Meie elu on täis erinevaid hääli ja helisid, mida kuuleme pidevalt ning tundub, et oleme paljudega neist harjunud. Kuid mõnikord tekkivad kõrvalised helid peaksid meid valvsaks tegema. Siinkohal räägin ma helidest, mida võime kuulda oma kodus ja mida ei tohiks tähelepanuta jätta.
Kümme koduheli, mis nõuavad kohest tähelepanu
Kodused helid võivad varieeruda radiaatorite kõlisemisest ja põrandate kriuksumisest kuni tualettide voolamiseni ja tilkuvate torude helideni. Mõned kodused helid on kahjutud, kuid teised võivad olla hoiatuseks tõsiste probleemide eest. Kui kuulete mõnda järgnevat heli, ärge ignoreerige neid – tegutsege võimalikult kiiresti, et vältida mittevajalikke kahjustusi ja kulutusi.
Voolava vee heli
Kui kuulete pidevat vee voolamise heli, võib see viidata lekke olemasolule torustikus. Väike leke võib muutuda suureks probleemiks ja põhjustada kulukaid kahjustusi, kui seda õigeaegselt ei kõrvaldata. Kontrollige kohti, kus vesi võib koguneda, näiteks valamut või vannituba.
Mõnel juhul võib külmadest torudest sooja vee voolamise ajal kostuda kerge tilkumise heli, mis on normaalne. Kui kahtlustate aktiivset leket, kontrollige veearvestit – kui näidik liigub isegi siis, kui te vett ei kasuta, on tegemist lekkega, mis vajab kõrvaldamist.
Veelekked on üks levinumaid ja kulukamaid kahjunõudeid, millega koduomanikud kokku puutuvad. Kiire reageerimine võib säästa teid suurtest kulutustest ja keerulistest remonditöödest tulevikus.
Sumisev heli lambipirni läheduses
Kui valguse sisselülitamisel kuulete suminat või vilinat, on aeg kutsuda elektrik. Kuigi mõned LED-lambid võivad vale paigalduse või toiteprobleemide tõttu kergelt sumiseda, ei tohiks lambid üldiselt mingit heli tekitada.
Mõnikord võib probleem olla vales võimsusega lambipirnis, kuid tõsisematel juhtudel võib tegemist olla elektriprobleemiga, mis nõuab professionaalset sekkumist. Elektriga pole nalja – kui kahtlustate probleemi olemasolu, on parem pöörduda spetsialisti poole.
Elektrilised helid võivad viidata lühisele, ülekuumenemisele või muudele riketele, mis võivad põhjustada tulekahju. Ärge kunagi alahinnake elektrisüsteemist tulevaid ebatavalisi helisid.
Vilistav heli gaasiseadmete läheduses
Kui kuulete vilistavat heli või ohkamisele sarnanevat heli pliidi või muu gaasiseadme läheduses, ärge püüdke probleemi põhjust iseseisvalt välja selgitada – lahkuge viivitamatult kodust! Gaasileke on äärmiselt ohtlik ja võib põhjustada plahvatuse või tulekahju.
Lahkudes ärge puudutage elektrilüliteid ega seadmeid, mis võivad tekitada sädet. Kui olete väljas, helistage kohe päästeteenistusse või gaasiettevõttesse, et probleemist teatada.
Gaasiseadmete puhul tuleks tähelepanu pöörata mitte ainult helidele, vaid ka lõhnadele – gaasi iseloomulik lõhn on sageli esimene märk võimalikust ohust. Reageerige kiiresti, sest tegemist on potentsiaalselt eluohtliku olukorraga.
Tilkuva vee heli kraanist
Tilkuv kraan võib tunduda tühise probleemina, kuid kui te seda ignoreerite, võib veearve osutuda palju kallimaks. Veelgi enam, aja jooksul võib tilk muutuda suuremaks lekkeks.
Kui te ei vaheta seda õigeaegselt, võib leke kahjustada kogu süsteemi ja teil tuleb vahetada kogu kraan. Seega ärge lükake seda edasi!
Tilkuv kraan raiskab mitte ainult vett, vaid võib põhjustada ka niiskuskahjustusi ja hallituse teket. Lihtne tihendi vahetus võib säästa palju raha ja vaeva tulevikus.
Mulisev tualett
Kui teie tualett pärast iga loputust muliseb, võib teil olla ummistus või probleem toru ventileerimisega. Väike ummistus võib aja jooksul süveneda ja kui seda õigeaegselt ei kõrvaldata, võite lõpuks silmitsi seista olukorraga, kus tualett täitub, kuid ei tühjene.
Ventilatsiooni puudumise korral õhutussüsteemis võib probleem olla keerulisem ja mõnikord nõuab see seina avamist uue ventilaatori paigaldamiseks, mis võib maksta mitu tuhat eurot. Regulaarne tualetisüsteemi kontroll võib aidata vältida selliseid kulukaid olukordi.
