Sibula säilitamine on igapäevaelus oluline teema, sest vale hoiustamine võib viia kiire riknemiseni. Selle vältimiseks on tähtis teada, millist sibulat valida ja millised on sobivaimad säilitamistingimused. Järgnevalt annan praktilised nõuanded, mis aitavad sibulat säilitada kauem värskena.
Milline sibul säilib kõige paremini?
Mitte kõik sibulad ei säili ühtemoodi. Mõned sordid riknevad kiiremini, teised aga püsivad mitu kuud ilma, et nende maitse või värskus kaoks.
Parimad hoiustamiseks on hilised sibulasordid, mis valmivad augustis-septembris. Need sibulad on vastupidavamad ja säilivad kauem. Soovitan eelistada kollaseid sibulaid, sest need püsivad paremini kui punased või valged sordid. Kui sorteerite sibulat, valige väiksemad ja tihedad sibulad, läbimõõduga 3–5 cm, ning veenduge, et nende kestad on kuivad ja siledad.
Hoiustamiseks sobivad ainult terved ja vigastusteta sibulad. Kahjustatud, idanenud või hallitanud sibulad riknevad kiiresti ja võivad nakatada ka teisi. Seetõttu on oluline hoolikalt valida sibulad, mida hoiustada pikemaks ajaks.
Sibula säilitamise tingimused
Sibulate säilitamiseks on vaja järgida õigeid tingimusi, mis aitavad säilitada nende värskust ja toiteväärtust. Sobivad säilitamiskohad peaksid olema jahedad, pimedad ja hästi ventileeritud.
Sibulate säilitamiseks on ideaalne temperatuur vahemikus 4 °C kuni 13 °C. Mõned allikad soovitavad hoida sibulaid temperatuuril 1 °C, et vältida sibulate idanemist. Samuti on oluline hoida õhuniiskus 65–70% juures, et vältida sibulate liigniiskumist ja mädanemist. Liiga kuiv õhk võib muuta sibulad aga liiga kõvaks.
Kus ei tohiks sibulat hoida?
Sibulate hoiustamisel on oluline vältida teatud keskkondi, mis võivad põhjustada nende kiiremat riknemist või idanemist. Köögis toatemperatuuril sibulate hoiustamine pole parim lahendus. Kui õhuniiskus on kõrge, võivad sibulad hakata kiiremini idanema või mädanema. Kui te siiski hoiate sibulaid köögikapis, siis veenduge, et ruum oleks jahe ja kuiva õhuga.
Kuigi sibulaid võib hoida külmkapis, ei ole see parim koht pikaajaliseks hoiustamiseks. Külmkapis on õhuringlus piiratud ja sibulatele võib koguneda niiskus, mis kiirendab riknemist. Kui siiski otsustate sibulaid külmkapis hoida, siis pakendage need paberi sisse, et vähendada niiskuse teket.
Kuidas sibulat hoiustamiseks ette valmistada?
Enne kui sibulad hoiule panna, tuleb need korralikult ette valmistada. Sobiv ettevalmistus ja pakend aitavad pikendada sibulate säilivust. Kui hoiustate sibulaid suuremas koguses, veenduge, et need ei oleks üksteise peale liiga tihedalt laotud.
Sibulatele on oluline tagada hea õhuvool. Polüetüleenkotid ei sobi, kuna need takistavad õhu liikumist ja sibulad võivad hakata kiiresti mädanema. Paremad valikud on punutud korvid, võrgud, puidust kastid või pappkarbid ventilatsiooniavadega. Sobivad ka kapronist sukkpüksid või spetsiaalsed võrkkotid, mis tagavad õhu liikumise ja hoiavad sibulad kuivana.
Isegi parimad säilitustingimused nõuavad regulaarset kontrolli. Soovitatav on sibulaid vähemalt kord kuus sorteerida, et eemaldada riknenud või idanenud sibulad, mis võivad kahjustada teisi. Samuti aitab sibulate raputamine ja värske õhu andmine nende säilivust pikendada.
Sibulate hoiustamine keldris või rõdul
Parimad hoiustamiskohad on jahedad ja pimedad, nagu keldrid, rõdud või mittekuumutatud garaažid. Siiski tuleks jälgida, et niiskustase ei oleks liiga kõrge, kuna see võib põhjustada sibulate mädanemist. Kui keldris on liiga niiske, on soovitatav kasutada õhukuivatit.
Sibula pikaajaliseks säilitamiseks tuleb järgida õigeid tingimusi ja valida õiged sordid. Hilised sibulad, mida hoitakse jahedas ja kuivas keskkonnas, säilivad pikalt värsked. Korralik ettevalmistus, õige pakend ja regulaarne sorteerimine aitavad tagada, et sibulad ei rikneks ning püsiksid värsked ja maitsekad mitu kuud.