Hügieeniküsimused on alati tihedalt seotud meie tervisega. Isegi kui järgime korralikku hügieeni, võib nahk pärast duši all käimist või vanni võtmist muutuda kuivaks, sõltuvalt sellest, mida me pesemiseks kasutame. Vaatame lähemalt, mis on parem valik duši all käies – kas traditsiooniline tualettseep või kaasaegne dušigeel.
Mis on tualettseep ja kuidas seda valmistatakse?
Tualettseebiks nimetatakse seepi, millega pestakse keha. Inglise keeles on sellel ka sünonüüm “bathing soap”. Erinevalt majapidamisseebist on tualettseebil tavaliselt meeldiv lõhn. Lisaks vahutab see hästi ning on saadaval erinevate kujude ja värvidega.
Tualettseebi koostises on tavaliselt õli või rasv (palmiõli, palmisteariin ja lauriinhape), leelised (naatriumhüdroksiid või kaaliumhüdroksiid) ja vesi (destilleeritud või kraanivesi). Lisaks võidakse lisada lõhnaaineid, värvaineid, vahutavaid komponente ja antibakteriaalseid aineid. Hüpoallergeense seebi puhul võidakse aga lisandeid üldse mitte kasutada.
Mille poolest on seep dušigeelist parem?
Üks peamisi argumente tahke seebi kasuks on selle keskkonnasõbralikum pakend. Kui dušigeeli villitakse plastpudelitesse, siis seepi pakendatakse enamasti paberisse ja pappi. Need materjalid on biolagunevad ja neid saab ka taaskasutada.
Teine eelis (juba naha tervise seisukohalt) on see, et seebi koostis on tavaliselt lühem. Sellele ei pruugita lisada säilitusaineid (parabeene), kuna konsistents pole vedel nagu dušigeelil ja need pole vajalikud.
Kuidas mõjutab seep nahka?
Tualettseep (nagu ka teised puhastusvahendid) on loodud spetsiaalselt selleks, et eemaldada nahalt mustus, higi ja rasu. Seep saab selle ülesandega tõesti hästi hakkama. Pindaktiivsed ained seebi koostises lahustuvad mustuse ja rasva, muutes need kergemini mahapestavaks.
Seep võib nahka kuivatada ja ärritada, mis on tugeva puhastava toime teine külg. Komponendid, mis vastutavad puhastamise eest, võivad nahka ärritada, mõnikord isegi vallandada selliseid haigusi nagu akne ja ekseem. Erandiks on looduslik seep ilma kunstlike pindaktiivsete aineteta. Sellega on väiksem risk nahka kahjustada, kuid see puhastab sama tõhusalt.
Kas seepi saab kasutada dušigeeli asemel?
Seep võib kahjustada näo tundlikku nahka, kuid kehaga on olukord veidi teistsugune. Siin on nahk paksem ja ei reageeri kõigele nii teravalt. Seepärast võib proovida seepi ja vaadata, kuidas see sobib. Kuid dermatologidel on erinevad arvamused.
Ameerika dermatoloog Andrea Suarez on näiteks ise täielikult loobunud duši all käimisest igasuguse seebiga. Ta peab seda ärritavaks ja potentsiaalseks allergeeniks. Sarnast seisukohta jagab dermatoloog ja neurobioloog Erin Gilbert. Ta eelistab seebile spetsiaalseid keha pesemisvahendeid – body wash. Muidugi pole need rahvusvaheliste ühenduste kliinilised soovitused, vaid lihtsalt konkreetsete arstide arvamused.
Nõuanded seebi kasutamiseks
Kui otsustate siiski seepi proovida, pöörake tähelepanu pH-le. Seebil peaks see olema füsioloogiline (st naha tasemel) või neutraalne (umbes 7). Probleem on selles, et esiteks on seebi pH tavaliselt 9-10. Teiseks ei märgi kõik tootjad seda pakendile.
Otsige TFM-i (Total Fatty Matter) protsenti. Siin kehtib reegel “mida rohkem, seda parem”. Kvaliteetse seebi rahvusvaheline standard on 76% TFM. Selline seep annab rohkem vahtu, püsib kauem ja puhastab nahka õrnemalt. TFM-i alampiir on 60%. Kõik, mis on madalam, võib nahka kuivatada.
Kui teil on tundlik nahk, võite kaaluda hüpoallergeenset seepi ilma lõhnaaineteta (st ilma sõnadeta parfüüm või lõhnaaine koostises). Ärge ostke antibakteriaalset seepi, sest FDA andmetel pole selle tõhusust veel tõestatud ja mõned komponendid võivad põhjustada antibiootikumiresistentsust.
Kuidas tualettseebiga pesta
Seebi kahjuliku mõju minimeerimiseks peske end sooja veega (see kuivatab nahka vähem kui kuum), levitage seepi kätega (pesukäsnad võivad samuti nahka ärritada) ja loputage hoolikalt veega maha (mida kauem seep nahale jääb, seda suurem on võimalus pH tasakaalu rikkuda). Ärge kuivatage nahka täiesti kuivaks, vaid lihtsalt tupsutage õrnalt rätikuga ja ärge unustage kanda niisutavat kreemi.
Milliseid tualettseepe valida?
Frei OL Med on õrn seep pH-ga 5,5, mis sobib nii kehale kui ka juustele (seda saab kasutada ka raseerimise ajal). Tootja lubab pehmet ja siledat nahka säilitatud kaitsekihiga.
Nesti Dante Extra delicate Carolina and Edoardo on hüpoallergeenne seep, mida toodetakse Firenzes vana tehnoloogia järgi alates 1947. aastast. See ei sisalda agressiivseid pindaktiivseid aineid ega kunstlikke värvaineid. Koostises on kalendula ekstraktid, mesi ja mandlivalgud. Miinuseks on see, et pH pole märgitud.
Eelnevalt rääkisime sellest, kuidas teha tervisliku jalavanni. Ärge alahinnake selle protseduuri tähtsust meie tervisele, sest sellised vannid aitavad lõõgastuda ja pinget maandada. Räägime, kuidas seda õigesti teha.