Mulisev tualett võib viidata ka kanalisatsioonisüsteemi probleemidele, mis võivad mõjutada kogu maja torustikku. Ärge ignoreerige neid helisid, sest need võivad olla märk tõsisemast probleemist.
Rütmiline kriiksutamine puitkonstruktsioonides
Kui kuulete puidust osadest rütmilist kriiksumist, võib see viidata putukate-kahjurite olemasolule. Puidumardikate emased munevad munad pragudesse ja kahjustatud kohtadesse, seejärel kooruvad vastsed ja söövad puidu sisemisi kihte.
Peamiste kahjurite hulka kuuluvad kooreüraskid, sikud ja toonesepad. Putukaid saab tuvastada puidu pinnal olevate väikeste aukude ja väljapudeneva puidutolmu järgi.
Paljud mardikad eelistavad niiskeid tingimusi, mis kiirendavad puidu mädanemist ja hõlbustavad vastsete teed. Putukate tõrjumiseks on kõige tõhusam keemiline töötlemine – kasutage insektitsiide või pöörduge spetsialistide poole.
Sahin, kraapimine ja piiksumine seintes
Kui kuulete seintes sahinat, kraapimist või piiksumist, võivad seal olla hiired. Need närilised võivad tungida majja väikeste pragude kaudu ja ronida mööda seinu, et pääseda pööningule, eriti külmal ajal.
Hiired kahjustavad seinu, isolatsiooni, puitkonstruktsioone ja isegi juhtmeid. Lisaks jätavad nad oma elukohtadesse jäätmeid, mis on elanike tervisele ohtlik, kuna närilised võivad olla nakkuste kandjad.
Hiirtest vabanemiseks sulgege kõik praod ja avad, mille kaudu hiired võivad majja pääseda, ning paigaldage mehaanilised või elektrilised lõksud, ultraheli peletid või söödad. Kui hiiri on palju või nad on asunud elama raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse, on parem pöörduda professionaalide poole.
Ebatavalised hääled ja sahin pööningul
Kui kuulete pööningult ebatavalisi hääli või sahinat, on tõenäoliselt sinna tunginud linnud. Paaritumisel ja pesade ehitamisel otsivad nad varjatud kohti eluaseme rajamiseks ning võivad sattuda sisse pragude ja katuse ventilatsiooniavade kaudu.
Linnud võivad lõhkuda soojusisolatsiooni ja kahjustada ventilatsioonikanaleid. Lisaks levitavad linnud parasiite, nagu lestad ja sulelised.
Lindude eemaldamiseks sulgege avad, mis võivad neile läbipääsuks muutuda, ja paigaldage kaitsevõrgud ventilatsiooni- ja korstnalõõridele. Pesa eemaldamiseks on parem pöörduda ornitoloogi poole, eriti kui pesas on munad või linnupojad.
Müra kodumasinatest
Kõige sagedamini tekitavad müra külmkapp, pesumasin ja pump. Kõigil neil seadmetel on normaalne töömüra, probleemidele viitavad ainult ebatavalised helid: undamine, sumin, kriiksutamine või lihtsalt tavalisest valjemad helid.
Kui külmkapp müriseb, võib põhjuseks olla kompressor, mis on vajalik ettenähtud miinustemperatuuri hoidmiseks. Suurenenud müra võib viidata selle kulumisele – külmkapp vajab remonti või tuleb osta uus.
Kui müra muutub tugevamaks, tuleb seade viia teenindusse. Veenduge, et kõik seadmed asuvad tasasel pinnal ja on korralikult kinnitatud, ning paigaldage seadmete alla spetsiaalsed mürasummutavad padjad, eriti kui need asuvad kõval põrandal.
Madalsageduslik sumin korteris
Kui märkate korteris madalsageduslikku suminat, mis kordub teatud ajavahemike järel, võib see olla märk tehnilistest probleemidest. Selline heli võib olla vaevumärgatav, kuid öösel võib see muutuda väga häirivaks ja põhjustada unehäireid.
Madalsageduslik sumin võib tuleneda ventilatsioonisüsteemidest, pumpadest või naaberkorterite seadmetest. Probleemi lahendamiseks on oluline tuvastada heli allikas ja konsulteerida vajadusel spetsialistidega.
Mõnikord võib selline heli olla tingitud hoone konstruktsiooni eripäradest või lähedal asuvatest tööstuslikest seadmetest. Ärge ignoreerige neid helisid, kuna need võivad mõjutada teie elukvaliteeti ja tervist pikema aja jooksul.
Varem rääkisime sellest, mida teha, kui pesumasin hüppab. Tavaliselt juhtub see pesu tsentrifuugimise ajal. Kuid on olemas lihtne viis, mis paneb selle paigale nagu naelutatud.