Elu

14 vaimse tugevuse tunnust: kuidas saada emotsionaalselt tugevamaks

Vaimne, intellektuaalne ja emotsionaalne tugevus sõltub suuresti oskusest näha reaalsust sellisena, nagu see on, ning võimest sellele “õigesti” reageerida. See avaldub nii meie tegudes kui ka selles, mida me otsustame mitte teha. Kuidas ära tunda vaimselt tugevaid inimesi ja mida neilt õppida?

1. Nad on iseseisvad

Vaimselt tugevatel inimestel on selge ja arenenud minatunnetus. Nad ei ole kaassõltuvad, manipuleeritavad ega kontrollivad. Nad oskavad ise oma probleeme lahendada ja ei karda üksindust, kuid tunnevad end hästi ka teiste inimeste seltskonnas.

Nad ei soovi, et keegi neid “päästaks”, ega ürita ise teisi “päästa” või radikaalselt muuta. Nad ei vaja teisi oma emotsioonidega toimetulekuks ega vala oma tundeid teiste peale.

2. Neil on terve enesehinnang

Mõnikord aetakse terve kõrge enesehinnang segi nartsissismiga, millele on iseloomulik:

  • vale enesekindlus
  • lugupidamatus teiste vastu
  • kalduvus teisi manipuleerida
  • staatuse, raha, kuulsuse ja võimu tagaajamine

Vaimselt tugev inimene ei ülehinda ega alahinda ennast. Ta tunneb ja aktsepteerib oma tugevusi ja nõrkusi. Ta oskab ennast ise hinnata, mistõttu ei sõltu teiste komplimentidest ning reageerib rahulikult kriitikale.

Vaata lisaks
Miks mees väldib intiimsust ja kuidas probleemi lahendada?

3. Nad tegutsevad aktiivselt, mitte ei oota passiivselt

Vaimselt tugevad inimesed mõistavad, et vastutavad ise oma elu eest. Kui tekivad probleemid, kaaluvad nad kõiki võimalikke tegutsemisviise ja teevad otsuse. Passiivne inimene tunneb sellistes olukordades tavaliselt liigset stressi või võõrandumist, mille tulemusena halvab teda tegevusvõimetus.

Need, kes on harjunud toimuvale reageerima, teevad seda tavaliselt automaatselt, selle asemel et teha läbimõeldud otsuseid. Passiivsusele või automaatsetele reaktsioonidele kalduvad inimesed enamasti ei teadvusta, milliseid otsuseid nad teevad.

Tugevad ja aktiivsed inimesed mõistavad hästi oma emotsioone, mõtteid ja motiive. Nad armastavad elu, hoolimata väljakutsetest, mida see esitab.

4. Nad mõtlevad ratsionaalselt ja elavad olevikus

Vaimselt tugevad inimesed näevad reaalsust sellisena, nagu see on, milles aitavad neid mõistus, loogika, tähelepanelikkus ja terve mõistus. Irratsionaalsed inimesed seevastu, isegi kui nad arutlevad loogiliselt, jõuavad järeldusteni, mis tunduvad neile mõistlikud, kuid on objektiivselt väga lühinägelikud või lausa absurdsed.

Tugevad isiksused suudavad reaalsust aktsepteerida, ennast petmata ja emotsioonide üle kontrolli kaotamata. Nad viibivad olevikus, jäämata kinni minevikku ega muretsemata lõputult tuleviku pärast.

5. Nad on “emotsionaalselt kirjaoskajad” ja suudavad vaadata enda sisse

Tugevad inimesed mõistavad hästi oma emotsioone. Nad teavad, mida nad tunnevad, miks ja mida need kogemused nende elus tähendavad. Nad väldivad kiirust ja rabelemist.

Need inimesed suudavad teha pausi ja mõelda kõigele, mis toimub nii sisemises kui ka välises maailmas. Nad teevad otsuseid, tuginedes oma tegelikele tunnetele ja reaalsetele asjaoludele. Nad suudavad ületada vanu hingehaavu, et edasi kasvada ja areneda.

Vaata lisaks
Töökoha vahetamine: miks ja millal on see vajalik samm?

6. Neil on arenenud empaatia ja kaastunne

Vaimselt tugevad inimesed mõistavad ennast hästi, tänu millele oskavad mõista ka teisi. Empaatia ei tähenda tingimata, et nad on alati teistega nõus või kiidavad heaks nende tegusid.

Nad mõistavad hästi, mida inimesed tunnevad, mida nad mõtlevad ja miks nad käituvad just nii, mitte teisiti. Kuna nad tajuvad teiste inimeste kogemusi, on nad alati valmis näitama kaastunnet nende vastu, kellel on tõeliselt raske.

7. Nad oskavad kohaneda

Kohanemisvõime on üks kasulikumaid omadusi elus. Vaimselt tugevad inimesed suudavad kiiresti muutustega kohaneda ja säilitada ootamatus või ebameeldivas olukorras külma närvi.

