Kodu

Kuidas puhastada valamut põhjalikult ja tõhusalt?

Valamu on iga kodu keskne osa, mida kasutatakse igapäevaselt nii köögis kui ka vannitoas. Kraanikauss kogub mustust, rasva, toidu- ja seebijääke, mis võivad tekitada plekke ning ebameeldivat lõhna. Kuidas hooldada oma valamut nii, et see oleks alati särav, ja kas on olemas lihtsaid rahvapäraseid nippe, mida proovida?

Kui tihti tuleb valamut puhastada?

Valamu puhastamise sagedus sõltub kasutuskoormusest ja mustuse tüübist. Köögivalamut tuleks loputada iga päev ja vähemalt kord nädalas põhjalikult puhastada, et eemaldada toidujäägid ja rasv. Vannitoavalamu vajab samuti igapäevast loputamist ning põhjalikku puhastust vähemalt kaks korda kuus, et hoida ära seebijäägid, katlakivi ja võimaliku hallituse tekke, mida soodustab kõrge õhuniiskus.

Regulaarne puhastamine aitab säilitada valamute hügieeni ja esteetilist välimust nii köögis kui ka vannitoas. Köögis aitab valamu puhtus vältida toidujääkidest tingitud lõhnu ja bakterite levikut. Vannitoas koguneb lisaks seebijääkidele ka karvade jääke, eriti meestel raseerimise ajal, ning kõrge õhuniiskus võib põhjustada hallituse teket, mis vajab eraldi tähelepanu.

Mõlema valamu igapäevane loputamine koos regulaarse süvapuhastusega aitab ennetada mustuse ja bakterite kogunemist ning lihtsustab hooldust. Puhastatud valamu tagab pikaajalise vastupidavuse ja loob tervisliku ning meeldiva keskkonna igapäevaseks kasutamiseks.

Vaata lisaks
Kuidas vältida raseerimisjärgset nahaärritust?

Vahendid valamu puhastamiseks

Valamut saab puhastada nii looduslike kui ka keemiliste vahenditega. Keemiliste puhastusvahendite puhul tasub valida tuntud Euroopa ja Eesti brände, näiteks Cif, Frosch ja Mayeri, mis pakuvad tõhusaid lahendusi erinevate materjalide jaoks. Looduslikud vahendid, nagu sooda, äädikas ja sidrunimahl, on pehmemad ning sobivad hästi õrnade pindade ja rahvapäraste nippide katsetamiseks.

Kuidas puhastada keraamilist valamut?

Keraamilised valamud on Eesti kodudes kõige levinumad, sest need on vastupidavad ja stiilsed. Keraamiline kraanikauss võib siiski olla tundlik kriimustuste suhtes, mistõttu tuleks vältida abrasiivseid harju ja teravaid esemeid. Puhastamiseks sobivad õrnatoimelised vahendid, näiteks Cif või äädika ja sooda segu, mida saab hõõruda pehme käsnaga, loputada sooja veega ning vajadusel lisada sidrunimahla, mis aitab neutraliseerida ebameeldivaid lõhnu.

Kodused vahendid keraamika puhastamiseks:

  • Äädika ja sooda pasta kergete plekkide eemaldamiseks
  • Sidrunimahl katlakivi vastu ja värske lõhna andmiseks
  • Soolaga hõõrumine eriti kangete plekkide korral

Kuidas puhastada roostevabast terasest valamut?

Roostevabast terasest kraanikaussid on köökides populaarsed, kuna need on kerged, vastupidavad ja lihtsalt hooldatavad. Need võivad siiski koguda veeplekke ning aja jooksul tekivad pinnale õrnad kriimud, mida on võimalik vältida pehme lapi ja õrnade vahendite abil. Puhastamiseks sobivad õrnatoimelised puhastuskreemid, sooda ja soe vesi, ning pärast loputamist tuleks pind hoolikalt kuivatada, et valamu püsiks veejälgedeta.

Kodused vahendid roostevaba terase hooldamiseks:

  • Soodapasta veeplekkide eemaldamiseks
  • Sidruniga hõõrumine läike taastamiseks
  • Äädikalahus rasvase pinna puhastamiseks

 

Kuidas puhastada graniidist valamut?

Graniidist valamu on pigem luksuslik valik, mida leidub sagedamini eramutes või uutes korterites. Kuna graniit on poorsem materjal, vajab see spetsiaalset hooldust ja õrnemaid vahendeid. Puhastamiseks sobivad looduslikud seebilahused või äädikaga lahjendatud vesi, samas tuleks vältida happelisi või väga abrasiivseid aineid, et kraanikauss säilitaks oma esialgse läike.

Kodused vahendid graniidi puhastamiseks:

  • Õrn seebivesi koos söögisoodaga
  • Lahjendatud äädikas (1:5) kergema mustuse eemaldamiseks
  • Pehme mikrokiudlapp valamu kuivatamiseks ja läike säilitamiseks

Kuidas puhastada tektaniidist kraanikaussi?

Tektaniit on kaasaegne ja vastupidav materjal, mida kasutatakse sageli uutes köökides tänu selle kriimustuskindlusele ja lihtsale hooldusele. Selle materjali puhastamiseks sobivad õrnad vahendid, näiteks sooda ja vesi või Cif Cream, mida saab pehme käsnaga rahulikult hõõruda. Pärast loputamist tuleks valamu hoolikalt kuivatada, et vältida veejälgi, ning vajadusel võib kasutada sidrunimahla, mis annab kraanikausile värske lõhna.

Kodused vahendid tektaniidi puhastamiseks:

  • Soodalahus rasva ja seebijääkide eemaldamiseks
  • Sidruniviilud kergete plekkide puhastamiseks ja lõhnade neutraliseerimiseks
  • Õrnalt niisutatud soolapasta kangemate plekkide korral
Vaata lisaks
Kuidas WC-potti õigesti puhastada ja hooldada?

Valamu regulaarne puhastamine tagab selle pikaajalise vastupidavuse, kauni välimuse ja hügieeniliselt puhta keskkonna. Oluline on valida puhastusmeetod ja -vahendid vastavalt materjalile, kombineerides vajadusel keemilisi lahendusi rahvapäraste nippidega. Kui hooldad valamut (kraanikaussi) järjepidevalt nii looduslike kui ka spetsiaalsete vahenditega, püsib see särav ja värskelt lõhnav, pakkudes igapäevaselt mõnusat kasutuskogemust.

Back to top button