Suvi läheneb ning paljud matkahuvilised hakkavad varustust hooajaks ette valmistama. Magamiskott on matkavarustuse üks olulisemaid esemeid, mis tagab mugava ja sooja une looduses. Aastatepikkuse kasutuse järel kogub magamiskott higi, rasva ja mustust, mis võib vähendada selle soojapidavust ja mugavust. Millal ja kuidas magamiskotti pesta, et selle head omadused säiliksid ning kasutusiga pikeneks?
Kui tihti peaks magamiskotti pesema?
Magamiskoti pesemine tundub sama keeruline kui sulejope hooldus. Kuigi võite kohata arvamust, et magamiskotte pole üldse vaja pesta, mõjutab see pikemas perspektiivis nende soojapidavust. Vaadates tõele silma – kui magamiskotti aktiivselt kasutate, higistate selles, sööte ja joote läheduses või kannate seda seljakoti välisküljel, tuleb seda puhastada sagedamini.
Magamiskottide tootjad soovitavad pesta magamiskotti iga 3-4 aasta tagant. Pärast iga matkahooaja lõppu tasub kontrollida kotti plekkide või mustuse olemasolu suhtes. Lokaalseid määrdunud kohti saab puhastada käsna ja seebilahuse või äädikalahusega, mis eemaldab tõhusalt nahariasvaplekkide ja aitab eemaldada lõkke, higi, hallituse ja sokkide lõhna.
Magamiskoti sisemise osa värskendamiseks, plekkide ja läikivate kohtade eemaldamiseks võib kasutada kuivpuhastuse meetodit. Selleks sobivad spetsiaalsed aerosoolid või pastad, mis ei kahjusta täidist ning loovad kanga pinnale mustust ja vett tõrjuva kihi.
Kuidas magamiskotti säilitada võimalikult puhtana?
Magamiskoti puhtana hoidmiseks on mitu võimalust, mis aitavad vältida sagedast pesemist. Ärge sööge ega jooge magamiskotis, ärge istuge sellega lõkke ääres, magage puhastes riietes ja ärge kinnitage seda seljakoti välisküljele.
Samuti ei soovitata osta puuvillase voodriga magamiskotte, kuna need määrduvad kiiresti, kuivavad halvasti ja imavad endasse kõrvalisi lõhnu. Flanellist või segakiust kangast vooder saab paremini hakkama mustusega ja ei ima nii aktiivselt lõhnu. Selliseid voodreid leidub peamiselt matkakottides, tavalistes matkakottides on sisevooder tavaliselt kerge, õhuke ja kuivab kiiresti.
Magamiskoti puhtana hoidmisel aitavad ka vooderdused. See on spetsiaalne lina, mis on õmmeldud kookoni või ümbriku kujuga. See asetatakse magamiskoti sisse ja “korjab” enda külge higi ja mustust, hoides magamiskoti sisemuse puhtana. Tulemusena peate pesema ainult vooderduse, samas kui magamiskott jääb puhtaks.
Magamiskoti pesemiseks ettevalmistamine
Magamiskoti pesemiseks valmistumisel järgige kolme sammu:
- Pöörake see pahupidi: magamiskoti välimine kangas on tavaliselt piisavalt veekindel, ekstreemsetes tingimustes kasutamiseks mõeldud magamiskotid võivad olla isegi veekindlad. Lisaks määrdub magamiskoti sisemust rohkem ja seda tuleb pesta esmajärjekorras.
- Veenduge, et kõik taskud oleksid tühjad.
- Lugege läbi õmblusel olev juhend: tootja peaks olema märkinud pesemistemperatuuri ja -viisi.
Magamiskoti pesemiseks õige pesuvahendi valimine
Magamiskoti pesemiseks ei tohi kasutada pesuvahendeid, mis sisaldavad pleegitajat, pesupehmendajat või muid söövitavaid komponente. Nende asemel sobib beebi- või vedel majapidamisseep või leebe vedel pesuvahend. Võite kasutada ka tavalist pesupulbrit, kuid see loputub halvemini välja. Valige lõhnata vahendid: need jäävad kauaks täidise külge ja eritavad tugevat lõhna, mis ei pruugi isegi mitme aasta jooksul hajuda.
Magamiskottide, eriti sulematerjaliga kotide pesemiseks tasub kasutada spetsiaalseid vahendeid. Populaarseimad neist on: Grangers Down Wash & Repel ja Nikwax Down Wash. Neid saab kasutada kõigi suletoodete jaoks – magamiskottide, sulekottide, kinnaste ja soojajalavarjude jaoks. Need loputuvad suurepäraselt ning puhastavad hästi sulemarjadest rasva ja mustust ning taastavad sule elastsuse. Täidis taastab pärast sellist pesemist paremini oma mahu ja kleepub vähem.
Pesuvahenditele lisaks tasub kasutada ka veekindlust andvat vahendit sule jaoks. Pärast sellise koostisega töötlemist on täidismaterjal kõrge niiskuse suhtes vähem vastuvõtlik – suled kleepuvad vähem kokku, mis tähendab, et magamiskott säilitab paremini oma soojust isoleerivad omadused. Veekindlaid vahendeid saab osta eraldi, kuid mõnikord lisatakse vett tõrjuv vahend pesuvahendi koostisesse.
Magamiskoti pesemine
Magamiskotti saab pesta käsitsi või pesumasinas. Kõige ohutum on käsitsi, kuid see on ka raskem: nii suurt eset on raske väänata ja puhastada.