Kuna ettenägematud asjaolud on elus vältimatud, annab kohanemisvõime suure enesekindluse laengu. Seepärast tugevad inimesed, kuigi nad lubavad sündmuste erinevaid arengustsenaariume, ei muretse selle pärast eriti, sest teavad, et nad saavad kõigega hakkama.

8. Nad teavad, mis sõltub neist ja mis mitte, ning aktsepteerivad seda

Vaimselt tugevad inimesed teavad, et paljud asjad ei sõltu neist. Soov kõike kontrollida on kroonilise ärevuse ja ebakindluse märk. Nad mõistavad hästi, mida nad saavad kontrollida ja mida mitte.

Kui nad lõpetavad keskendumise asjadele, mis ei ole nende võimuses, avastavad nad uusi võimalusi ja muutuvad õnnelikumaks.

9. Nad keskenduvad oma elule

Selle asemel, et muretseda asjade pärast, mis ei ole nende kontrolli all, või teha grandioosseid plaane, püüavad tugevad isiksused elada võimalikult tervet ja teadlikku elu. Nad ei mängi sotsiaalseid mänge ega eelista suhelda nendega, kes on selleks kalduvad.

Nad ei järgi mingit ideoloogiat ega muutu sotsiaalsete, poliitiliste või filosoofiliste ideede fanaatilisteks järgijateks. Nad ei püüa muuta kõiki ümbritsevaid inimesi oma maitse järgi ega muretse selle pärast, mida nende naaber arvab või mida ta valesti teeb. Nad ei jälgi teisi sotsiaalmeedias ega alusta nendega vaidlusi ja skandaale.

Selle asemel parandavad nad aktiivselt oma elu, alustades iseendast ja oma lähimast ümbrusest, ilma agressiivsust väljendamata.

10. Nad tunnistavad, et keegi ei võlgne neile midagi

Kui nad midagi tahavad, peavad nad ise initsiatiivi näitama, et seda saavutada. Nad aktsepteerivad tõsiasja, et elu ei ole alati õiglane ja stardipositsioonid on kõigil erinevad. Kuid sellest ei järeldu, et teistesse võib ebaõiglaselt suhtuda.

11. Nad on valmis teisi aitama

Fundamentaalsel tasandil vastutab igaüks ise oma elu eest. Keegi ei ole kohustatud teisi aitama, kui ta ei soovi. Me ei võlgne kellelegi midagi, nii nagu keegi ei võlgne midagi meile.

Vaimselt tugevad inimesed hoolivad teistest ja on valmis aitama. Kuid teiste aitamine on nende jaoks lahkuse avaldus, mitte kohustus. Nad on valmis aitama, kuid ei võta seejuures vastutust teiste heaolu eest, nii nagu nad ei pane vastutust oma elu eest kellelegi teisele. Nad on heldelt ja hoolivad, kuid neid ei piina süütunne ega vale vastutustunne.

12. Nad hoiavad tervislikke suhteid

Tervislikud suhted põhinevad kehtestatud piiridel. Tugevad isiksused suhtuvad teistesse õiglaselt, st armastavad ja austavad neid, kes seda väärivad, ei kuluta ressursse (aega, raha, energiat) toksilistele inimestele ega ole valmis taluma nende sobimatut käitumist.

Kui nad puutuvad kokku ebatervisliku suhtumise või toksilise käitumisega, otsustavad nad teadlikult, kuidas kõige paremini reageerida, selle asemel et lasta end emotsioonidest mõjutada või lihtsalt passiivselt juhtunuga leppida. Nad hindavad regulaarselt ümber oma suhteid teistega ja teevad konkreetseid järeldusi, mis aitavad neil kehtestatud piire säilitada.

13. Nad ei püüa kõigile meeldida

Kes iganes te ka ei oleks, alati leidub inimesi, kes teid ei salli. Te ju ei saa öelda, et teile meeldivad absoluutselt kõik? Nii ei saa ka teie meeldida kõigile ja igaühele.

Vaimselt tugevad isiksused ei suhtu kellegi ebaõiglaselt või agressiivselt, kuid teavad, et paratamatult leidub neid, kes hakkavad neid kritiseerima või tõrjuma.

14. Nad oskavad öelda “ei”

Tugev inimene teab, millal tuleb öelda “ei”. Ta mõistab, kus lõpeb tema emotsionaalse vastutuse tsoon ja algab teise inimese oma. Ta suudab enda eest seista ja on hästi omandanud, et piiride rikkumisele, agressioonile või ebaõiglasele kohtlemisele on parim vastus kindel “ei”. Ta ei tunne seoses sellega süüd ega häbi, vastupidi, see annab talle vabadustunde.

Vaata lisaks
Kuidas viisakalt ära öelda ja säilitada head suhted?

Vaimne tugevus on midagi, mida saab arendada. Need 14 tunnust ei ole kaasasündinud, vaid pigem harjumused ja oskused, mida saame teadlikult praktiseerida. Keskendudes sellele, mis on meie kontrolli all, õppides iseennast paremini tundma ning luues tervislikke piire, võime kõik saada emotsionaalselt tugevamaks ja elada tähendusrikkamat elu.

Back to top button