Kodu

Kuidas õhupuhastit rasvast puhastada: lihtsad vahendid, mis töötavad

Köögikubu ehk õhupuhasti on üks köögisisustuse elemente, mis kasutamisel paratamatult määrdub. Rasva ja mustus kogunevad nii seadme välispinnale kui ka rasvafiltrile, muutes seadme välimuse ebaesteetiliseks ning vähendades selle tõhusust. Õnneks saab ka kõige raskema ja vanemat rasva eemaldada, kasutades selleks kas spetsiaalseid puhastusvahendeid või lihtsaid koduseid vahendeid.

Miks õhupuhasti määrdub ja miks seda puhastada?

Õhupuhasti ülesanne on eemaldada õhust toiduvalmistamisel tekkivad aurud, rasv ja lõhnad. Töö käigus jääb osa rasvast seadme pindadele ning filtritesse, mis aja jooksul koguneb ja moodustab kleepuva kihi. Regulaarne puhastamine on vajalik, sest see hoiab seadme töökorras, pikendab selle eluiga ja tagab tõhusa õhupuhastuse.

Kui rasvafiltreid ei puhastata regulaarselt, võib see oluliselt vähendada õhupuhasti jõudlust ning põhjustada isegi tuleohtlikke olukordi. Liigne rasvakiht võib suurema kuumuse korral süttida, mistõttu on puhastamine ka ohutusnõuete täitmiseks hädavajalik. Kas te teadsite, et korralikult hooldatud õhupuhasti töötab kuni 30% tõhusamalt kui määrdunud seade?

Millal ja millega õhupuhastit puhastada?

Õhupuhastit on soovitatav puhastada regulaarselt, sõltuvalt kasutamise sagedusest. Aktiivsete kokandusharrastajate köökides peaks rasvafiltreid puhastama vähemalt kord kahe nädala jooksul, harvem kasutamise puhul piisab ka kord kuus või kord 2-3 kuu jooksul. Õhupuhasti korralik puhastamine hoiab õhu köögis puhtana ja vähendab koristusele kuluvat aega.

Puhastamiseks saab kasutada nii spetsiaalseid puhastusvahendeid kui ka koduseid alternatiive. Värsked rasvaplekkid tulevad tavaliselt maha nõudepesuvahendiga, kuid vanemate ja paksema rasvakihi jaoks võib vaja minna tugevamaid vahendeid. Soda, äädikas, sidrunhape, sinepipulber, ammoniaak ja isegi Coca-Cola on tuntud kodused vahendid, mis aitavad rasva eemaldada.

Vaata lisaks
Kuidas eemaldada rasva köögist ja hoida pindasid puhtana?

Kuidas puhastada õhupuhastit koduste vahenditega?

Kodused puhastusvahendid on sageli sama tõhusad kui kallid spetsiaalsed tooted, kuid neid leiab iga köögikapist ja need on ka keskkonnasõbralikumad. Koduste vahendite kasutamine võimaldab teil säästa raha ja vältida tugevate kemikaalide kasutamist, mis võivad tekitada ärritusi või kahjustada õhupuhasti materjale. Järgnevad kodused meetodid on läbi aegade ennast tõestanud kui lihtsad ja tõhusad viisid rasvase õhupuhasti puhastamiseks.

  • Sooda on üks efektiivsemaid koduseid vahendeid rasvase õhupuhasti puhastamiseks. Segades klaasi soodat ja mõned tilgad nõudepesuvahendit kuuma veega, tekib lahus, milles saab rasvafiltreid 10 minutit leotada. Seejärel piisab filtri loputamisest sooja veega ja kuivatamisest.
  • Äädikahape töötab samuti hästi rasvastunud filtrite puhastamisel. Rasvafiltri asetamisel äädikalahusesse 10-15 minutiks, lahustub rasv ning seejärel tuleb filter loputada. Äädikaga töötamisel on soovitatav kasutada kindaid ning ruumi hiljem tuulutada, kuna äädikahappel on terav lõhn.
  • Sidrunhape, mida lisatakse paljudesse puhastusvahenditesse, suudab samuti kõvastunud setteid eemaldada. Poolikut sidrunit saab kasutada otse õhupuhasti pinna hõõrumiseks või valmistada lahus (3-4 pakikest sidrunhapet 2 liitri vee kohta). Filtrid tuleks asetada lahusesse ööseks ja hommikul loputada jooksva vee all.
  • Ammoniaagivesi ehk nuuskpiiritus sobib hästi rasvase mustuse eemaldamiseks, eriti kui see pole veel väga vana. Lahustage 100 ml nuuskpiiritust 3,5 liitris soojas vees ja jätke filter selles 2-4 tunniks seisma. Seejärel eemaldage pehmenev rasv harjaga ja loputage filter veega. Ammoniaagilahusega töötades kasutage kindlasti respiraatorit ja tuulutage ruumi.
  • Sinepipulber on üks vanemaid, nn. vanaemade meetodeid, mida mõned perenaised kasutavad ka tänapäeval. Segage 2 teelusikatäit šampooni 3-5 supilusikatäie sinepipulbriga, seejärel lisage kuuma vee ja äädika lahust suhtes 1:1. Seguge hoolikalt kuni paksema konsistentsi saavutamiseni ja kandke segu filtri mõlemale küljele. Katke sooja vette kastetud rätikuga ja jätke 30-40 minutiks seisma.
  • Coca-Cola ja teised sarnased joogid sisaldavad happeid, mis aitavad rasva lahustada. Filtri asetamine Coca-Cola sisse pikemaks ajaks ja seejärel mustuse eemaldamine võib olla üllatavalt tõhus meetod. Valgendi ehk kloori sisaldavad puhastusvahendid sobivad õhupuhasti korpuse puhastamiseks. Vana hambaharja ja valgendit kasutades saab ringikujuliste liigutustega rasva ja mustuse eemaldada ning seejärel sooja veega loputada.

