Kodu

Voodipesu pesemise saladused: praktilised nõuanded ja nipid

Voodipesu pesemine võib tunduda lihtsa ülesandena, kuid selle õige hooldamine tagab pikema kasutusaja ja puhtama tulemuse. Oluline on valida õiged meetodid, mis vastavad voodipesu materjalile ja mustuse astmele. Kuidas aga tagada, et tulemus oleks värske ja plekivaba?

Ettevalmistus voodipesu pesemiseks

Enne pesemist tuleb voodipesu hoolikalt ette valmistada, et kaitsta kangast ja saavutada parim tulemus. Esmalt eemaldage kõik tekikottide ja padjapüüride sees olevad esemed, näiteks väiksemad padjad või dekoratiivsed detailid. Seejärel kontrollige pesusilte, et veenduda sobivates pesemistingimustes, nagu veetemperatuur ja soovitatav pesutsükkel.

Teiseks sorteerige voodipesu värvide ja materjali järgi. Valged ja heledad kangad tuleks pesta eraldi, et vältida värvide pleekimist või ülekandumist. Samuti on hea tava sulgeda kõik tõmblukud ja nööbid, et need ei kahjustaks kangast pesemise ajal.

Eelpesu oluline roll

Mõned voodipesu osad, nagu padjapüürid ja tekikottide servad, võivad olla eriti määrdunud. Selliste kohtade puhul on soovitatav kasutada eelpesu meetodit, et eemaldada raskemad plekid ja mustus. Selleks sobib kasutada õrna plekieemaldajat või väikest kogust pesuvahendit, mis tuleb kanda otse määrdunud alale.

Laske eelpesuvahendil kangasse imbuda vähemalt 10–15 minutit enne põhipesu alustamist. Vajadusel hõõruge õrnalt kangast, kuid vältige tugevat nühkimist, et mitte kahjustada materjali kiude. See aitab säilitada voodipesu esialgset välimust ja pehmust.

Vaata lisaks
Kuidas pesta sulepatja kodustes tingimustes?

Kuidas õigesti paigutada voodipesu pesumasinasse?

Pesumasinasse voodipesu asetades on oluline jälgida, et trummel ei oleks liiga täis. Liigne kogus pesu võib takistada vee ja pesuvahendi ühtlast jaotumist, mis mõjutab pesu puhtust. Soovitatav on täita masin umbes kolmveerandi ulatuses, jättes ruumi pesu liikumiseks.

Samuti veenduge, et voodipesu oleks trumlisse pandud ühtlaselt ja ei moodustaks suuri puntraid. Lahtised kangatükid, näiteks tekikotid, võivad takerduda trumli külge ja takistada pesutsükli tõhusust. Ühtlane paigutus aitab saavutada paremaid tulemusi ja kaitseb masina mehhanismi.

Millist režiimi kasutada voodipesu pesemiseks?

Režiimi valik sõltub nii kangast kui ka mustuse tasemest. Puuvillase voodipesu puhul on kõige tõhusam kasutada 40–60-kraadist pesurežiimi, mis eemaldab mustuse ja bakterid, kuid ei kahjusta kangast. Õrnade või siidist materjalide puhul tuleks eelistada madalat temperatuuri ja õrnemaid pesutsükleid.

Kui voodipesu on tugevalt määrdunud või sisaldab allergiaid põhjustavaid osakesi, võib kasutada kõrgema temperatuuriga režiime, näiteks 90 kraadi. Oluline on jälgida, et see sobiks kangatüübile, et vältida materjali kokkutõmbumist või kahjustusi.

Pesumeetodi valik materjali järgi

Pesumeetodi valik sõltub suuresti voodipesu materjalist, kuna erinevad kangad vajavad erinevat hooldust. Vale pesemisviis võib põhjustada kanga kahjustusi, kokkutõmbumist või värvimuutusi. Õige lähenemine tagab voodipesu pikema kasutusaja ja säilitab selle esialgse välimuse.

