Kevad ja varane suvi on aeg, mil lapsed veedavad palju aega väljas. See on väga hea, kuid samal ajal toob see kaasa ka väikeseid olmemuresid. Näiteks võib laps välimängude ajal määrida oma riided võilille mahlaga, ja need plekid on väga püsivad ning võib tunduda, et riided on jäädavalt rikutud. Õnneks pole see nii ja leidub viise, mis aitavad probleemist vabaneda.
Miks on võililleplekkide eemaldamine nii keeruline?
Võililleplekid on raskesti eemaldatavad nende keemilise koostise tõttu. Võilille mahl sisaldab lateksit, mis on kleepuv valge vedelik, mis kuivades muutub pruuniks ja kinnitub tugevalt kangakiududele. See loodusliku kummi sarnane aine on tegelikult taime kaitsemehhanism, mis aitab tal end parasiitide ja kahjurite eest kaitsta.
Võililleplekid võivad sisaldada ka loodusliku pigmenti, mis annab taimele iseloomuliku kollase värvi. Need pigmendid on samuti väga püsivad ja võivad kangast värvi muuta püsivalt, kui neid koheselt ei töödelda. Lisaks sisaldab võilille mahl tanniine ja muid orgaanilisi ühendeid, mis võivad reageerida kangakiududega ja moodustada keemilisi sidemeid, muutes pleki eemaldamise veelgi keerulisemaks.
Milliseid plekitüüpe võilill riietele jätab?
Võilill võib jätta riietele kolme tüüpi plekke. Kollakad plekid tekivad õietolmust, rohekad lehtedest ja pruunid piimjast mahlast, mis sisaldub taime vartes. Esimest kahte tüüpi plekke on lihtsam eemaldada, vahel piisab isegi tavalisest pesemisest.
Piimmahla jäljed võivad aga tungida kangasse peaaegu jäädavalt ja tavalise pesuvahendiga nende eemaldamisest ei piisa. Igal juhul püüdke alustada võililleplekkide eemaldamist nii kiiresti kui võimalik, sõltumata pleki tüübist.
Värskeid kollase õietolmu jälgi võib proovida eemaldada teibiga – kleepige teip plekile ja eemaldage see. Võimalik, et plekk ei kao täielikult, kuid see lihtsustab selle edasist eemaldamist. Siiski ei tasu seda meetodit kasutada villastel, karvalistel ja õrnadel kangastel, et mitte kahjustada nende struktuuri.
Kuidas eemaldada võililleplekkide vesinikperoksiidit kasutades
Apteegist saadav vahend on tõhus õietolmu, lehtede ja värskete mahlajälgede eemaldamisel. Te vajate 3% vesiniperoksiidi, vatitampone ja pesuvahendit. Kandke vesinikperoksiid ohtralt määrdunud kohtadele ja laske sellel toimida 15-30 minutit.
Seejärel hõõruge plekki vatitampooniga, liikudes servadest keskosa suunas. Vajadusel vahetage vatitampoon puhta vastu. Kui võilillejäljed on kadunud, peske ese käsitsi või pesumasinas tavalise vahendiga.
Kuidas eemaldada võililleplekkide majapidamisseepi kasutades
See meetod aitab vabaneda õietolmu ja lehtede värsketes plekkides. Seepi ei tohiks kasutada õrnade ja villaste riiete puhul. Vajate 72% majapidamisseepi ja soovi korral pesuvahendit.
Niisutage seep veega ja hõõruge sellega plekke korralikult. Kui võilillejäljed ei kao, jätke vaht 20-30 minutiks peale. Seejärel hõõruge kangast veel kord käega ja peske ese pesupulbri või -geeliga.
Kuidas eemaldada võililleplekkide spetsiaalsete vahenditega
See on ilmselt kõige usaldusväärsem ja tõhusam viis nii värskete kui ka vanade võilillede jälgede eemaldamiseks. Heledate kangaste jaoks sobivad valgendajad, kusjuures naatriumperkarbonaadil põhinevaid hapnikuvalgendajaid saab kasutada ka värviliste riiete puhul. Selline toode tuleks hõõruda niiskesse määrdunud kangasse, jätta 15-20 minutiks seisma ja seejärel pesta.
Plekieemaldajad sobivad tavaliselt peaaegu kõigile materjalidele. Neid müüakse pulbri, vedeliku või pliiatsi kujul täppiskasutamiseks. Igal juhul veenduge enne vahendi kasutamist, et seda saab kasutada konkreetse kanga tüübi puhul, ja järgige täpselt pakendil olevaid juhiseid.
Mida teha, kui te ei saa ise võililleplekkidega hakkama
Kui kardate riideeset rikkuda või plekki eemaldada ei õnnestunud, viige ese keemilisse puhastusse. Ärge unustage spetsialistidele öelda, milliseid vahendeid te juba kasutasite. Kui valitud koostis ei toimi esimesel korral, korrake protseduuri või kasutage võililleplekkide eemaldamiseks mõnda muud meetodit.
Varem oleme rääkinud sellest, kuidas eemaldada muruplekke teksadelt. Nende tekkimine on eriti aktuaalne suvel, sest sel ajal veedame palju aega õues, tihti istudes otse murul. Värske rohu rohelisi plekke on raske välja pesta, kuid see on võimalik, sealhulgas kättesaadavate koduste vahenditega.