadusajakirja Advanced Science veergudel. Uuring viidi läbi 19 koera osalusel ja kestis viis päeva.

Erinevad ajupiirkonnad, erinevad reaktsioonid

Uuringu käigus selgus, et ajutegevus sünkroniseerub suhtlemisel mitte ainult inimeste vahel, vaid ka inimese ja koera vahel. Kui “vestluskaaslased” vaatasid üksteisele tähelepanelikult silma, tekkis vastastikune reaktsioon otsmikusagaras. Kui inimene koera paitas, aktiveerus aga kiirusagar, kusjuures mõlemad ajupiirkonnad on seotud tähelepanuga.

Viie päeva jooksul loomad järk-järgult lähenesid inimesele, kellega nad paari pandi, ning sünkronisatsioon muutus tugevamaks. Liikidevahelises suhtluses oli inimene juht ja koer järgija. Katse käigus mõõtsid teadlased inimese ja koera ajutegevust nii eraldi ruumides viibides kui ka ühes ruumis olles, mil nad kas suhtlesid või ei olnud kontaktis.

Võimalik tee autismi uurimiseks

Uuringus osalenud loomadest üheksal esines geneetilisi mutatsioone, mis põhjustasid autismispektri häiretele iseloomulikke sotsiaalse puudulikkuse sümptomeid. Selliste iseärasustega koerad kaotasid sünkronisatsiooni ja muutusid inimesega suhtlemisel vähem tähelepanelikuks. Teadlased suutsid neid kõrvalekaldeid leevendada ühekordse LSD manustamisega, mis on poolsünteetiline psühhoaktiivne aine.

“Meie uuringul on kaks järeldust: esiteks võib ajudevahelise sünkronisatsiooni häirumine olla autismi biomarker, ja teiseks, LSD või selle derivaadid võivad leevendada autismi sotsiaalseid sümptomeid,” võtsid teadusartikli autorid kokku. Silmside ja paitamine kutsusid esile sünkronisatsiooni peaaju erinevates piirkondades.

Uued teadmised liikidevahelisest suhtlusest

Uurimus pakub unikaalset vaadet sellele, kuidas miljoneid aastaid kestnud koosareng on loonud inimese ja koera vahel erilise sideme. See side väljendub mitte ainult käitumuslikus tasandis, vaid ka neuroloogilisel tasandil toimuvas sünkronisatsioonis. Tulemustel võib olla oluline mõju nii veterinaaria kui ka inimmeditsiini valdkonnas.

Teadlaste sõnul võiks tulevikus uurida, kas sarnaseid nähtusi esineb ka teiste kodustatud loomade puhul või on see ainulaadne koertele. Samuti on plaanis uurida, kas sünkronisatsiooni tugevus sõltub koera tõust või inimese ja looma vahelise suhte pikkusest. Need avastused aitavad meil paremini mõista, miks koerad on inimese parimad sõbrad.

Back to top button