Elu

Suhted halvenevad? Määratud on hetk, millest alates neid ei saa enam parandada

Inimestevahelised suhted on õrnad ja nõuavad pidevat hoolitsust, et need püsiksid harmoonilised ja tugevad. Kuid kas kõiki suhteid on võimalik päästa, kui need hakkavad halvenema? Saksa teadlased on tuvastanud kriitilise pöördepunkti, millest alates suhteid ei saa enam parandada, teatab väljaanne Iflscience.

Huvitavad faktid pikaajalise uuringu tulemustest

Teadlased analüüsisid suhete dünaamikat rohkem kui 11 000 inimese puhul Saksamaalt, Hollandist, Austraaliast ja Suurbritanniast. Kasutades nelja pikaajalise uuringu andmeid, jälgisid nad, kuidas muutus partnerite rahulolu teineteisega kuni lahkumineku hetkeni. Selgus, et kõigil ebaõnnestunud suhetel on üks ühine joon: järkjärguline õnnetunde langus, mis kestab umbes kaheksa aastat ja viib niinimetatud “pöördepunktini”.

Pöördepunkti fenomen

“Pöördepunktist alates hakkab rahulolu suhetega kiiresti halvenema,” selgitas uuringu autor Janina Bühler, kes on isiksusepsühholoogia ja diagnostika professor Johannes Gutenbergi Ülikoolis Mainzis. Sellel etapil muutuvad partnerid üksteise suhtes vähem tolerantseks, näitavad harvemini üles hoolivust ja tähelepanu ning konfliktid muutuvad sagedasemaks. Selle tulemusena vähenevad kiiresti võimalused suhte säilitamiseks.

Ebavõrdne teadlikkus kriisist

Alati ei mõista mõlemad inimesed, et nende suhe läheneb lõpule. Üks partneritest võib olla juba jõudnud terminaalsesse faasi, samas kui teine loodab endiselt, et kõik läheb korda. Kuid nagu vaatlused näitasid, möödub pöördepunktist kuni lõpliku lahkuminekuni keskmiselt seitse kuud kuni kaks aastat ja seda on peaaegu võimatu vältida.

Vaata lisaks
Tähtkujud, mis säilitavad nooruslikkuse kogu elu jooksul

Õnnelikud paarid

Teadlased avastasid ka, et õnnelikud paarid ei puutu kokku sellise järsu langusega. See tähendab, et pika ja harmoonilise suhte võti pole mitte suhte “parandamine” viimasel hetkel, vaid pidev hoolitsus teineteise eest kaua enne kriisi tekkimist. “Meetmete rakendamine eelterminaalses staadiumis, see tähendab enne suhete järsku halvenemist, võib olla tõhusam ja isegi soodustada nende säilitamist,” järeldas Bühler.

Tüüpiline suhte halvenemise ajagraafik

Vaatlused näitasid, et õnnetunde langus kestab keskmiselt kaheksa aastat, enne kui jõutakse kriitilise pöördepunktini. Sellele järgneb terminaalne faas, mis kestab keskmiselt seitse kuud kuni kaks aastat ja lõpeb peaaegu alati lahkuminekuga. Teadlaste sõnul on võimalik suhte tulevikku prognoosida, jälgides rahulolu langustrendi pikema aja jooksul.

Probleemide varajane tuvastamine

Uuringu autorid rõhutavad, et suhte päästmiseks on oluline tuvastada probleemid enne kriitilise pöördepunkti saavutamist. Regulaarne avatud suhtlemine, vastastikune austus ja tähelepanu partneri vajadustele võivad aidata vältida rahulolu järk-järgulist vähenemist. Paarisuhteteraapia võib olla eriti kasulik, kui seda alustada varases staadiumis, mitte siis, kui suhe on juba jõudnud terminaalsesse faasi.

Vaata lisaks
Kuidas armuvalust lahti saada ja edasi elada?

Varem rääkisime sellest, kuidas toime tulla üksindusega. Kas see on tõesti nii raske või on olemas viisid, mis aitavad seda tunnet leevendada? Oleme kogunud teile psühholoogide soovitused, mis aitavad toime tulla keerulise eluperioodiga.

Back to top button