Iga köögiseade, eriti see, mida igapäevaselt kasutatakse, vajab regulaarset hooldust. Kindlasti olete tundnud ebameeldivat lõhna, mis tuleb rösterist, kui soovite selles maitsvat viilu leiba röstida. See tähendab, et röster on saastunud ja vajab puhastamist, ning täna selgitan teile, kuidas seda õigesti teha. Kas olete kunagi mõelnud, miks teie röster ei tööta enam nii tõhusalt kui varem?
Miks röster määrdub?
Röster määrdub peamiselt seetõttu, et leib laguneb kuumutamise ajal ja leivapuru kukub seadme sisemusse. Aja jooksul need purukesed jäävad seadme põhja ja seintele, kus need järgmise kasutamise ajal võivad kõrbema hakata. Need kõrbenud osakesed eraldavad ebameeldivat lõhna, mis rikub värskelt röstitud leiva maitse.
Lisaks puruosakestele võib röstri määrdumist põhjustada ka rasv, mis eraldub teatud toiduainetest, nagu juustuga võileibadest või muudest küpsetistest. See rasv koguneb röstri sisepindadele, muutub aja jooksul kleepuvaks pindeks ning kogub endasse veel rohkem puru ja mustust. Järjepideva puhastamise puudumine võib põhjustada ka bakterite levikut, eriti kui seadet pikka aega ei kasutata, ning isegi küttespiraali läbipõlemist.
Vee kasutamine
Röstri sisemust on kategooriliselt keelatud veega pesta. Röster on elektriseade ja selle sisemisi komponente, sealhulgas kuumutuselemente, ei tohi veega puhastada. Vee kasutamine on lubatud ainult välispindade puhastamiseks lapiga. Mõnel juhul võib puhastusaine eemaldamiseks kasutada kergelt niisket lappi (millest räägime artiklis edaspidi).
Enne puhastamist veenduge alati, et seade on vooluvõrgust lahti ühendatud ja täielikult jahtunud. Kas teadsite, et enamik röstri riketest on seotud just vale puhastamistehnikaga?
Esimene samm: leivapurust vabanemine
Röstri puhastamist alustatakse alati purualuse tühjendamisest, mis on seadme kõige lihtsamini ligipääsetav osa. Enamikus mudelites on seadme alumises osas spetsiaalne alus, kuhu toidu valmistamise ajal kukuvad toiduosakesed.
Eemaldame aluse ja raputame prügi välja. Seejärel võib seda kas salvrätiguga pühkida või tugeva määrdumise korral niiske lapiga pühkida või kraanikausis pesta (eemaldatava aluse puhul on see lubatud), kuid kohe pärast seda kuivaks pühkida.
Eemaldatava aluse puhastamine
Pange alus tagasi alles siis, kui olete veendunud, et see on täiesti kuiv. Niiske alus seadmes võib põhjustada korrosiooni teket. Kui alus ei ole eemaldatav, siis lihtsalt keerake röster ümber ja raputage õrnalt (ärge pingutage üle!). Vaatamata sellele jääb tõenäoliselt osa purukesi mõlemal juhul seintele.
Seintele jäänud puru puhastamine
Nende pindade puhastamiseks sobib kõige paremini pikavõtulise varre ja pehme harjastega hari. Puhastage ettevaatlikult, ilma tugevalt vajutamata, ülejäänud mustusest. Samuti võite selleks kasutada kiudvaba salvrätti, mis ei jäta kiude maha (see on oluline).
Alternatiivsed puhastusviisid
Äärmisel juhul võite ülejäänud osakesed välja puhuda fööniga või madala võimsusega käsitolmuimejaga. Ärge kasutage täisvõimsusel töötavat tolmuimejat, sest see võib kahjustada röstri sisemisi osi. Kas teate, et regulaarne röstri puhastamine pikendab seadme eluiga oluliselt?
Tõsiste määrdumistega võitlemine
Kui kasutamise käigus on tekkinud kõrbenud kiht, võite kasutada järgmisi vahendeid, mis on iga perenaise köögis olemas:
- Jäme keedusool
- Sooda
- Pintsel, hari, lapp
- Tihe paber või tükk pappi
- Toidukile või teip
Esimene meetod nõuab järgmisi samme: võtke jämedat keedusoola ja täitke see läbi leivatasku peaaegu täis. Peate selle katma nii, et sool välja ei pudeneks. Selleks sobib tugeva paberi leht või papp. Asetage see peale ja mähkige kõik koos toidukilesse.
Soola raputamise käigus eemalduvad kõrbenud kiht ja rasvajäägid. Lisaks desinfitseerib koostis sisepinda, takistades bakterite paljunemist. Pärast raputamist eemaldage kogu sool seest. Kindlasti pühkige pärast seda harja ja salvrätikuga üle.
Teine meetod hõlmab sooda ja vee segamist, et valmistada paks pasta. See segu eemaldab kõrbenud kihi ja rasva. Kas olete märganud, kui tõhusalt sooda toimib isegi kõige tõsisemate köögimäärdumiste korral?
Korpuse puhastamine
Korpus on tavaliselt valmistatud plastikust. See on üsna vähenõudlik materjal. Määrdumisest vabanemiseks aitab pehme käsn, tilk nõudepesuvahendit ja salvrätik. Ärge kasutage abrasiivseid pulbreid, kõvasid harju või metallkäsna – need võivad jätta jälgi ja kriimustusi.
Kui välispinnale on sattunud rasvatilgad, eemaldame need sama toidusoodapasta abil. Kandke pasta mõneks minutiks peale ja eemaldage niiske lapiga, seejärel pühkige pehme salvrätikuga üle. Sellega tagame, et teie röster näeb välja nagu uus ja töötab tõhusalt.
Ennetav hooldus
Röstri puhastamine on palju lihtsam, kui teete seda regulaarselt ja ei lase suurtel määrdumistel tekkida. Pärast igat kasutamist eemaldage purualus ja tühjendage see. See võtab vaid mõne sekundi, kuid hoiab ära puru kogunemise ja võimaliku kõrbemise järgmisel kasutuskorral. Lisaks aitab see vältida ebameeldiva lõhna teket ja bakterite kasvamist.
Röstri välispinda tuleks samuti regulaarselt pühkida kergelt niiske lapiga, eriti kui näete sellel rasva- või toiduplekke. Ärge kunagi kastke röstrit vette ega laske vedelikel sattuda seadme sisemusse. Kas teadsite, et isegi väike kogus vett võib kahjustada elektroonikat ja muuta seadme kasutuskõlbmatuks?
Röstri hooldus ei põhjusta probleeme isegi siis, kui on tekkinud tõsiseid määrdumisi nagu kõrbenud kiht või rasvajäljed. Puhastamine toimub käepäraste vahenditega, mis on iga perenaise köögis olemas. Peamine on neid lihtsaid samme mitte unustada ja teha neid õigeaegselt. Regulaarne hooldus tagab röstri pika eluea ja alati maitsvad, värskelt röstitud viilud hommikusöögiks.