Madrats on magamistoa oluline element, mida kasutatakse igapäevaselt, mistõttu on plekkide teke vältimatu. Kui teie madrats vajab värskendamist või on sellele tekkinud väiksemad plekid, on võimalik seda puhastada koduste vahenditega ilma professionaalide abita. Alljärgnevad nõuanded ja meetodid aitavad teil erinevat tüüpi madratseid puhastada nii, et need säilitaksid oma kvaliteedi ja tagaksid tervisliku unekogemuse.
Madratsi puhastamise üldised reeglid
Enne kui asute madratsit puhastama, tuleb teada mõningaid põhitõdesid, mis aitavad vältida kahjustusi ja tagada parima tulemuse. Need põhimõtted kehtivad kõikide madratsi tüüpide puhastamisel ja aitavad pikendada teie madratsi eluiga.
- Madratsid kardavad liigset niiskust. Liigne niiskus võib kahjustada madratsi täidist ja rikkuda selle algsed omadused. Isegi madratsi kate võib liigse niiskuse tõttu kahjustuda.
- Vältige agressiivsete puhastusainete kasutamist. Liiga tugevad kemikaalid võivad kahjustada madratsi välimust ja tekstiilid imavad endasse teravaid keemilisi lõhnu pikaks ajaks. Allergiliste inimeste puhul on eriti oluline valida õiged puhastusvahendid.
- Puhastage madratsit vertikaalses asendis. Sellises asendis ei tungi vesi madratsi sisemistesse kihtidesse ja täidis ei saa kahjustada, isegi kui kasutate liiga palju niiskust.
- Mida värskem on plekk, seda lihtsam on seda eemaldada. Ajaga muutuvad kõik määrdumised püsivamaks ja nende eemaldamine on oluliselt keerulisem. Seega on kiire reageerimine määrdumise korral hädavajalik.
- Pöörake tähelepanu määrdumise ennetamisele. Ärge sööge voodis, kasutage madratsikaitseid ja eemaldatavaid katteid, mida saab masinaga pesta või välja vahetada.
Erinevat tüüpi madratsite puhastamise meetodid
Enne kui alustate madratsi puhastamist, on oluline teada täpselt, millest koosneb selle täidis. Just sellest sõltub esmajärjekorras sobivate puhastusvahendite ja meetodite valik. Kas olete kunagi mõelnud, kuidas erinevad madratsite materjalid mõjutavad puhastusprotsessi?
Vedrumadrats
Seda tüüpi madratseid on kategooriliselt keelatud puhastada vesilahustega. See on seotud eelkõige metallelementide olemasoluga madratsi sees, mis võivad roostetada ja lõplikult rikkuda madratsi kasutuskõlblikkuse.
Vedrumadratsite plekkide eemaldamiseks kasutage kuivpuhastuse meetodit. Parim lahendus on kasutada söögisoodat või keedusoola. Puistake üks neist toodetest madratsi pinnale ja jätke 10-12 tunniks. Seejärel eemaldage tolmuimejaga.
See meetod värskendab madratsit ja eemaldab pinnapealsed määrdumised. Lisaks aitab keedusool eemaldada rasvaplekke madratsilt. Kui soovite põhjalikumat puhastust, kasutage spetsiaalseid majapidamiskemikaale, mida saab poest osta.
Kookoskiuga madrats
Kookoskiud on üks looduslikumaid ja populaarsemaid materjale, mida kasutatakse piisava jäikuse saavutamiseks. See ei ole vastuvõtlik hallitusele, on hüpoallergeenne ja voodilutikad ei paljune selles.
Allpool on loetletud mõned meetodid, kuidas puhastada kookoskiuga madratsit koduste vahenditega:
- Niisutage plekke kergelt veega, puistake peale soola ja jätke paariks tunniks seisma. Seejärel pühkige soolajäägid ära, puhastage plekke vesinikperoksiidiga niisutatud salvrätikuga ja laske korralikult kuivada.
- Kasutage pihustit aknapuhastusvahendiga. Selline keemiline koostis ei jäta jälgi ja aurustub madratsi pinnalt kiiresti.
- Võite kasutada ka nõrka joodilahust – 20 tilka liitri vee kohta. Kandke lahus salvrätikuga plekkidele ja seejärel laske kuivada.
Villaga madrats
Looduslike villakiudude (kaameli, alpaka või lamba) olemasolu madratsites seab teatud nõuded nende puhastamisel. Kas olete teadlik, et villaga madratsid vajavad erilist hoolt?
Sellised madratsid nõuavad õrna hooldust, mis omakorda tähendab võimalust kasutada kuivi puhastusmeetodeid ilma nende omadusi kahjustamata. Villaga madratsit saab puhastada sooda ja soola abil, levitades neid madratsi pinnale.
Kui puhastate madratsikaitset, tasub tutvuda selle siltidega. Kui pesemiskeeldu pole, võib selle leotada jahedas vees vedelseebi abil. Pange tähele, et toodet ei tohi väänata ega painutada ning põhjalik kuivatamine nõuab värsket õhku.
