Tänapäeva Tallinna transpordipoliitika kujundajad näivad silmas pidavat üht selget eesmärki – saada võimalikult paljud inimesed autodest välja ja jalgrataste selga. Autode maksustamine kasvab pidevalt ning teede seisukord paljudes linnades halveneb, muutes jalgrattasõidu üha praktilisemaks valikuks. Kui olete juba otsustanud kaherattalisele ümber istuda või teete seda regulaarselt, on oluline teada, kuidas oma transpordivahendit õigesti hooldada, sealhulgas kuidas seda korralikult pesta.
Kui tihti peaks jalgratast pesema?
Rattapesu sagedus sõltub otseselt sellest, kui intensiivselt ja millistel tingimustel te oma ratast kasutate. Kui sõidate peamiselt kuivadel linnateedel ja harva nädalavahetustel, piisab kui pesete oma jalgratast 2-3 korda hooaja jooksul. See tagab teie ratta elementaarse puhtuse ja hoiab ära suurema mustuse kogunemise mehhanismidesse.
Kui aga harrastate maastikusõitu, sõidate sageli vihmastel päevadel või liivasel ning mudasel maastikul, peaks rattapesu muutuma teie jaoks regulaarseks toiminguks pärast igat sellist sõitu. Pori, liiv ja muud mustuseosakesed võivad kinnitudes ratta mehaanilistele osadele tekitada enneaegset kulumist ja pikaajalisi kahjustusi, kui neid õigeaegselt ei eemaldata.
Millega ratast pesta?
Rattapesu ei vaja erilisi keemilisi vahendeid ega kalleid tooteid – enamasti piisab lihtsatest vahenditest, mida leidub igas majapidamises. Peamiselt kasutatakse rattapesuks sooja vett ja tavalist nõudepesuvahendit, mis eemaldab edukalt enamiku mustusest ja õlistest jääkidest. See kombinatsioon on tõhus ja samas piisavalt õrn, et mitte kahjustada ratta erinevaid komponente.
Alternatiivina võite kasutada ka autošampooni, millel on pehmem koostis ning mis jätab pestud pinnale kaitsva vahakihi, andes rattale meeldiva läike. Eriti määrdunud kohtade puhul, kus tavaline pesuvahend ei anna tulemust, võib kasutada rasvaeemaldit – selle peale kandmise järel tuleks aga koht põhjalikult veega üle loputada, et ärritavad kemikaalid ei jääks pinnale.
Pesemiseks vajalikud vahendid
Korraliku rattapesu jaoks vajate mitmeid abivahendeid, mis aitavad jõuda kõikidesse ratta osadesse ja tagavad parima tulemuse. Tihe käsn, pudeliharjad, nõudepesuharjad ja vana hambahajr on ideaalsed tööriistad erinevate rattaosade puhastamiseks. Need vahendid aitavad teil pääseda ligi ka kõige raskemini ligipääsetavatele kohtadele rattal.
Lisaks põhivahenditele läheb teil vaja pesuvedelikku või šampooni, rasvaeemaldit ning määrdeainet ratta liikuvate osade jaoks. Põhjalikuma puhastuse jaoks võib kasutada spetsiaalseid vahendeid, nagu kettipuhastusvahend, kasseti harja või bituumeni eemaldamise vahendit. Need spetsiaalsed tööriistad muudavad puhastusprotsessi tõhusamaks ja kiiremaks.
Pesemiseks ettevalmistamine
Enne rattapesu alustamist tasub võtta aega, et tagada protsessi sujuvus ja tõhusus. Asetage ratas stabiilsele alusele või kasutage spetsiaalset rattahoidjat, mis hoiab jalgratast püsti ja võimaldab pääseda ligi kõikidele osadele. Kuumas ilmas on oluline valida pesemiseks varjuline koht, kuna otsene päikesevalgus võib põhjustada veepiiskadel kiiremini kuivada, jättes märgid ratta pinnale.
Valmistage ette kaks ämbrit: üks pesulahusega ja teine puhta loputusveega. Ärge kasutage rattapesuks kõrgsurvepesurit või vähemalt vähendage survet miinimumini, kuna tugev veejuga võib suruda mustuse ja vee laagritesse, pedaalidesse, lülitussüsteemidesse ning muudesse tundlikesse osadesse. Survestatud vesi koos mustusega võib märkimisväärselt kiirendada nende osade kulumist.
Rattapesu järjekord
Rattapesu on süstemaatiline protsess, mis õigesti teostatuna tagab parima tulemuse ja säästab aega. Lihtsaim ja tõhusaim viis ratta puhastamiseks on järgida kindlat tegevuskava, mis tagab, et ükski osa ei jää tähelepanuta. Alustage alati üldisest puhastamisest ning liikuge seejärel spetsiifilisemate piirkondade juurde.
- Täitke ämber sooja veega poolenisti ja lisage sellesse pesuvahendit või autošampooni. Käsna või harjaga määrige selle lahusega kogu jalgratta pind.
- Korrake eelmist sammu. Raskesti ligipääsetavate kohtade puhastamiseks kasutage pudelite puhastusharja ja vana hambaharja.
- Kohtades, kus seebine vaht moodustab tilgad (märk, et pind on rasvane), kasutage rasvaeemaldit.
- Täitke ämber puhta sooja veega ja loputage kogu ratas vahust puhtaks. Selleks kasutage puhast käsna, mis imab hästi niiskust.
- Kuivatage raam, esihark, sadul ja teised rattaosad puhta, kuiva puuvillase lapiga või seemisnahast rätikuga. Soovitavalt kasutage kahte erinevat lappi – üht töötavatele osadele, mis võivad jätta määrde jälgi, ning teist ülejäänud detailidele.
- Määrige kõik liikuvad osad, kett, trossid ja käiguvahetuse mehhanismid. Ratta pesemine ja määrimine on kõige optimaalsem hooldusvõte, kuna määrimata ratta puhastamine suurendab mustuse sattumise ohtu laagritesse.
Kuidas jalgratast kuivatada
Pärast rattapesu on õige kuivatamine sama oluline kui pesemine ise. Esmalt eemaldage suurem vesi pehme ja imava lapiga, pöörates erilist tähelepanu metalldetailidele, et vältida roostetamist. Vältige sünteetilisi materjale, sest need võivad jätta kriimustusi.
Lõpliku kuivatamise jaoks võite kasutada vana fööniga madala temperatuuril või lihtsalt jätta ratta varjulisse kohta loomulikul teel kuivama. Ärge kunagi jätke ratast otsese päikesevalguse kätte märjana, sest see võib kahjustada värvkatet ja tekitada sellele pragusid veepiiskade tekitatud luubi-efekti tõttu.
Jalgratta korrapärane pesemine ja hooldus ei ole mitte ainult esteetiline küsimus, vaid ka oluline osa selle eluea pikendamisest. Puhas jalgratas töötab efektiivsemalt, vajab vähem remonti ja pakub suurepärast sõiduelamust. Korralik rattapesu võtab aega umbes tund, kuid ekspresspesu saab teha ka 10-15 minutiga – investeering, mis tasub end kuhjaga ära pikendatud ratta eluea ja sujuvama sõidukogemuse näol.