Elu

Rahvusvaheline meestepäev: huvitavad faktid sündmuse kohta

19. novembril tähistatakse iga-aastaselt Rahvusvahelist meestepäeva, et pöörata tähelepanu meeste olulisele rollile ühiskonnas. Selle päeva eesmärk on tõsta esile meeste saavutusi, tervist ja nende panust erinevatesse eluvaldkondadesse. Üle 60 riigi, sealhulgas Eesti, tähistavad seda sündmust, mis kogub populaarsust iga aastaga.

Rahvusvahelise meestepäeva ajalugu

Rahvusvahelist meestepäeva tähistati esimest korda 1999. aastal Trinidadis ja Tobagos dr Jerome Teelucksinghi algatusel. Ta valis kuupäevaks 19. novembri, austades oma isa sünnipäeva, keda ta pidas eeskujulikuks meeskuju esindajaks. Lisaks seostub see kuupäev Trinidadi ja Tobago jaoks olulise jalgpallimatšiga 1989. aastal, mis sümboliseeris rahvuslikku ühtsust.

Sel päeval kohtus Trinidadi ja Tobago rahvusmeeskond USA koondisega mängus, mille tulemus otsustas pääsu 1990. aasta maailmameistrivõistlustele. Kuigi Trinidad ja Tobago kaotas mängu, tõi see sündmus kokku kogu rahva, sümboliseerides ühtsust ja rahvuslikku uhkust. See aitas rõhutada meeste panust ühiskonna tugevdamisse ja inspireeris dr Teelucksinghi tähistama seda päeva ülemaailmselt.

Päeva loomise eesmärk oli juhtida tähelepanu meeste positiivsetele rollimudelitele ja tõsta esile probleeme, nagu terviseprobleemid, diskrimineerimine ja sooline võrdõiguslikkus. Aastate jooksul on Rahvusvaheline meestepäev levinud üle maailma, võttes igas riigis juurde uusi traditsioone ja tähendusi.

Vaata lisaks
Mida kinkida mehele, kellel on kõik olemas? Jagame ideid

Tähistamise traditsioonid

Erinevates riikides tähistatakse Rahvusvahelist meestepäeva erinevalt, kuid keskne eesmärk on meeste toetamine ja nende heaolu teemade arutelu. Korraldatakse seminare ja arutelusid, kus käsitletakse meeste tervise, vaimse heaolu ja soolise võrdsuse teemasid.

Eestis on seda päeva tähistatud alates 2010. aastatest, keskendudes peamiselt meeste tervisele. Toimuvad üritused, kus jagatakse teadmisi haiguste ennetamisest, vaimse tervise hoidmisest ja pereväärtuste tugevdamisest. Sellised tegevused aitavad tõsta ühiskonna teadlikkust ja leida lahendusi meeste ees seisvatele probleemidele.

Huvitavad faktid Eesti meestest

  • Rahvaarv ja vanus: 2023. aasta alguse seisuga elab Eestis ligikaudu 646 000 meest, mis moodustab 47,6% elanikkonnast. Eesti meeste keskmine vanus on 41 aastat. Noori (0–14 aastat) on meeste seas 15%, tööealisi (15–64 aastat) 67% ja vanemaid kui 65 aastat 18%.
  • Rahvuslik koosseis: Eesti mehed on rahvuselt valdavalt eestlased (69%). Venelased moodustavad ligikaudu 25% ja teiste rahvuste esindajad umbes 6% meestest.
  • Eluiga ja tervis: Eesti meeste keskmine oodatav eluiga oli 2022. aastal 73,6 aastat. Tervena, ilma tõsiste tervisepiiranguteta, elavad nad keskmiselt 57,9 aastat.
  • Kroonilised haigused: ligikaudu 28% meestest teatab kroonilistest haigustest või pikaajalistest tervisemuredest. Samuti tunneb 27% meestest, et nende terviseprobleemid piiravad igapäevaseid tegevusi.
  • Tervisemured: peamisteks probleemideks on südame-veresoonkonna haigused, mis on meeste seas juhtiv surmapõhjus. Vaimse tervise osas pööratakse üha rohkem tähelepanu depressiooni ennetamisele ja suitsiidide vähendamisele.
Vaata lisaks
Huvitavad faktid naistepäeva kohta, mille oled unustanud

Miks Rahvusvaheline meestepäev on oluline?

Rahvusvaheline meestepäev on oluline, et juhtida tähelepanu meeste tervise ja sotsiaalse heaolu teemadele. Lisaks soodustab see pere- ja kogukondlike suhete tugevdamist ning tõstab ühiskonna teadlikkust meeste ees seisvatest probleemidest. Eestis on see päev muutunud tähtsaks sündmuseks, mis aitab parandada meeste elukvaliteeti ja toetada nende heaolu.

Back to top button