Elu

10 tõhusaid viise üksindusega toimetulekuks: psühholoogi nõuanded

Üksindus on tunne, mis võib ründata igat inimest sõltumata sotsiaalsest staatusest või elukorraldusest. See võib olla eriti raske, kui on tingitud lähedase kaotusest, haigusest, töökaotusest või lahutusest. Kuidas leida endas jõudu ja muuta üksindus talutavamaks või isegi võimaluseks isiklikuks kasvuks?

Miks tekib üksindus?

Üksindus on subjektiivne emotsionaalne seisund, mis tekib, kui inimene tajub erinevust oma soovitud ja tegeliku sotsiaalse olukorra vahel. See ei ole sama mis füüsiline eraldatus – inimene võib tunda end üksikuna isegi rahvarohkes ruumis või vastupidi, nautida omaette olemist ilma üksindust kogemata. Üksinduse tunde tekitajad on sageli seotud elumuutustega, nagu kolimine, lahkuminek, lähedase inimese kaotus või pensionile jäämine.

Psühholoogid selgitavad, et üksindus võib olla situatiivne või krooniline. Situatiivne üksindus on tavaliselt ajutine ja seotud konkreetse elusündmusega, samas kui krooniline üksindus võib kesta aastaid ja mõjutada inimese enesehinnangut, sotsiaalseid oskusi ja isegi füüsilist tervist. Üksinduse pikaajaline kogemine võib viia depressiooni, ärevuse ja teiste vaimse tervise probleemideni, mistõttu on oluline sellega aktiivselt tegeleda.

1. Ära süüdista ennast

Endine California Ülikooli õigusteaduse professor Toni Bernard, kes 2001. aastal raske haiguse tõttu oma ametist loobus ja koges tõelist üksindust, jagab oma kogemusi. Ta rõhutab, et kõige tähtsam on vältida enesekriitikat ja süütunnet. Süütunne ainult süvendab olukorda ja paneb tundma end veelgi võimetumana. Paljud põhjused ja sündmused on viinud selle olukorrani, ja kuigi me ei suutnud seda ära hoida, on meie võimuses leida väljapääs kujunenud olukorrast.

2. Naudi lihtsaid asju

Bernard soovitab leida väikeseid rõõme igapäevaelus, et tõsta meeleolu ja vähendada üksinduse tunnet. See võib olla mis tahes: lemmiktoit, raamat, telesaade või lemmikloomaga suhtlemine. Mine jalutama või istu lihtsalt oma kodu lähedal vabas õhus, soovitab ta. Eksperimenteeri ja leia asjad, mis muudavad su vaba aja nauditavamaks ja aitavad end paremini tunda.

3. Võta ühendust vana sõbraga

Üksindus paneb meid tundma, et oleme teistele koormaks. Bernard tunnistab, et vahel on kellegi helistamine või kirja kirjutamine nii raske, et tundub nagu peaksime ületama iseenda. Aga just see samm võib tuua olulise muutuse. Kirjuta või helista koolikaaslasele või endisele kolleegile, võta ühendust kellegagi, kellega pole aastaid rääkinud. Sotsiaalmeedia abil on tänapäeval võimalik leida peaaegu igaüht ja kohe sõnum saata.

4. Alusta loomingulise hobiga

Bernardi sõnul ei pea see olema midagi ebatavalist või keerulist. Võid lihtsalt värvida mandalaid, tikkida skeemi järgi, heegeldada või teha kollaaže vanadest ajakirjadest. Teda aitasid erinevad mosaiigid ja pusled. Mõtle, mis võiks aidata sul negatiivseid mõtteid eemale peletada ja pakkuda rahuldust loovast tegevusest.

5. Aita abivajajaid

Vabatahtlik töö on suurepärane viis üksindusega võitlemiseks, usub Bernard. Ta soovitab külastada lasteaedu, loomade varjupaiku või hospiitse, kus on alati abi vaja. Korraldada riiete kogumist vähekindlustatud inimestele või hakata rahaliselt toetama heategevusorganisatsioone. Kui teeme midagi teiste heaks, tunneme end vajaliku ja olulisena, mis on esimene samm üksinduse ületamisel.

6. Suhtle inimesega, kes tunneb end samuti üksikuna

Bernard märgib, et sarnaseid tundeid kogevate inimeste vahel tekib alati eriline side. Räägi inimesega, kes on praegu sarnases olukorras (näiteks samuti lahutust läbi elamas või kaotanud töö, millele pühendas kogu elu). Sellise vestluskaaslase võib leida internetifoorumitest või tuttavate kaudu. Kui mõistad, et sa pole oma olukorras üksi, hakkad end palju kergema tundma.

7. Rõõmusta teiste eest

Seda praktikat nimetab Bernard “Teiste rõõm teeb mind õnnelikumaks”. Ta soovitab mõelda inimestele, kes on praegu seal, kus sa sooviksid olla: mereäärses kuurordis, peol või jalgpallimängul. Kujutle, et oled seal koos nendega. Isegi kui see fantaasia kestab vaid 2-3 minutit, võib see muuta su õnnelikumaks, leevendada üksinduse valu ja tõsta tuju.

8. Tee üksindusest oma sõber

Bernard soovitab suhtuda üksindusse kui vanasse sõpra, kes ootamatult külla tuli, kuigi kutset ei saanud. Vahel ütleb ta isegi: “Tere, üksindus! Nii et kohtusime jälle. Sind pole ammu näha olnud.” Sama põhimõte toimib ka teiste negatiivsete emotsioonide puhul: ärevus, viha, kadedus. Ära võitle vastu, vaid vastupidi, aktsepteeri ja püüa mõista. Nii muutuvad need tunded vähem intensiivseks ja saad neist kiiremini vabaneda.

9. Tuleta endale meelde, et see on ajutine

Bernard tsiteerib luuletajat Rainer Maria Rilket: “Ükski tunne pole lõplik.” Korda seda fraasi endale. Homme on uus päev ja tunned end teistmoodi. Võib-olla muutub kõik radikaalselt. Mõnikord tundub, et üksindus on jäädavalt meiega, kuid tegelikult see nii ei ole, kinnitab Bernard oma kogemusest.

10. Laula

“Ma proovisin ja see aitas mind,” tunnistab Bernard. Tema soovitab lasta oma lemmiklauljal sulle seltsi pakkuda. Laula karaokes või ilma muusikata. Ta kinnitab, et on võimatu tunda end üksikuna, kui laulad – ta on seda ise katsetanud ja see toimib tõesti.

Vaata lisaks
Kuidas armuvalust lahti saada ja edasi elada?

Üksindus on universaalne tunne, millega me kõik peame aeg-ajalt silmitsi seisma, kuid on viise, kuidas seda leevendada ja isegi muuta see kasvuvõimaluseks. Bernard, kes on ise läbi elanud sügava üksinduse perioodi, kinnitab, et proovides neid kümmet strateegiat, suudame me oma üksindusega paremini toime tulla ja leida teed tagasi enda ja teiste juurde.

Back to top button