Sügis toob endaga kaasa õunte küpsemise aja, mil aedades valmivad need maitsvad ja tervislikud viljad. Tihtipeale on saak nii rikkalik, et tekib küsimus, kuidas säilitada õunu nii, et nad püsiksid kaua värskena. Selles artiklis jagan praktilisi nõuandeid ja tõestatud meetodeid, kuidas säilitada õunu võimalikult kaua, säilitades samal ajal nende naturaalse maitse ja tekstuur.
Miks säilitada õunu?
Õunte säilitamine on oluline mitmel põhjusel. Esiteks aitab see vähendada toidu raiskamist, võimaldades meil nautida neid vilju ka väljaspool nende hooaega. Teiseks, säilitamine võimaldab meil hoida käepärast tervislikku vahepala, mis on rikas vitamiinide ja kiudainete poolest. Lisaks on see kuluefektiivne, sest pärast hooaja lõppu tõusevad puuviljade hinnad ja organismi vitamiinivarude täiendamine muutub kallimaks.
Õunte säilimise viisid
Õunte säilitamiseks on mitmeid viise. Kõige olulisem on valida õiged õunad – tugevad, küpsed ja vigastusteta. Säilitamiseks sobivad paremini happelisemad ja tihkema viljalihaga sordid.
Õunu tuleks hoida jahedas, pimedas ja niiskes kohas, näiteks keldris või külmkapi alumisel riiulil. Oluline on hoida õunu eraldi teistest puu- ja köögiviljadest, kuna õunad eritavad etüleengaasi, mis kiirendab teiste toiduainete riknemist. Kortermajades võib õunu hoida rõdul, näiteks spetsiaalses hoiukapis.
Kuidas õunu värskena säilitada?
Õunte värskena säilitamise võti on õige temperatuur ja niiskustase. Ideaalne temperatuur õunte säilitamiseks on umbes 0–4 °C juures, niiskustase peaks olema 90–95%. Õunu võib säilitada ka spetsiaalsetes õhukindlates anumates või kilekottides, mis aitavad säilitada niiskust ja vähendada etüleengaasi mõju. Samuti on oluline regulaarselt kontrollida õunu ja eemaldada riknenud või kahjustatud viljad, et vältida teiste õunte riknemist.
Säilitamise aeg sõltub õuna sordist ja säilitamistingimustest. Mõned õunasordid võivad korralikult säilitatuna püsida värskena mitu kuud, isegi kuni pool aastat. Oluline on märkida, et mida kauem õunu säilitatakse, seda rohkem nad kaotavad oma maitseomadusi ja tekstuuri.
Õunte säilitamine õunakastme kujul
Õunu saab säilitada mitte ainult värskelt, vaid ka konserveeritud kujul. Kõige lihtsam ja odavam on neist kaste valmistada. Selle valmistamise protseduur on väga lihtne.
Koostisosad | Kogus |
Värsked õunad | umbes 1,5 kg õunu (või umbes 9 keskmise suurusega õuna) |
Vesi | 1 tass (250 ml) |
Suhkur | 1/3 või 2/3 tassi (kui täistass on 250 ml) |
Kaneel | 1/4 teeluusikat |
Võta 1,5 kilo õunu, koori need, lõika välja südamik koos seemnetega ja tükelda. Pane need paksupõhjalisse potti ja lisa 1 tass vett ja umbes pool tassi suhkrut. Keeta keemiseni, kata kaanega ja keeda õunu madalal tulel umbes 20 minutit, kuni vesi on aurustunud ja õunad on pehmed.
Pärast seda pane õunad blenderiga ühtlaseks massiks. Vala eelsteriliseeritud purkidesse, sule need tihedalt kinni ja aseta säilitamiseks külmkappi. Kastme kujul säilivad õunad kuni aasta.
Kuivatatud õunte säilitamine
Veel üks populaarne õunte säilitamise viis on nende kuivatamine. Kuivatamiseks on mitmeid võimalusi, kuid siinkohal räägin sulle, kuidas seda teha linnakorteris. Kõige lihtsam viis on kasutada praeahju.
Lõika õunad viiludeks, eemaldades südamik koos seemnetega. Aseta need küpsetuspaberiga kaetud küpsetusplaadile. Kuumuta ahi 50 kraadini ja pane õunad 1 tunniks sisse, ilma kaane tihedalt sulgemata.
Tunni möödudes tõsta temperatuur 70 kraadini ja jäta umbes 2 tunniks seisma. See aitab eemaldada õunadest allesjäänud niiskuse. Pärast seda vähenda temperatuuri 50 kraadini ja lase veel paar tundi kuivada. Sel ajal võib ukse sulgeda.
Kuivatatud õunte valmidus määratakse nende värvi järgi. Lõpuks peaksid need olema kahvatud, kuid mitte mingil juhul kõrbenud. Kuivatatud kujul säilivad õunad umbes aasta.
Õunte säilitamine on lihtne, kuid nõuab teadlikkust ja hoolt. Järgides neid lihtsaid nõuandeid, saad vähendada toidu raiskamist ja hoida oma lemmikõunu alati käepärast. Pea meeles valida õiged sordid, säilitada neid õiges keskkonnas ja regulaarselt kontrollida nende seisukorda. Head õunte nautimist!