Loodus

Jõhvikate korjamine: kus, kuidas ja millal neid marju korjata?

Jõhvikate korjamine on üks eestlaste lemmiktegevusi sügisel. Need happelised marjad on tuntud nii oma maitseomaduste kui ka tervisele kasulike omaduste poolest, olles eriti hinnatud oma kõrge C-vitamiini ja antioksüdantide sisalduse tõttu. Täna jagan teiega oma teadmisi jõhvikate korjamise kohta, jõhvikate kasvukohti ja näpunäiteid edukaks marjakorjamiseks.

Millal korjata jõhvikaid?

Jõhvikate korjamise hooaeg algab tavaliselt septembri lõpus ja võib kesta kuni esimest lumesadu, kuid isegi pärast seda on mõnikord võimalik marjade korjamist jätkata, olenevalt asukohast. RMK eksperdid soovitavad alustada korjamist pärast esimesi öökülmi. Parim aeg küpsete marjade korjamiseks on oktoober, kui jõhvikad on saavutanud oma iseloomuliku erkpunase värvuse ja mahlakuse.

Kui sügis on eriti soe, võib jõhvikate korjamine jätkuda kuni detsembrini. Veelgi enam, isegi talve esimesel kuul võib rabades veel punaseid marju leida. Kuigi selleks ajaks on hooaeg juba lõppenud.

Kus jõhvikad kasvavad

Jõhvikad eelistavad kasvada madalates, niisketes piirkondades, nagu rabades ja soodes. Neid võib leida ka turbaaladel, mis on ühtlasi nende looduslikud kasvukohad. Jõhvikapõõsad on madalad, roomavad taimed, mis armastavad happelist mulda ja võivad katta suuri ala, luues justkui punase vaiba.

Jõhvikate korjamise kohad Eestis

Eestis kasvavad jõhvikad paljudes rabades. Näiteks Nõva looduskaitsealal saab seda korjata paljudes kohtades. Näiteks Nõva looduskaitsealal saab seda korjata paljudes kohtades. Siin on mõned jõhvika korjamise kohad:

  • Harjumaal Tänavjärve lõkkekoha lähedal;
  • Raplamaal Õmme metsamajakese lähedal;
  • Pärnumaal Nigula soo juures ja Sandra matkaraja ääres;
  • Lääne-Virumaal Tudu metsaonni juures;
  • Viljandimaal Teringa puhkeala juures ja Parika järve ääres;
  • Tartumaal Selli-Sillaotsa õpperada juures;
  • Põlvamaal Valgesoo juures.

Kõige rikkalikumate jõhvikametsadega piirkond on aga Ida-Virumaa. Siin korjatakse jõhvikaid Peipsi järve kaldal asuvatelt soodelt.

Kuidas jõhvikaid korjatakse ja ladustatakse

Jõhvikate korjamine on küllaltki lihtne. Need väikesed marjad korjatakse käsitsi või spetsiaalse korjamismasinaga. Käsitsi korjates kasutatakse tihti väikest korjekorvi või ämbrit. Pärast korjamist tuleb jõhvikad puhastada ja eemaldada kõik lehed ning muu praht.

Ladustamiseks tuleb jõhvikad asetada õhku läbilaskvasse konteinerisse ja hoida neid jahedas, kuivas kohas. Nõuetekohaselt säilitatuna võivad jõhvikad püsida värskena mitu nädalat. Tavaliselt kuivatatakse marju või pannakse need vette, mis on parim viis nende säilitamiseks.

Ettevaatusabinõud jõhvikate korjamisel

Turvalisus on jõhvikate korjamisel esmatähtis. Soistel aladel liikudes tuleb olla tähelepanelik peidus olevate veekogude suhtes. Soovitatav on kanda kummikuid ja kasutada pikka pulka, et kontrollida maa kindlust enne sellele astumist. Samuti on oluline mitte korjata marju saastunud aladelt ja alati jälgida, et ei rikutaks looduskaitsealade reegleid.

Kui lähed rabale jõhvikaid korjama, võta kaasa joogivett ja võileibu. Veendu, et su telefon on täielikult laetud. Märgista eelnevalt Google’i kaardirakenduses vms. oma parkimiskoht või metsast väljumine.

Kuna sügisel võib olla üsna külm, kanna oma üleriietuse all sooja kampsunit. Kanna kindlasti mütsi. Saabaste all kanna villaseid sokke.

Jõhvikate korjamine võib olla nauditav sügisene tegevus, mis pakub rõõmu nii korjamisprotsessist kui ka marjade hilisemast tarbimisest. Oluline on valida õige aeg ja koht, järgida turvalise korjamise põhimõtteid ning tagada marjade nõuetekohane säilitamine. Korjamiskogemus on mitte ainult võimalus hankida maitsvaid marju, vaid ka viis nautida sügisest loodust ja tuua koju tükike puutumatut metsikust.

Back to top button