Vähesed inimesed ärkavad hommikul kergesti ja energiliselt. Enamik meist soovib kauem magada ja ei kiirusta voodist tõusma. Õnneks on olemas meetodid, mis aitavad ületada ärkamisega seotud vastumeelsust ja tunda end energilisena igal ajal.
Tõhusad nõuanded kergeks ärkamiseks
Enne kui asume praktiliste soovituste juurde, tasub mõista, et hommikune ärkamine võib olla keeruline paljudele inimestele sõltumata nende elustiilist või harjumustest. Just seetõttu on oluline keskenduda lihtsatele ja tõhusatele sammudele, mis aitavad muuta ärkamise meeldivamaks ja kergemaks. Järgnevalt toome välja peamised nõuanded, mis aitavad hommikuid paremini alustada.
Valmistuge juba õhtul ette
Positiivne meeleolu algab juba õhtul. Andke endale kindel eesmärk ärgata kergesti ja kiiresti, vältige negatiivseid mõtteid nagu “kuidas ma homme nii vara tõusen” või “tahaks juba nädalavahetust, et korralikult välja magada”. Õppige mõtlema ja unistama imelisest päevast, mis teid ees ootab.
Loobuge harjumusest äratuskella edasi lükata. Meie “veel 5 minutit” muutub kiiresti 10 või 20 minutiks, mille tulemusena jääte bussist maha või hilinete tööle. Kui te ei suuda seda harjumust täielikult murda, piirduge vähemalt ühe edasilükkamisega ja lubage endale ainult 5 lisaminutit.
Asetage äratuskell voodist võimalikult kaugele. See aitab vältida olukorda, kus lülitate kella välja ja uinute kohe uuesti. Kuni te äratuskella juurde jõuate, on uni juba kadunud.
Tervislikud õhtused harjumused
Sööge õhtul kergelt ja vältige enne magamaminekut alkoholi ning kofeiini sisaldavaid jooke. Kui sööte enne magamaminekut raskelt, ei suuda magu toitu õigeaegselt seedida ja uinumine muutub peaaegu võimatuks. Püüdke õhtusööki süüa vähemalt 2 tundi enne magamaminekut. Samas pole ka nälg hea seisund uinumiseks – kui tunnete näljatunnet, võite kergelt einestada.
Looge rituaalid: lugege enne magamaminekut nutiseadmetes uudiste ja sotsiaalmeedia sirvimise asemel raamatuid ning tehke hommikuti võimlemisharjutusi. Organism harjub peagi uue režiimiga ja hakkab vastavalt sellele toimima.
Õige unehügieen eeldab teatud tingimusi: toa tuulutamist, õhu niisutamist, igasuguste valgusallikate eemaldamist ruumist, isegi televiisori vilkuvate tulede väljalülitamist. Muretsege endale kõige mugavam looduslikest materjalidest õiges suuruses pidžaama, mis ei piira liikumist.
Hommikused ärkamisnipid
Proovige kohe pärast ärkamist panna mängima rahulikku muusikat, näiteks loodushelisid, pruuni müra või bluusi. See aitab mõtted rasketest tööpäevadest eemale juhtida ning häälestab positiivsele ja energilisele päevale.
Avage aken ja laske tuppa värsket õhku. Valmistage lihtne tervislik hommikusöök. Võite selle valmistada ka õhtul, et aega kokku hoida, kuid värskelt valmistatud toit on palju maitsvam. Koos aromaatse kohviga muutub hommik meeldivaks elamuseks.
Kõige tähtsam – minge õigel ajal magama! Värske välimus ja energilisus tulevad 8-tunnisest tervislikust unest. Näiteks kui peate ärkama kell 7 hommikul, püüdke magama minna enne kella 23.00.
Tõhusad hingamisharjutused õigeaegseks uinumiseks
Hingamine ja loendamine: loendage rahulikult mõttes kümneni. Iga paaritu arvu juures hingake nina kaudu sisse ja iga paarisarvu juures hingake nina kaudu välja. Keskenduge oma roiete liikumisele. Kujutage ette, kuidas õhuvool nina kaudu kurgust alla laskub, kopsudesse jõuab ja seejärel tagasi väljub.
Väljahingamine kaheksani: heitke selili. Hingake sügavalt välja. Seejärel hingake nina kaudu sisse ja loendage aeglaselt mõttes neljani. Hoidke hinge, lugedes seitsmeni. Arvu kaheksa juures hingake suu kaudu välja.
Sügav hingamine: hingake aeglaselt nina kaudu sügavalt sisse. Tunnetage, kuidas kõigepealt paisub kõht, seejärel laieneb rindkere ja viimasena tõusevad rangluu piirkonnad. Hingake sama sujuvalt välja. Kõigepealt langevad rangluu piirkonnad, seejärel roided ja lõpuks tühjeneb kõht.
Järjepidevuse olulisus
Pidage meeles, et iga harjumuse kujunemiseks (meie puhul uuele une- ja ärkveloleku režiimile üleminek) kulub aega. Erinevate uuringute kohaselt võib see etapp kesta 3 nädalast paari kuuni. Olge valmis järgima uusi reegleid iga päev, ilma puhkepäevade ja pühadeta.
Isegi neil päevadel, kui on võimalik kodus kauem olla, ei tohi mingil juhul plaanitud kursist kõrvale kalduda: nii magama minna kui ka ärgata tuleb jätkata samal ajal. Kuigi 30-40-minutilist erinevust võib endale siiski lubada.
Miks? Sest pärast vana režiimi juurde naasmist tekib nn ajavööndivahetuse sündroom. See on sündroom, mis tekib ajavööndite vahetamisel, kui looduslikud bioloogilised rütmid häiruvad. Te ju ei taha, et hommikused ärkamised muutuksid taas piinarikkaks?
Varem oleme rääkinud sellest, miks ja kui tihti peaks töökohta vahetama. Sageli on meil raske ärgata just sellepärast, et oleme väsinud ja ei taha tööle minna. Mõnel juhul annab töökoha vahetus elule uue impulsi ja parandab selle kvaliteeti.