Poroloonmadrats
Selline täidismaterjal on vastuvõtlik seente paljunemisele. Seetõttu tuleb pärast igasugust puhastamist magamiskoht eriti hoolikalt kuivatada. Kas teie madrats on poroloonist ja vajab värskendamist?
Plekkide eemaldamiseks kasutage seebilahust koos sooda lisamisega. Seda saab kõige ühtlasemalt peale kanda pihustiga. Poole tunni möödudes hõõruge plekki ettevaatlikult harjaga, loputage lahus puhta veega maha ja kuivatage madrats fööniga, ventilaatoriga või muude vahenditega.
Erinevat tüüpi plekkide eemaldamine
Mitte alati pole vaja madratsit koduste vahenditega põhjalikult puhastada. Sageli antakse tugevalt määrdunud tooted keemilisse puhastusse. Ent punktuaalne erinevate plekkide eemaldamine on vajalik üsna tihti.
Vereplekid
Sellist orgaanilist materjali ei tohi mingil juhul töödelda kuuma veega. See muudab vere hüübimise ja selle jälgedest vabanemine muutub kordades keerulisemaks.
Vereplekke saab kergesti eemaldada vesinikperoksiidi abil. Pärast viit minutit toimet võite vahu salvrätikuga eemaldada. Kui jälg pole täielikult kadunud, võite selle niiske soolaga paariks tunniks üle puistata ja seejärel peroksiidiga protseduuri korrata.
Kui teil on kodus ammoniaaki, proovige seda kasutada. Lahjendamata 10% toode kandke plekile, 15 minuti pärast peske puhta veega maha. Vanemate verplekkide puhul soovitatakse neid enne seda niisutada vedela soojendatud glütseriiniga.
Hallitusjäljed
Kui hallituskahjustus on ulatuslik, on sellega iseseisvalt praktiliselt võimatu toime tulla ja parem on pöörduda professionaalide poole. Aga väiksemaid tumedaid plekke saab kodus edukalt puhastada.
Niisutage plekid äädika või alkoholiga ja jätke madrats päikselise ilmaga õhu kätte. Toode peaks põhjalikult kuivama. Seejärel imege madratsit tolmuimejaga. Hallitusspoore sisaldav tolmukott on parem ära visata ja konteiner pesta puhtaks.
Pärast seda on soovitatav pihustada hallitusjälgedele desinfitseerivat vahendit, et bakteritest lõplikult vabaneda. Ja taas kuivatage magamiskoht õhu käes.
Uriiniplekid
Kui madratsil magab laps või lamav täiskasvanu, võib toode seda tüüpi vedelikust kannatada. Kas teate, kuidas uriiniplekkidest tõhusalt vabaneda?
Plekkidest ja lõhnast vabanemiseks on vaja tegutseda võimalikult kiiresti. Valmistage segu sidrunimahla ja keedusoolaga, kandke määrdunud kohale ja jätke 2 tunniks seisma. Pärast jääkide eemaldamist niiske salvrätikuga pühkige koht äädikaga.
Ulatuslike ja vanemate plekkide puhul tasub pöörduda professionaalse keemilise puhastuse poole.
Rasva- ja kosmeetikaplekid
Kui madratsile on tekkinud rasvaplekid või värvilised jäljed dekoratiivkosmeetikast, aitab meditsiinilise alkoholi lahus. Kandke see plekile ja oodake, kuni pind kuivab.
Tundmatu päritoluga plekid
Määrdumist ei pruugi alati kohe märgata ja sageli ei tea me, mis on selle põhjustanud. Sellisel juhul kasutage universaalset retsepti kõigi plekkide vastu.
Klaasis vesinikperoksiidis segage 3 supilusikatäit soodat ja tilk vedelat seepi või mõnda muud puhastusvahendit, näiteks nõudepesuvahendit. Soovitatakse valada see lahus pihustisse ja kanda madratsi kattele. 10-15 minuti pärast imege madratsi pind tolmuimejaga.
Ebameeldiv lõhn
Universaalne viis madratsi värskendamiseks ja neutraalse lõhna andmiseks võib olla järgmine retsept: Pooles liitris vees lahustage teelusikatäis pesupulbrit ja veerand klaasi söögisoodat. Saadud lahus valage pihustisse ja pritsige sellega magamiskohta ühelt poolt.
Õhukese ühtlase kihina puistake see sama pool soodaga ja jätke 10-12 tunniks seisma. Seejärel puhastage madratsi pind tolmuimeja või harjaga ja korrake protseduuri teise poole suhtes.
Madratsi puhtus on oluline mitte ainult esteetilisest aspektist, vaid ka tervise seisukohalt. Järgides eeltoodud soovitusi, saate pikendada oma madratsi eluiga ja tagada endale tervisliku une. Pidage meeles, et ennetamine on alati lihtsam kui tagajärgede kõrvaldamine – kasutage madratsikaitsmeid, vahetatavaid katteid, tuulutage madratsit regulaarselt ja pöörake seda ümber ning kasutage kord kuus tolmuimejat tolmu ja pinnapealsete määrdumiste eemaldamiseks.