  • Puuvill ja linane kangas
    Puuvill ja linane kangas on vastupidavad ja sobivad masinpesuks. Värvilist voodipesu tuleks pesta temperatuuril 40–60 ℃, valget voodipesu võib keeta kuni 90 ℃, kuid ettevaatlikult, et vältida kangaste kokkutõmbumist. Liiga kõrge temperatuur ja sagedane pesemine võivad siiski põhjustada kanga enneaegset kulumist.
  • Satiin
    Satiinist voodipesu on sageli valmistatud puuvillast, mistõttu kehtivad sellele samad reeglid. Seda saab pesta temperatuuril 60 ℃, kuid valge satiini puhul on lubatud ka kõrgem temperatuur kuni 90 ℃. Satiinist voodipesu tuleks tsentrifuugida keskmistel pööretel või vajadusel maksimaalsel kiirusel.
  • Jacquard
    Jacquardist voodipesu on luksuslik ja vajab õrna hooldust. Peske seda temperatuuril kuni 30 ℃ ning kasutage õrna pesutsüklit. Masinpesu korral on soovitatav vältida tsentrifuugimist, et säilitada kanga kvaliteeti.
  • Siid
    Siidist voodipesu nõuab erilist hoolt ja õrnu pesuvahendeid. Peske temperatuuril kuni 30 ℃ ja valige pesurežiim „Siid“ või muu delikaatne programm. Tsentrifuugimist tuleks vältida ning soovitatav on kasutada pesupehmendajat antistaatiliste omadustega.
  • Tencel ja bambus
    Tencel- ja bambuskangast voodipesu vajab delikaatset hooldust. Peske seda temperatuuril 30–40 ℃ ning valige madalad tsentrifuugimiskiirused. Kasutage vedelaid pesuvahendeid ilma pleegitusaineteta, et säilitada kanga omadused.
  • Popliin
    Popliinist voodipesu tuleks pesta temperatuuril kuni 40 ℃ ja minimaalsetel tsentrifuugimiskiirustel. Vältige pesemist koos sünteetiliste kangastega, kuna see võib kahjustada popliini struktuuri ja värvi. Kuivatage voodipesu õues, kuna automaatne kuivati ei ole soovitatav.
  • Sünteetilised kangad
    Sünteetiline voodipesu ei ole kõige parema õhku läbilaskvusega, kuid seda saab hõlpsasti hooldada. Peske temperatuuril kuni 40 ℃ ja valige tsentrifuugimiskiirus, mis ei ületa 600 pööret minutis. Kasutage õrnu pesuvahendeid ja vajadusel spetsiaalset „Sünteetika“ programmi.

Kuidas kuivatada voodipesu?

Pärast pesemist tuleks voodipesu kuivatada viisil, mis tagab kangale õrna hoolduse. Parim on lasta voodipesul loomulikult kuivada, riputades see hästi ventileeritavasse ruumi või õue. Kui kasutate kuivati, valige madal temperatuur, et vältida kangaste kokkutõmbumist.

Vältige otsest päikesevalgust, mis võib põhjustada kangaste pleekimist. Korralikult kuivatatud voodipesu on pehme ja lõhnav, pakkudes magades maksimaalset mugavust.

Kuidas pesta laste voodipesu?

Laste voodipesu pesemisel tuleb erilist tähelepanu pöörata allergiate ennetamisele ja naha tundlikkusele. Soovitatav on kasutada lõhnatuid ja õrnatoimelisi pesuvahendeid, mis ei sisalda pleegitusaineid ega tugevaid kemikaale. Peske voodipesu temperatuuril 40–60 ℃, et eemaldada mustus ja bakterid, kahjustamata kangast.

Vältige pesupehmendaja kasutamist, kuna see võib ärritada lapse tundlikku nahka. Samuti on soovitatav valida täiendav loputustsükkel, et eemaldada pesuvahendi jäägid täielikult. Kuivatage voodipesu õues või hästi ventileeritavas ruumis, et tagada värske ja puhas tulemus.

Kas uut voodipesu on vaja pesta?

Jah, uut voodipesu on soovitatav enne kasutamist pesta. Tootmisprotsessis võivad kangale jääda tolm, keemilised jäägid või lõhnad, mis võivad põhjustada nahaärritust. Esimene pesu aitab eemaldada need jäägid ning muudab voodipesu pehmemaks ja mugavamaks. Kasutage õrna pesuprogrammi ja kerget pesuvahendit, et säilitada uue voodipesu kvaliteet.

Vaata lisaks
Aluspesu pesemise reeglid: kuidas säilitada vorm ja värv?

Voodipesu pesemine on lihtsam, kui järgida õigeid meetodeid ja hooldusnõuandeid. Ettevalmistus, õige režiim ja hoolikalt valitud kuivatusmeetodid aitavad säilitada voodipesu kvaliteeti ja värskust. Investeerides veidi aega ja tähelepanu, saate nautida pehmet ja kauakestvat voodipesu.

Back to top button