Gaasipliit on köögis üks enim kasutatavaid seadmeid, mis paratamatult määrdub igapäevase kasutamise käigus. Toidu valmistamisel pritsib rasv, vedelikud keevad üle ja tekivad kõrbenud plekid, mis aja jooksul kinnituvad pliidi pinnale. Õnneks on olemas mitmeid efektiivseid meetodeid, kuidas eemaldada isegi kõige raskemaid mustuseplekke, kasutades kas spetsiaalseid puhastusvahendeid või lihtsaid koduseid aineid, mis on igas majapidamises olemas.
Miks gaasipliit määrdub?
Gaasipliidi määrdumine on igapäevase kasutuse loomulik tagajärg, kuid teades põhjuseid, saame ennetada liigset mustuse kogunemist. Toidu valmistamisel tekib õhku rasvaosakesi, mis sadestuvad gaasipliidi pinnale ja aja jooksul kihistuvad. Need kogunevad eriti tugevalt põletite ümber ja restidele, kus kõrge temperatuur muudab rasva kleepuvaks ja raskesti eemaldatavaks.
Lisaks rasvale tekivad plekid ka toidujääkidest, mis keevad üle või pritsivad toiduvalmistamise ajal. Kui neid ei puhastata kohe, võivad need kuivada ja kõrbeda, muutudes tugevasti pinnale kinnitunud mustuseks. Eriti keeruline on olukord gaasipliidi põletite ja düüside ümbruses, kus koguneb mitte ainult rasv, vaid ka tolm, mis ajapikku võib mõjutada isegi pliidi tööd.
Millega puhastada gaasipliiti?
Gaasipliidi puhastamiseks on saadaval mitmeid spetsiaalseid puhastusvahendeid, mis aitavad tõhusalt eemaldada rasva ja kõrbenud mustust. Igapäevaseks puhastamiseks sobivad hästi vahendid nagu “Ecover”, “Method” või “Frosch”, mis on õrnemad ja keskkonnasõbralikumad. Tugevamate plekkide ja kõrbenud mustuse jaoks võib kasutada tugevamaid puhastusvahendeid, näiteks “HG Grease Away” või “Dr. Beckmann Küchen Reiniger”, mis sisaldavad tõhusamaid toimeaineid.
Enne keemiliste puhastusvahendite kasutamist tasub siiski kaaluda leebemaid alternatiive. Sageli võivad kodused vahendid olla sama efektiivsed, kuid keskkonnasõbralikumad ja ohutumad kasutada. Paljud perenaised eelistavad kasutada söögisoodat, äädikat, sidrunimahla või ammoniaaki, mis on tõestanud oma efektiivsust aastate jooksul.
Puhastamine koduste vahenditega
Ammoniaak ehk nuuskpiiritus on tõhus vahend rasva lahustamiseks. Kandke seda määrdunud pinnale ja jätke mõneks tunniks mõjuma, seejärel loputage hoolikalt. Pidage meeles, et ammoniaagil on terav lõhn, mistõttu tuleks seda kasutada hästi ventileeritud ruumis, võimalusel avatud akendega ja kindlasti kandke kaitsekindaid ning maski.
Söögisoodat võib kasutada kahel viisil: kas niiske käsnaga pinnale kandes, kus see toimib õrna abrasiivina, või paksema pastana. Soodapasta valmistamiseks segage pool klaasi soodat vähese veega, kandke see määrdunud pinnale ja jätke paariks tunniks mõjuma. See meetod sobib eriti hästi kõrbenud plekkide eemaldamiseks, kuid vältige seda läikivatel pindadel.
Äädikas on tõhus värske mustuse eemaldaja. Raskema mustuse puhul segage äädikas võrdses koguses veega, valage see pihustuspudelisse ja pihustage puhastatavatele pindadele. Seejärel puistake peale õhuke kiht söögisoodat. Keemiline reaktsioon, mis tekib, aitab mustust lahustada. Laske segul toimida umbes 30 minutit, seejärel peske pinnad puhtaks ja kuivatage.
Majapidamisseep (72% või 76% rasvhapete sisaldusega) on samuti tõhus puhastaja tänu oma kõrgele leeliselisusele. Valmistage seebilahus, riivides veerand seebitükki ja lahustades seda 5 liitris kuumas vees. Leotage detaile selles lahuses mõned tunnid. Alternatiivina võite valmistada puhastusvahendi, segades 50 g seebihelbeid kuuma veega pastaks, lisades 40 g kaltsiumsoodat ja 100 g äädikat.
Kuidas õigesti puhastada?
Gaasipliidi puhastamine nõuab teatud ettevaatusabinõude järgimist, et tagada ohutus ja vältida seadme kahjustamist. Gaasipliit on potentsiaalselt ohtlik seade, mistõttu tuleb puhastamisel järgida kindlaid reegleid. Järgnevalt leiate samm-sammulise juhendi, kuidas gaasipliiti ohutult ja efektiivselt puhastada.
- Sulgege gaasikraan ja eemaldage pliit vooluvõrgust, kui sellel on elektrisüütaja või elektriline ahi.
- Oodake, kuni pliit on täielikult jahtunud, et vältida põletusi ja kemikaalide aurustumist.
- Eemaldage kõik eemaldatavad osad: restid, põletite katted ja muud detailid.
- Puhastage rest kas ammoniaagiga (leotades seda suletud kilekotis), soodapastaga või kuumutades (eriti malmresti puhul ahjus vähemalt 15 minutit, asetades ahju põhja veega täidetud nõu).
- Puhastage põletite katted kas äädika- ja veelahuses või seebivees leotades 15-30 minutit, seejärel hõõruge käsnaga.
- Kontrollige põletite gaasiavasid ja puhastage need vajadusel hoolikalt.
- Puhastage nupud sooda ja äädika seguga või alkoholi ja vee lahusega, kasutades hambaharja või vatitikku.
- Puhastage pliidiplaat, kastes selle veega, millele on lisatud sidrunimahla, äädikat või ammoniaaki, laske 30 minutit seista ja seejärel loputage.
- Ahju puhastamiseks kasutage kas ammoniaaki (200 ml ammoniaaki ahjuplaadil, lisage vett ja jätke 1-2 tunniks suletud ahju) või sooda ja soola segu (kandke see ahju seintele ja jätke ööseks).
- Kui kõik osad on puhastatud, kuivatage need hoolikalt ja paigaldage tagasi.
Gaasipliidi korrapärane puhastamine ei ole ainult esteetiline küsimus, vaid ka ohutuse ja efektiivsuse tagatis. Kasutades eespool kirjeldatud meetodeid ja vahendeid, saate oma gaasipliidi hoida puhtana ja heas töökorras ilma suure vaevata. Kui leebemad vahendid ei anna soovitud tulemust, võite proovida spetsiaalseid puhastusvahendeid, kuid pidage alati meeles järgida tootja juhiseid ja kasutada kaitsevahendeid.