Kuidas õigesti õhupuhastit puhastada?

Õige puhastusviis tagab, et teie õhupuhasti töötab efektiivselt ja näeb hea välja. Enne puhastamist on oluline õhupuhasti vooluvõrgust välja lülitada, et vältida võimalikke õnnetusi. Järgnevalt on toodud sammud, mis aitavad õhupuhastit põhjalikult puhastada.

  1. Lülitage õhupuhasti vooluvõrgust välja ohutuse tagamiseks.
  2. Eemaldage ülemine paneel (kui see on olemas) ja võtke välja rasvafiltrid.
  3. Leotage rasvafiltreid valitud puhastuslahuses vastavalt määrdumisastmele.
  4. Puhastage filtrid pehme harja või käsnaga ja loputage põhjalikult.
  5. Kontrollige söefiltreid (kui need on kasutusel) ja vajadusel asendage need, kuna söefiltreid ei saa pesta.
  6. Puhastage õhupuhasti korpus sobiva puhastusvahendiga, eriti tähelepanelikult puhastage nuppe ja lüliteid.
  7. Kuivatage kõik osad põhjalikult ja paigaldage filtrid tagasi alles siis, kui need on täiesti kuivad.
Vaata lisaks
Mikrolaineahju puhastamine: tõhusad meetodid ja nipid

Kuidas eemaldada köögikubust vana ja kuivanud rasva?

Vana ja kuivanud rasva eemaldamine õhupuhastilt võib olla tõeline väljakutse, kuna see on tavaliselt tugevalt kinni ja tavalised puhastusmeetodid ei pruugi alati toimida. Selliste raskete juhtumite korral on vaja kasutada tugevamaid vahendeid või spetsiaalseid tehnikaid. Aegade jooksul kogunenud rasv muutub kõvaks ja kleepuvaks kihiks, mis nõuab kannatlikku ja põhjalikku lähenemist.

  • Nõudepesuvahendid nagu Fairy on väga tõhusad just rasvaste pindade puhastamisel. Kange Fairy lahuse valmistamiseks lisage mõned supilusikatäied vahendit sooja vette ja kastke rasvafilter lahusesse vähemalt 30-40 minutiks. Rasvasemate filtrite puhul võib olla vajalik lasta neil lahuses seista kuni mitu tundi või isegi öö läbi. Pärast leotamist hõõruge filtrit pehme harjaga või käsnaga ning loputage põhjalikult sooja veega.
  • Söövitavad torupuhastusvahendid, mis sisaldavad naatriumhüdroksiidi, on samuti tõhusad vana rasvakihi eemaldamisel. Need vahendid suudavad kiiresti lagundada isegi aastatepikkust rasvasetet. Järgige hoolikalt tootja juhiseid ja kasutage kindlasti kaitsekindaid ning näomaski, kuna need vahendid on tugeva keemilise koostisega. Pärast töötlemist loputage põhjalikult, et eemaldada kõik keemilised jäägid.
  • Auruga puhastamine on veel üks tõhus meetod vana rasva eemaldamiseks. Aurugeneraator, mis suudab toota umbes 150°C kuuma auru, sulatab rasva efektiivselt ja desinfitseerib õhupuhasti samaaegselt. Pärast aurutamist pühkige sulanud rasv maha ja peske filtrid nõudepesuvahendiga, kuivatage need ja paigaldage tagasi. See meetod on eriti kasulik raskesti ligipääsetavate kohtade puhastamisel.

Kombineeritud meetodid võivad anda kõige paremaid tulemusi. Näiteks võite kõigepealt leotada filtreid kuumas Fairy lahuses, seejärel kasutada sooda ja äädika segu eriti raskete plekkide puhul ning lõpuks puhastada kõik auruga. Eriti raskete juhtumite korral võib olla vajalik puhastusprotsessi mitu korda korrata. Kas olete proovinud õhupuhasti detaile mõneks tunniks külmutada? See võib aidata rasva kõvemaks muuta, mis teeb selle hiljem kergelt eemaldatavaks.

Kuidas hoida õhupuhasti puhtana kauem?

Regulaarne hooldus aitab vältida tugeva rasvakihi moodustumist ja vähendab põhjalikule puhastamisele kuluvat aega. Pühkige õhupuhasti välispinda pärast igat kasutuskorda pehme lapi ja tavalise puhastusvahendiga, et vältida rasva ja tolmu kogunemist. Metallfiltrite regulaarne puhastamine või söefiltrite õigeaegne vahetamine vastavalt tootja soovitustele hoiab seadme töökorras.

Kasutage toiduvalmistamisel võimalusel kaane all küpsetamist, mis vähendab aurude ja rasva levikut. Samuti on kasulik teha õhupuhastile regulaarset ennetavat hooldust, kontrollides perioodiliselt seadme tööd ja veendudes, et see töötab maksimaalse võimsusega. Kas olete mõelnud, et kvaliteetne õhupuhasti hoiab tegelikult kokku teie aega, vähendades üldist köögipindade puhastamisele kuluvat aega?

Vaata lisaks
Kuidas puhastada praeahju tõhusalt ja ohutult?

Õhupuhasti regulaarne puhastamine on oluline nii seadme tõhusa töö kui ka köögihügieeni tagamiseks. Olenemata sellest, kas kasutate spetsiaalseid puhastusvahendeid või koduseid alternatiive nagu soodat, äädikat või sidrunhapet, on oluline järgida puhastamise põhitõdesid ning teha seda regulaarselt. Puhta õhupuhastiga köögi õhk püsib värske, seade ise töötab tõhusamalt ning ka tuleohutus on tagatud.

Back to top button