Magamiskoti käsitsi pesemine
- Täitke vann sooja veega, lisage pesuvahend ja leotage magamiskotti 2-3 tundi. Eelnevalt pakkige kott võimalikult tihedalt, et kogu õhk sellest välja pääseks, et see ei ujuks ja oleks täielikult vee all.
- Puhastage määrdunud kohti käsna või käega hõõrudes.
- Loputage magamiskotti ohtra puhta veega. Tõenäoliselt tuleb seda teha mitu korda.
- Loputage kogu pesuvahend hoolikalt välja: see sisaldab hüdrofiilseid aineid, mis “tõmbavad” vett ligi. See aeglustab kuivamist ja halvendab kanga ja sulesegu veekindlaid omadusi pärast seda.
Magamiskoti pesu pesumasinas
- Veenduge, et teie pesumasinal on piisavalt võimsust magamiskoti pesemiseks: soovitavalt peaks see olema mõeldud umbes 6-8 kg pesu jaoks. Isegi kui teie magamiskott kaalub 1,5-2 kg, muutub see märjaks saades 2-3 korda raskemaks ja pesumasin ei pruugi isegi minimaalsetel pööretel sellega toime tulla.
- Valige sobiv pesurežiim. Kõige parem on, kui masinal on sulekottide või suleteki pesemise võimalus. Kui sellist pole, valige “Õrn pesu” režiim, seadke veetemperatuur kuni 30°C, ilma tsentrifuugita.
- Puhastage pesuvahendi sahtel pesupulbri jääkidest ja lisage spetsiaalne magamiskottide pesuvahend. Palju ei ole vaja valada, sest masinpesu ajal tekib ohtralt vahtu. Tavaliselt piisab 100 ml-st. Veekindlust suurendavat vahendit võib samuti lisada pesemise ajal. Kui see on spray kujul, tuleb see kanda kangale enne magamiskoti kuivatamist.
- Voltige magamiskott kokku ja asetage pesumasinasse. Sageli soovitavad “eksperdid” panna pesemise ajal trumlisse tennisepalle. Need ei aita kaasa, vaid võivad hoopis täidismaterjali kahjustada.
- Pärast pesemist lülitage sisse lisaloputus. Pesuvahend peaks kangast ja täidisest peaaegu täielikult välja loputuma.
- Võtke magamiskott välja ja laske sel vannis nõrguda. Kuivatamiskohta viige seda kausis – nii satub põrandale vähem vett. Samuti on nii väiksem risk, et raske märja täidise surve all kahjustate sisemisi kangateid ja õmblusi, mis hoiavad täidismaterjali paigal.
- Ärge väänake magamiskotti. Selle asemel laotage see kuivatusrestile ja jätke kuivama.
Magamiskoti kuivatamine
Magamiskotti saab kuivatada kahel viisil: loomulikul teel või kuivatis. Kõige parem on kuivatada loomulikul teel, kuid kui tootja märgib, et seda võib kuivatis teha, kasutage julgelt seda meetodit. Järgige soovitatud kuivatusrežiimi, et kangast mitte kahjustada!
Kui olete valinud magamiskoti loomuliku kuivatuse, asetage see ventileeritavasse ruumi, eemale küttekehadest ja radiaatoritest. Laotage see kuivatusrestile või järjestikku asetatud toolidele, et kott oleks horisontaalselt ega ripuks.
Loomulik kuivamine võib kesta üsna kaua. Õhukese sünteetilise magamiskoti kuivamiseks kulub umbes kaks päeva, sulis magamiskott võib kuivada umbes neli-viis päeva.
Protsessi võib oluliselt kiirendada kuivati abil. Kui automaatne kuivatus pole magamiskoti tootja poolt keelatud, võite seda kasutada pärast seda, kui kott on juba natuke loomuliku kuivamise teel kuivanud. Kuivatis kuivab see lõplikult üsna kiiresti. Lülitage sisse õrn režiim ja lisage suletäidisega magamiskotti tennisepalle – just kuivatamise etapis mängivad need positiivset rolli, purustades märja täidismaterjali kamakaid.
Magamiskoti hoiustamine
Magamiskoti õige hoiustamine tagab, et järgmisel hooajal on selles soe.
- Enne pikaajalist hoiustamist kuivatage ja tuulutage magamiskotti veelkord.
- Ärge suruge seda kompressioonikotti. Kokkusurutud olekus hoitav magamiskott kaotab soojust: täidismaterjal vajub kokku ja hiljem taastab halvemini oma mahtu. Hoidke magamiskotti kokkuvoldituna nagu tekki või vabas kotis. Paljudel magamiskottidel on see komplektis kaasas.
- Asetage magamiskott riidekapi vabale riiulile või diivanialuse kasti.
- Kuivatage magamiskotti pärast iga matkaööd, kui ilm lubab. See aitab pikemalt säilitada selle puhtust ja soojusisolatsiooni omadusi.
Järgige magamiskoti hooldamisel kuut põhireeglit: kasutage pesemiseks pesupehmendajata, pleegitajata ja lõhnata pesuvahendeid, eelistatavalt spetsiaalseid sulekoostisi; peske õrnas režiimis temperatuuril mitte üle 30°C, ilma tsentrifuugimiseta; kuivatage loomulikul teel horisontaalasendis või kuivatis, kui tootja seda lubab; hoidke magamiskotti lahtises olekus või vabas kotis; ärge peske magamiskotti liiga sageli – kõige parem on seda teha iga 3-4 aasta tagant, kuid võib ka harvem; kasutage vooderdust, magage puhastes riietes ja kuivatage magamiskotti pärast iga matkaööd.